MAGASKANDAL! Były parlamentarzysta Unii Wolności Janusz Okrzesik przeciwny upamiętnieniu ojca Jana Pawła II nazwą ulicy, placu lub ronda. Chadecy z ZChR zaskarżą uchwałę bielskich radnych

Zastępca Naczelnego

Karol Wojtyła sr i Karol Wojtyła jr/YT

W styczniu z petycją do władz Bielska-Białej o upamiętnienie nazwą ulicy, placu lub ronda śp. Karola Wojtyły seniora (ojca Jana Pawła II) wystąpiło Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin. Wpierw władze tego miasta wystąpiły w sprawie upamiętnienia Karola Wojtyły seniora o … opinię Instytutu Pamięci Narodowej. Na wczorajszym posiedzeniu Rady Miejskiej w Bielsku-Białej do projektu uchwały – Komisji, Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej – swoje poprawki wprowadził, bez ponownego odesłania dokumentu ponownie do tej komisji – przewodniczący tamtejszej rady miejskiej, były parlamentarzysta Obywatelskeigo Klubu Parlamentarnego i Unii Demokratycznej / Unii Wolności, Janusz Okrzesik.

Przedstawiciel wnioskodawców, rzecznik prasowy ZChR, Paweł Czyż oraz przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Konrad Łoś wyrazili swój protest w zwiazku z przyjętym sposobem procedowania nad inicjatywą chadeków. Pomimo tego, uchwała z poprawkami byłego posła została przyjęta głosami radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Niezależnych.BB samego Janusza Okrzesika przy sprzeciwie radnych Zjednoczonej Prawicy. Zatem w Bielsku-Białej nie będzie ulicy, placu lub ronda ojca Jana Pawła II!

Karol Wojtyła senior urodził się 18 lipca 1879 w Lipniku (dzisiaj w granicach Bielska-Białej).

W 1900 został powołany do wojska; w służbie spędził 27 lat. Był podoficerem wojska austriackiego, w czasie I wojny światowej przeniesiony do Hranic na Morawach, walczył m.in w bitwie pod Gorlicami w maju 1915 roku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był oficerem 12 pułku piechoty stacjonującego w Wadowicach. W 1924 pełnił służbę w Powiatowej Komendzie Uzupełnień Wadowice, w stopniu porucznika ze starszeństwem z dniem 1 grudnia 1922 i 170 lokatą w korpusie oficerów zawodowych administracji, dział kancelaryjny. Po zakończeniu kariery wojskowej w stopniu kapitana (1927) został urzędnikiem. W 1934 zajmował 78 lokatę na liście starszeństwa oficerów stanu spoczynku administracji.

W 1929, w wyniku zapalenia mięśnia sercowego i niewydolności nerek, umiera jego żona, zaś 3 lata później, z powodu szkarlatyny syn Edmund Wojtyła. W 1938 roku przeniósł się z Wadowic, wraz z dorastającym synem Karolem do Krakowa, gdzie zmarł trzy lata później. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w części wojskowej przy ul. Prandoty. W 2018 jego imię i żony nadano jednej z ulic w Lublinie. Wojtyłowie są również patronami ulicy w Wadowicach.”

– przypomninali w swojej petycji do władz Bielska-Białej członkowie ZChR.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Dr Bogusław Rogalski: Władze Bielska-Białej lustrują w IPN śp. Karola Wojtyłę seniora. Ciekawe, że w sprawie premiera PRL Tadeusza Mazowieckiego nie byli tacy „nadgorliwi”!

Czy Karol Wojtyła senior będzie upamiętniony w Bielsku-Białej?

Ważne odkrycie! Ojciec Jana Pawła II został ochrzczony w bielskiej parafii Opatrzności Bożej

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski, pierwwszy z prawej/NGO

Jesteśmy oburzeni. Czym innym jest stworzenie szlaku turystycznego, a czym innym jest ewentualne wskazanie ulicy, placu lub ronda, tj. miejsca w przestrzeni publicznej, w celu postulowanej przez nas formy upamiętnienia. Szkoda (…) dzięki świadomej polityce historycznej – promować się w Polsce i Europie, ale też może na tym skorzystać miasto, w którego obecnych granicach urodził się ojciec Jana Pawła II. Wpierw lustruje się Karola Wojtyłę seniora w IPN, a potem z pełną perfidią odrzuca nasz projekt. Ciekawe, że gdy bielscy radni postanowili ekspresowo, w ciągu czterech dni, uhonorować ulicą premiera PRL Tadeusza Mazowieckiego opinia Instytutu nie była im potrzebna”

– mówi niedawno NGO prezes ZChR, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski.

 

ZOBACZ WYSTĄPIENIE PRZEDSTAWICIELA WNIOKODAWCÓW,

RZECZNIKA PRASOWEGO ZChR

Pawła Czyża

Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin już zapowiedziało zaskarżenie uchwały bielskiej rady miejskiej do organu nadzoru, tj. wojewody śląskiego oraz Wojewodzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z uwagi na błędy proceduralne.

 

ZOBACZ CAŁY FRAGMENT SESJI RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ

WRAZ Z DYSKUSJĄ O UPAMIĘTNIENIU

dr. KORNALA MORAWIECKIEGO

Piotr Galicki

 

Komentarze są zamknięte