Film o bokserze z KL Auschwitz-Birkenau

Zastępca Naczelnego

Tadeusz Pietrzykowski/FB

W 80. rocznicę pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu zagłady dokumentalistka Gabriela Mruszczak zaprezentowała on-line film pt. „Auschwitz, boks i chleb” o pięściarzu Tadeuszu Pietrzykowskim-„Teddym”, który właśnie wtedy trafił tam w grupie 728 osób wywiezionych z więzienia w Tarnowie – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Mruszczak w rozmowie z PAP przypomniała, że już przed wybuchem wojny „Przegląd Sportowy” podkreślał pięściarski talent bohatera jej filmu:

Niebieskie łagodne oczy i niezmącony wyraz pogody mogą zmylić wielu niewtajemniczonych. Pomyśli sobie taki jeden z drugim: ot, chuchro. A tymczasem chuchro może wrzepić takie cięgi, o jakich się wielu nie śniło.”

Pietrzykowski otrzymał w obozie numer 77. Podczas pobytu w obozie stoczył – według różnych szacunków – od 40 do 60 pojedynków, uległ tylko raz lub dwa. Pierwszym pokonanym rywalem był w 1941 roku kapo, wicemistrz Niemiec wagi średniej Walter Dunning.

Jego sukcesy na obozowym ringu były podporą dla współwięźniów. Dzięki niemu gromadzący się przy zwycięskich walkach więźniowie-Polacy mogli czuć nadzieję, że „jeszcze Polska nie zginęła”

– powiedziała reżyser w rozmowie z PAP.

Bohaterką filmu jest również córka <Teddy`ego> – Eleonora Szafran. To ona odnalazła pamiętniki ojca i postanowiła szukać jego śladów, gdziekolwiek by one nie były. Kamera podąża za nią m.in. do celi św. Maksymiliana Kolbego na terenie byłego obozu, by zobaczyć wydrapane na ścianie przez więźniów wizerunki boksera. Pięściarz poznał osobiście franciszkanina, którego próbował chronić. Zagląda też na plan filmu fabularnego <Mistrz> w reżyserii Macieja Barczewskiego. Tam córka pięściarza obserwuje, jak radzi sobie aktor Piotr Głowacki wcielający się w rolę jej ojca. Gabriela Mruszczak dodała, że film porusza wątek działalności Pietrzykowskiego w obozowym ruchu oporu, kierowanym przez Witolda Pileckiego. Bokserowi udało się m.in. przenosić na teren okolony drutami wiele przesyłek z lekarstwami. Pietrzykowski w 1943 r. został przeniesiony do KL Neuengamme, gdzie stoczył ok. 20 walk. Później trafił do KL Bergen-Belsen. Tam doczekał wyzwolenia w 1945 r. Po powrocie do Polski pracował jako instruktor wychowania fizycznego. Zmarł w 1991 r. Spoczywa na cmentarzu w Bielsku-Białej”

– czytamy w depeszy PAP.

Dokument będzie można zobaczyć dzisiaj na antenie TVP 3 Kraków oraz w wersji anglojęzycznej na kanale TVP Poland In. Zostanie także bezpłatnie udostępniony on-line na profilu youtube.com/Mruszczak oraz na stronie bokserzauschwitz.blogspot.com

– poinformowała Polską Agencję Prasową Mruszczak dodając, że na jej profilu można też zobaczyć nakręcony przez nią wcześniej film dokumentalny pt. „Koledzy. Portrety z pamięci” będący reporterskim zapisem wspomnień polskich więźniów deportowanych 14 czerwca 1940 roku do KL Auschwitz.

Film fabularny o Pietrzykowskim pt. „Mistrz” trafi na ekrany jesienią. Oprócz Piotra Głowackiego występują w nim m.in. Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte