Dajcie spokój Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej i mieszkańcom gminy Gietrzwałd!

Zastępca Naczelnego4

Monika Socha-Czyż i Paweł Czyż, 2.08.2022/fot. Dariusz Całka

Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku – wówczas w zaborze pruskim. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Matka Boża mówiła do nich po polsku. Prosiła o odmawianie różańca. – podaje portal Polskie Radio 24.

2 sierpnia minie rok, od momentu gdy w Sanktuarium Matki Gietrzwałdzkiej powiedzieliśmy sobie z moją małżonką Moniką sakramentalne „tak”. Nasz wybór miejsca – dla tak ważnej życiowej decyzji – nie był związany z tym, czy i gdzie powstanie centrum dystrybucyjne Lidla, a wolą zawarcia małżeństwa przed Bogiem w tak wyjątkowym miejscu. Warto dodać, że Telewizja Polska zajęła się niedawno działaniami samozwańczego „Komitetu Obrony Gietrzwałdu”. Porażające wykorzystywanie wiary oraz kultu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej zostało przedstawione 22 czerwca w interwencyjnym programie „ALARM!” w TVP1.

– W Gietrzwałdzie, znanym z Sanktuarium Matki Boskiej trwa wojenka z lokalną władzą, wszystko pod fałszywym płaszczykiem wiary i religijności i z użyciem oszukańczych metod. – słyszymy z ust prezentera TVP Mirosława Rogalskiego we wspomnianym materiale. Dzisiaj czytam na portalu wPolityce.pl tekst byłego olsztyńskiego senatora i posła PiS Jerzego Szmita, który oskarża sieć Lidl o prowadzenie „wojny o Gietrzwałd”. „Toczka w toczkę” argumenty samozwańczych obrońców z KOG! Warto dodać, że Kanonicy Regularni z Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej publicznie odcięli się od działań „Komitetu Obrony Gietrzwałdu”. Sam „komitet obrońców” przypomina mi jednak niestety niesławny Komitet Obrony Demokracji. Te same metody, praktyki i usta pełne frazesów o rzekomych zagrożeniach. Ciekawi mnie również, ile poglądów z politycznego życiorysu Jerzego Szmita, z jego członkostwa w Unii Wolności pozostało w nim do dzisiaj? Czy czytuje Tygodnik Powszechny i docenia nadal Leszka Balcerowicza, Tadeusza Mazowieckiego lub Bronisława Geremka? Na to może odpowiedzieć jedynie były parlamentarzysta PiS. Skoro jednak w roku 2009 w przedterminowych wyborach prezydenta Olsztyna poparł on byłego działacza PZPR Piotra Grzymowicza, a także po wygranych przez niego wyborach został jego zastępcą, to coś chyba musi być na rzeczy … Do tego, te tajemnicze odwołanie w roku 2022 z funkcji pełnomocnika okręgowego PiS w Olsztynie …

Matka Boska Gietrzwałdzka nie potrzebuje obrońców z KOG. Obroni się sama!

To ważne miejsce. Jedno z trzynastu na świecie, gdzie rzeczywiście te Objawienia zostały uznane za prawdziwe. Dzisiaj to miejsce przestaje być znane z tych objawień, a zaczyna w mediach i nie tylko być rozpoznawalne jako miejsce wojny i sporów o Lidla.

– powiedział prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski, mieszkaniec gminy Gietrzwałd, cytowany w programie „ALARM!” TVP1 z 22 czerwca.

ZOBACZ FRAGMENT PROGRAMU „ALARM!” TVP1 

z 22 czerwca 2023

Apeluję zatem: Dajcie spokój Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej i mieszkańcom gminy Gietrzwałd! Tylko tyle i aż tyle! Dajcie – w spokoju – kolejnym szczęśliwym Polkom i Polakom mówić sobie sakramentalne „tak” w Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej bez konieczności przebijania się przez zastępy protestujących rzekomych obrońców Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej! To po prostu nie jest nikomu potrzebne.

Paweł Czyż*

* Były przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Młodzi Konfederaci”, asystent posłów KPN z II i III kadencji Sejmu RP. Dzisiaj rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

 1. Antoni Górski
  | ID: 52183b45 | #1

  Panie Rogalski
  „Samozwańczy” Komitet Obrony Gietrzwałdu?! To miał go powołać wójt Gminy Kasprowicz?!

 2. Antoni Górski
  | ID: 52183b45 | #2

  Panie Rogalski
  „Samozwańczy” Komitet Obrony Gietrzwałdu?! To miał go powołać wójt Gminy Kasprowicz?! Brudną grę to prowadzi wójt Kasprowicz. Kazał 18 osobom podpisać „Oświadczenie woli”, że wycofują poparcie dla zorganizowania referendum w sprawie odwołania wójta! Dwie z nich w ogóle nie podpisały listy. Kto prowadzi brudną wojnę? Coś nie jest tak z Pana rzetelnością.

 3. Paweł Czyż
  | ID: 72808002 | #3

  @Antoni Górski
  Panie Antoni, na rozróbach KOG był obecny niejaki Olszański ps. „Jaszczur”. Piszą o tym ogólnopolskie media. Zatem ruska agentura! To nie chodzi o wójta, a o np. stanowisko zakonników? Pan je zna? Zarzuca Pan TVP brak rzetelności? Dziwne.

 4. Antoni Górski
  | ID: 52183b45 | #4

  Panie Czyż
  Byłem na obydwu protestach – pokojowych, spokojnych, a nie na „rozróbach”! – jak Pan to nazywa. Stanowisko zakonników i szerzej hierarchów jest takie, że nie chce uczestniczyć w tym sporze. Zabronili wchodzenia z hasłami na teren Sanktuarium. I słusznie!. Powinien Pan wiedzieć, że każdy, nawet słuszny protest przyciąga różne elementy typu Olszański, Mrotek, „nawiedzeni” (jeśli rzeczywiście leży im na sercu „obrona świętego miejsca”) wożący Chrystusa Króla na przyczepce, z różańcem w ręku i różni chcący się wypromować przy tej okazji (np. PJJ). Faktem jest, na co zwracałem uwagę Wiąckowi, że pozwolił takim mętom przejąć inicjatywę – wyniknęło to z braku własnego nagłośnienia. Nie podoba mi się lekceważący stosunek pana Rogalskiego do protestujących – „samozwańczy(?) KOG. Tak samo „samozwańczy” jak ZChR lub inne organizacje. Co to za język? To samo dotyczy TVP. Jacek Łęski (Alarm 22.05.2023 zachował się podle, nazywając zbierających podpisy „domokrążcami”) i Mirosław Rogalski (Alarm 22.06.2023) zrobili materiał nierzetelnie, tendencyjnie i pełen kłamstw. Pokazali czystą kartę do podpisywania (bez tytułu „Inicjatywa referendum gminnego w sprawie odwołania wójta Gminy Gietrzwałd przed upływem kadencji”) i kłamali, że zbierający podpisy wprowadzali mieszkańców w błąd (sprawa Dk16, zanieczyszczenia wody, itp. ?) To co, uważają (łącznie z wójtem) mieszkańców za analfabetów, że nie wiedzą co podpisują? Wójt kazał 18 osobom podpisać „Oświadczenie woli”, że nie wyrażają zgody na odwołanie wójta – pismo jednakowej treści, zredagowane przez prawnika, z tą samą datą.[!] Wójt tak się rozpędził, że kazał podpisać to również 2 osobom, które nie podpisały się pod listą referendalną. Kto tu prowadzi nieczystą „wojenkę”?
  Przy okazji – w „Wiadomościach” 08.07.2023 o godz. 19.30 przy częściowo pokazanych szubienicach (bali się [?] pokazać napisu „bydlaki” [?] szubienice nazywają kłamliwie „Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej”. Taka jest rzetelność naszej (mojej) Telewizji!?

Komentarze są zamknięte