Co studiować? Fizjoterapia

Niezależna Gazeta Obywatelska

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu istniejąca od 2003 roku jest jedyną tego typu uczelnią na Opolszczyźnie i jedną z kilku placówek na terenie całego kraju. Studentom nie oferuje może szerokiego wachlarza kierunków możliwych do wybrania, ale za to są one konkretne, specjalistycznie przygotowują ich do wykonywanego zawodu.

Osoby pragnące nieść innym pomoc mogą zapisać się na jeden z pięciu kierunków: fizjoterapię, położnictwo, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne lub kosmetologię.

Dziś w cyklu „co studiować ?” prezentujemy pierwszą z wymienionych wyżej możliwości.

Zakresem działań fizjoterapii jest szeroko rozumiana „rehabilitacja medyczna”, czyli zapobieganie postępowi i nawrotom choroby, usuwanie różnych dolegliwości i przywracanie sprawności fizycznej.

-Fizjoterapia dzieli się na trzy główne elementy: kinezyterapię, fizykoterapię i masaż leczniczy mówi Patrycja, studentka. Pierwszy zapobiega, leczy już powstałe oraz ogranicza postęp choroby poprzez ćwiczenia ruchowe, drugi obejmuje niwelowanie efektów schorzeń za pomocą urządzeń (przykładowo termoterapia, ultradźwięki lub pole elektromagnetyczne). Wyróżnia się różne rodzaje masażu: klasyczny, podwodny, wirowy, ciśnieniowy czy wibracyjny.

Historia fizjoterapii jest długa i sięga przełomu VI/V w. p. n. e. Wtedy to chiński filozof Konfucjusz zwrócił uwagę na zależność między odpowiednim ułożeniem ciała a uzyskiwanymi efektami profilaktycznymi i leczniczymi. Odniesienia, zalążki tej nauki w obecnym jej rozumieniu, znajdziemy także w hinduskiej jodze oraz naukach starożytnych Greków i Rzymian.

Studia na tej uczelni dla osób z zainteresowaniami o charakterze medycznym mówi nasza rozmówczyni – dużo znajomych wybrało fizjoterapię, gdyż czerpią satysfakcję z niesienia pomocy innym oraz możliwości obserwowania owocnych efektów swoich działań.

Zapytana o zalety i wady kierunku odpowiada: –Uczelnia zapewnia wykwalifikowaną kadrę wykładowców. Niektórzy dojeżdżają na zajęcia specjalnie z Wrocławia, Częstochowy, a nawet Krakowa Zapytana o minusy śmieje się – na nadmiar wolnego czasu to my raczej nie narzekamy.

PMWSZ póki co ofiaruje niestety tylko trzyletnie studia licencjackie. Dodatkowe dwa lata magisterskich trzeba zrobić już na innej uczelni. Dobrym rozwiązaniem dla osób nie chcących rozstawać się z Opolem jest kontynuowanie nauki na miejscowej Politechnice.

Uzyskanie dyplomu magistra nie jest końcowym etapem przygotowania do tego zawodu. Specjalistyczne kursy, oczywiście nie darmowe, ukierunkowują przyszłych terapeutów w stronę którejś z wielu specjalizacji. Gdzie można po tych wszystkich etapach poszerzania swojej wiedzy znaleźć pracę ? Absolwenci PMWSZ realizują się w szpitalach, przychodniach, sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej czy szkołach.

Jak widać, studia te nie są dla osób nie wiedzących co ze sobą zrobić lub chcących iść po najmniejszej linii oporu. Jeśli chcesz poświęcić się pomocy innym ludziom to ten kierunek jest dla Ciebie.

Autor: Krzysztof Marcinkiewicz

Komentarze są zamknięte