Szef MSZ Luksemburga: Rząd PO-PSL wiedział, że należy przyjąć imigrantów. Byłoby łatwiej, gdyby teraz też był taki

Zastępca Naczelnego

Szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn/YouTube.com

Szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn w wywiadzie dla „Die Welt” w absolutnie skandaliczny sposób wypowiadał się na temat Polski i Węgier. Otwarcie przyznał, że dobrze byłoby, gdyby w Polsce był taki rząd jak przed 2015 rokiem, ponieważ wówczas polskie władze wiedziałyby, że trzeba uczestniczyć w relokacji nielegalnych imigrantów.

Jean Asselborn nie krył oburzenia, że Polska i Węgry blokują przepisy dotyczące przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów.

Z punktu widzenia Węgier traktaty UE są przeszkodą dla nacjonalistycznych i nieliberalnych tez Orbana. I to od 2010 roku. Gorsze jest spięcie Polski, jeśli chodzi o odpowiedzialność i solidarność w europejskiej polityce migracyjnej”

— zaznaczył, dodając, że masowe przyjęcie przez Polskę uchodźców z Ukrainy pokazało, iż nasz kraj „potrafi też inaczej”.

Pochwała dla rządu PO-PSL

Asselborn podkreślił, że wołałby, by w Polsce był inny rząd, na przykład taki, jak PO-PSL przed 2015 rokiem, ponieważ w jego opinii taki rząd zgodziłby się na przyjmowanie nielegalnych imigrantów.

Oczywiście byłoby łatwiej, gdyby w Polsce, jak przed grudniem 2015 roku, był rząd, który wiedziałby, że solidarność w tej kwestii nie jest opcją, ale obowiązkiem”

— mówił Asselborn.

Szef MSZ Luksemburga wyraził obawę, że sporo państw będzie wołało płacić kary za nieprzyjmowanie nielegalnych imigrantów niż ich przyjmować.

Obawiam się, że w ostatecznym rozrachunku wiele państw będzie opierać się przyjmowaniu uchodźców i będzie wolało płacić te 20 tys. euro za każdego odrzuconego uchodźcę”

— powiedział.

To oburzające, że szef MSZ Luksemburga śmie krytycznie wypowiadać się o polskim sprzeciwie wobec paktu migracyjnego, wykazując przy tym, że ma świadomość, iż Polska przyjęła bardzo wielu uchodźców z Ukrainy. Zasugerował przy tym, że liczy, iż gdyby obecna polska opozycja doszła to władzy, to zgodziłaby się na przyjmowanie nielegalnych imigrantów.

Źródło: tkwl/dw.com, wPolityce.pl

Komentarze są zamknięte