Pomnik „Nila” odsłonięcie we wtorek o 13.00 w parku przy osiedlu „AK”

Niezależna Gazeta Obywatelska2

W czwartek 31 marca 2011 r. na sesji Rady Miasta Opola przyjęto projekt uchwały ws pomnika upamiętniającego postać gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” w Opolu. Około 3 metrowy pomnik ma stanąć na należącym do miasta Opola terenie parku na osiedlu im. Armii Krajowej. Pomysłodawcą upamiętnienia gen. „Nil” jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Opolu. Gorącym orędownikiem realizacji tego pomysłu był ówczesny wiceprezydent Opola Arkadiusz Karbowiak. Autorem pomnika jest Marian Lewczak z Trzebnicy. Na pomniku zostanie umieszczony napis o następującej treści:

„August Emil Fieldorf, ps. Nil

(20.03.1895 – 24.02.1953)

Bohaterowi walk o wolną i niepodległą Polskę gen. bryg. Emilowi Fieldorfowi „ Nilowi”

– zamordowanemu przez aparat władzy komunistycznej – Mieszkańcy Opola”.

Odsłonięcie pomnika planowane jest na 24 maja 2011 r po Mszy Świętej, która zaczyna się o godz. 13.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, obok parku przy osiedlu „AK”. Jego budowa zostanie sfinansowana z budżetu miasta Opola. Na ten cel w budżecie miasta zaplanowano 60 000 zł. Przypomnijmy, że próbowano postawić popiersie gen. „Nila” w miejscu byłego pomnika aktywisty komunistycznego Jana Krasickiego. Teren ten jest własnością spółdzielców (ponad 300 osób), i aby postawić pomnik, potrzebna była ich jednomyślna zgoda. Okazało się to niewykonalne, zresztą Spółdzielnia Mieszkaniowa, która nie ma patrona – bo nie chciała się nazwać AK – w tej kwestii z pewnością nie pomoże. Dlatego wszystkie prace i konsultacje zmierzały ku temu, aby popiersie stanęło w osiedlowym parku, który jest własnością miasta.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. Mira Ceti
  | ID: b1f6f9aa | #1

  Bardzo dobrze się stało, że Rada Miasta Opola podjęła uchwałę o upamiętnieniu pomnikiem gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Nie dziwi mnie fakt, że sp-nia mieszkaniowa i jej komunistyczni mieszkańcy nie wyrazili zgody na pomnik. To czerona pajęczyna i tyle. Sp-nie mieszkaniowe, to spetryfikowany PRL w krystalicznej postaci. Matecznik komuchostwa i zaprzaństwa. Ostoja obskuranctwa komunistycznego. Sp-ni mieszkaniowa powinna przyjąć nazwę Osiedle im. Zdrady Narodowej. Pasuje jak ulał!

  1. witold
   | ID: 89fad257 | #2

   ZAPRZAŃSTWOOO ! buhahahaha

Komentarze są zamknięte