Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski: 700. tys. złotych za wyrażenie opinii przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na rzecz Radosława Sikorskiego to niebezpieczny precedens kneblujący usta patriotycznym politykom

Zastępca Naczelnego

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski, Radosław Sikorski (PO), prezes PiS Jarosław Kaczyński/Twitter.com

– To skandaliczny wyrok. Nakazanie zapłaty 700 tys. złotych za wyrażenie opinii przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na rzecz Radosława Sikorskiego to niebezpieczny precedens kneblujący usta patriotycznym politykom, ograniczający wolność słowa i zagrażający demokracji samej w sobie. Dlatego jako Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin uważamy, że jedynym sposobem na uzdrowienie i odpolitycznienie sądów jest jak najszybsze wprowadzenie tzw. ław przysięgłych. Być może ta horrendalna kara i absurdalny wyrok sprawi, że Zjednoczona Prawica wreszcie zreformuje sądownictwo w Polsce wprowadzając tzw. ławy przysięgłych, na czym skorzystają wszyscy Polacy – powiedział nam w sobotę prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji dr Bogusław Rogalski. – Warto przypomnieć, że niedawno historyczny działacz NSZZ „Solidarność”, a dzisiaj członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztof Wyszkowski miał na podstawie wyroku gdańskiego sądu przeprosić Lecha Wałęsę. W listopadzie 2012 roku w wyemitowano rzekome wyrazy ubolewania Wyszkowskiego za jego opinię, że Wałęsa był tajnym współpracownikiem o pseudonimie „Bolek”. Krzysztof Wyszkowski oświadczył, że to Wałęsa sam się przeprosił. W sprawie wyroku wydanego z powództwa Sikorskiego przeciwko prezesowi PiS może dojść do podobnej sytuacji, w której de facto eurodeputowany PO sam się przeprosi na koszt lidera Zjednoczonej Prawicy. To po prostu nowy sposób zwalczania wolności słowa przez totalną opozycję z wykorzystaniem sądownictwa – dodał w rozmowie z nami Paweł Czyż, rzecznik prasowy ZChR.

Panaceum na absurdalne wyroki?

Już w 2021 roku w rozmowie z redaktorem naczelnym portalu Prawy.pl ks. Ryszardem Halwą, projekt wprowadzenia tzw. ław przysięgłych omówił prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski. Okazuje się, że jest to jeden z ważniejszych projektów, które ZChR będzie realizowało po wyborach parlamentarnych w roku 2023.

ZOBACZ WYPOWIEDŹ PREZESA ZChR

na temat tzw. ław przysięgłych

Sikorski na barykadzie

Europoseł PO pozwał Jarosława Kaczyńskiego za słowa o „zdradzie dyplomatycznej”.

W sądzie I instancji pozew Sikorskiego został oddalony, ale polityk wygrał w Sądzie Apelacyjnym. Wyrok z lipca 2020 r. nakazywał Kaczyńskiemu przeproszenie Sikorskiego na głównej stronie Onetu. Prezes PiS do dziś wyroku nie wykonał, choć sąd oddalił jego wniosek o wstrzymanie wykonalności w związku ze złożeniem kasacji”

– pisze rp.pl.

Sąd miał zdecydować, że Jarosław Kaczyński ma zapłacić Sikorskiego ponad 700 tysięcy złotych na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin. O sprawie poinformował mecenas europosła PO.

Na prośbę Radosława Sikorskiego informuję, iż Sąd nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu od Jarosława Kaczyńskiego kwotę 708.480 zł na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin w serwisie Onet. Jarosław Kaczyński musi przeprosić na podstawie prawomocnego wyroku

– czytamy.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *