Remont i nowi dzierżawcy „Murowańca”

Zastępca Naczelnego

„Murowaniec”/YT

Od 1 listopada do 20 grudnia jedno z najbardziej popularnych polskich schronisk – „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej będzie nieczynne z uwagi na remont i zmianę dzierżawcy – poinformowały Polską Agencję Prasową władze spółki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Karpaty”.

Z końcem października upływa termin dotychczasowej dzierżawy na prowadzenie tego schroniska PTTK. W drodze konkursu wyłoniono nowych gospodarzy schroniska: Andrzeja Szatkowskiego i Michała Postupalskiego.

Osobom tym powierzymy zatem prowadzenie obiektu od 1 listopada 2019 roku. Konieczny jest gruntowny przegląd techniczny obiektu i jego urządzeń. Będziemy także wymieniać lub uzupełniać zużyty lub uszkodzony po kilkunastoletnim okresie nieprzerwanej pracy sprzęt”

– powiedział PAP prezes „Karpat” Jerzy Kalarus.

Wymienione zostanie wyposażenie kuchni i sanitariatów, a wnętrze zostanie odmalowane. Zostaną także zainstalowane nowe urządzenia schroniskowej oczyszczalni ścieków. Schronisko zyska też dodatkową ochronę przeciwpożarową, czyli tzw. system mgły wodnej”

– czytamy w depeszy PAP.

Zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia obiektu z eksploatacji. Nie możemy zatem obiecać nieprzerywanego funkcjonowania schroniskowej gastronomii. Zapewniam jednak, że jak to jest w zwyczaju schronisk górskich PTTK, jego nowi gospodarze zadbają o bezpieczeństwo i udzielą doraźnego schronienia i pomocy osobom, które ze względu na warunki pogodowe takiej pomocy będą potrzebowały”

– zapewnił Karalus

Po remoncie „Murowaniec” nie zmieni swojego charakteru, a jego podstawowa oferta nie ulegnie zmianie.

Schronisko PTTK <Murowaniec> zostało wzniesione na Hali Gąsienicowej w 1925 r. przez Oddział Tatrzański Polskiego Towarzystwa Turystycznego. Budowa obiektu – z wielkich tatrzańskich głazów – trwała cztery lata, prowadziło ją Wojsko Polskie. Otwarcia schroniska dokonał 12 lipca 1925 r. prezydent Polski Stanisław Wojciechowski”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte