Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski w poniedziałek wystąpi w obronie rodziny na sesji Sejmiku Śląskiego

Zastępca Naczelnego

Holenderski europoseł Rob Ross z JA21, włoski europoseł Paolo Borchia z Legi, prezes ZChR dr Bogusław Rogalski na Madrid Summit, styczeń 2022/Twitter.com

– Panie Ministrze Stanisławie Szwed, czy przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego i radny z Cieszyna, Jan Kawulok stosuje celowo arbitralną obstrukcję wobec petycji ZChR w sprawie wprowadzenia w tym województwie Karty Praw Rodziny Jana Pawła II? – zapytał publicznie na Twitterze w styczniu prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski. Jak potwierdziła Niezależna Gazeta Obywatelska, w najbliższy poniedziałek, 21 marca około godziny 11:30 dojdzie jednak do rozpatrzenia na sesji tego sejmiku petycji chadeków w sprawie przyjęcia papieskiego dokumentu na Śląsku, a jednym z mówców będzie właśnie dr Rogalski.

Presja okazała się skuteczna. Głos w naszym imieniu zabierze prezes ZChR dr Bogusław Rogalski. W końcówce stycznia brał on udział w szczycie kilkunastu europejskich partii konserwatywnych i chadeckich w Madrycie, w czasie którego potwierdzono wolę obrony instytucji tradycyjnej rodziny w wielu krajach Unii Europejskiej. Głos naszego lidera w tym sejmiku, w którym większość w sejmiku posiadają radni PiS i Solidarnej Polski, jest potrzebny. Ciśnie się na usta pamiętne wezwanie naszego Wielkiego Rodaka Świętego Jana Pawła II: Nie lękajcie się! Przecież w województwie śląskim mamy znane miejsca kultu, np. sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej w Piekarach Śląskich oraz Jasną Górę w Częstochowie. Odrzucenie nauczania papieża na Śląsku w obawie przed pohukiwaniem środowisk lewicowych i straszenie zablokowaniem funduszy pomocowych z UE otrzyma silny odpór ze strony przemówienia jednego z liderów europejskich partii chadeckich, którym niewątpliwie jest dr Bogusław Rogalski”

– mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia.

CZYTAJ WIĘCEJ:

ZChR apeluje do wiceministra rodziny Stanisława Szweda o zdyscyplinowanie przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Jana Kawuloka

Jan Paweł II z okazji XX. rocznicy zatwierdzenia Karty, w dniu 13 czerwca 2003 roku, mówił:

Chciałbym z tego miejsca ponowić wezwanie skierowane do przywódców narodów oraz twórców prawa, aby sumiennie wypełniali swe zadania obrony rodziny oraz promowali kulturę życia. W tym roku przypada dwudziesta rocznica opublikowania przez Stolicę Apostolską Karty Praw Rodziny. Zawiera ona «podstawowe prawa właściwe owej naturalnej i powszechnej społeczności, jaką jest rodzina». Są to prawa «dyktowane przez ludzkie sumienie jako wartości wspólne całemu rodzajowi ludzkiemu», prawa które «wypływają ostatecznie z tego prawa, które zostało wpisane przez Stwórcę w serce każdego człowieka». Mam nadzieję, że ten ważny dokument będzie nadal cenną pomocą i punktem odniesienia dla osób, które z różnych racji pełnią zadania i funkcje społeczne i polityczne.”

KARTA PRAW RODZINY

karta-praw-rodziny_net_plik-z-wydawnictwa-sejmowego

Kto walczy o polskie rodziny?

Karta Praw Rodziny powstała na życzenie wyrażone przez Synod Biskupów, który odbywał się w Rzymie w 1980 r. i był poświęcony „Zadaniom chrześcijańskiej rodziny we współczesnym świecie” (por. Propositio n. 42). Jego Świątobliwość Papież Jan Paweł II w Adhortacji Apostolskiej Familiaris consortio (n. 46) podjął życzenie Synodu i zobowiązał Stolicę Apostolską do opracowania Karty Praw Rodziny po to, aby mogła być ona przedłożona zainteresowanym środowiskom i władzom.

Krzysztof Maciejewski z ZChR/TT

Karta Praw Rodziny Jana Pawła II zawiera jedynie powtórzenie praw podstawowych oraz podkreśla istotne znaczenie samej rodziny. W poprzedniej kadencji Sejmu RP, w dniu 5 lipca 2017 roku powstał Polski Komitet Praw Rodziny został utworzony na podstawie wniosku zawartego w uchwale Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, do którego należę jako ówczesny wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej. Wydawnictwo Sejmowe z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości wydało właśnie Kartę Praw Rodziny w ramach obchodów Dnia Praw Rodziny 22 października 2018 r. Warto dodać, że uchwałą z 21 października 2016 roku Sejm RP ustanowił Dzień Praw Rodziny „zatroskany o przyszłość rodziny opartej na trwałym związku mężczyzny i kobiety, otwartym na przekazywanie życia i zaspokojenie podstawowych potrzeb małżonków i dzieci”. 

– powiedział niedawno Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Krzysztof Maciejewski, poseł na Sejm RP V, VI, VII i VIII kadencji z Klubu Parlamentarnego PiS i przewodniczący radomszczańskich struktur Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte