Cenzura? Media milczą o drugim mieście w Polsce, które uhonoruje Jana Olszewskiego

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT

Może się wydawać, że osoba zmarłego w tym roku Premiera Jana Olszewskiego nie budzi kontrowersji wśród polityków i przedstawicieli mediów, skoro publiczny żal po jego odejściu wyrażali również szeroko politycy opozycji: Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz, Władysław Frasyniuk czy Jerzy Buzek.

Po śmierci Jana Olszewskiego została ogłoszona żałoba narodowa i publicznie przypominano, że był on znanym obrońcą więźniów politycznych w PRL i jednym z nielicznych Palaków odznaczonych Orderem Orła Białego. Wczoraj Rada Miejska w Bielsku-Białej przyjęła uchwałę przyjmującą petycję liderki Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego, Moniki Sochy-Czyż z lutego 2019 roku i zobowiązała prezydenta miasta Bielska-Białej z Platformy Obywatelskiej Jarosława Klimaszewskiego do jej wykonania. Zatem – po Szczecinie – będzie to drugie miasto, w którym będzie ulica, plac lub rondo imienia tego wybitnego polskiego polityka.

WYSTĄPIENIE PRZEDSTAWICIELA WNIOSKODAWCÓW UPAMIĘTNIENIA

NA SESJI RADY MIEJSKIEJ

W BIELSKU-BIAŁEJ W DNIU 17.12.2019

 

Tymczasem media i z lewa, i z prawa milczą o tym upamiętnieniu. Wszystko w czasie, gdy przez nasz kraj przelewa się protest w obronie „nadzwyczajnej kasty”, o której bardzo określone i jasne stanowisko przedstawiał za swojego życia mecenas Jan Olszewski. Do tego, szeroko informuje się dzisiaj w rozmaitych mediach o … 30. rocznicy przedstawienia w sejmie PRL X kadencji projektu zmian gospodarczych przez Leszka Balcerowicza – wicepremiera w rządzie PRL Tadeusza Mazowieckiego, Leszka Balcerowicza. Ten pakiet zmian znamy obecnie jako tzw. „Plan Balcerowicza”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Bielska radna PiS Barbara Waluś „zmasakrowała” upamiętnienie Tadeusza Mazowieckiego

Monika Socha-Czyż: Mamy to! Jan Olszewski będzie upamiętniony ulicą, placem lub rondem w Bielsku-Białej! [aktualizacja,video]

Relatywizowanie faktów historycznych. Czy w Bielsku-Białej zostanie upamiętniony Tadeusz Mazowiecki jako „pierwszy Premier III RP”?

Narastają emocje z upamiętnieniem Jana Olszewskiego w Bielsku-Białej. Czy poseł Przemysław Drabek zazdrości autorce inicjatywy?

Projekt uhonorowania Jana Olszewskiego w Bielsku-Białej zdjęty z porządku sesji rady miejskiej po publicznym stanowisku Antoniego Macierewicza!

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz popiera szybkie upamiętnienie Jana Olszewskiego nazwą ulicy w Bielsku-Białej

Kolejna batalia w Bielsku-Białej. Po inicjatywie uhonorowania Jana Olszewskiego czas na Kornela Morawieckiego?

Warto przypomnieć, iż dwie dekady temu w czasie debaty dekomunizacyjnej w Sejmie RP III kadencji w dniu 21.10.1999 r. mec. Jan Olszewski oceniał, że:

(…) ustawa dekomunizacyjna jest ciągle Polsce potrzebna. Może nie taka. Nawet na pewno nie taka i nie w tej formie, w jakiej nam tutaj się ją dzisiaj proponuje. Ona powinna ulec daleko idącym przekształceniom, ale jest potrzebna.

Myślę w szczególności, że jeżeli popatrzymy na to, co się w tej chwili dzieje z procesami sprawców najcięższych zbrodni okresu PRL, zbrodni w których przelana została krew polskich robotników w kopalni ˝Wujek˝, w Lubinie, na Wybrzeżu w 1970 r ., to wydaje się, że ta parodia wymiaru sprawiedliwości obrażająca zdrowy rozsądek i elementarne poczucie moralności publicznej, która się odbywa w naszych sądach, powinna też znaleźć jakieś rozwiązanie właśnie przy okazji uchwalania tej ustawy.

Powinniśmy być może pójść tym tropem, jaki wskazywał odrzucony projekt KPN, który nie został przedstawiony Wysokiej Izbie, projekt odwołujący się do pomysłu utworzenia trybunału narodowego w tych sprawach. Sądzę, że do tej koncepcji trzeba i warto będzie wrócić”.

Skąd zatem milczenie w sprawie uhonorowania Jana Olszewskiego? Skąd medialna cenzura? Komu to jest na rękę? Odpowiedź jest raczej retoryczna …

 

Andrzej Nowak

Komentarze są zamknięte