Powracają wirtualne pensjonaty

Zastępca Naczelnego

Zakopiańska policja zajmie się sprawą pierwszych w tym sezonie oszukanych metodą na tak zwane wirtualne pensjonaty – poinformowało Radio Kraków.

Zgłosiły się do niej dwie osoby, które za pośrednictwem popularnego portalu wynajęły domki na sylwestrowy pobyt pod Tatrami.

Mechanizm jest zawsze taki sam. Wynajmujący kuszą wysokim standardem, atrakcyjnym widokiem z okna i promocyjną ceną. Zdjęcia, które mają ilustrować ofertę to najczęściej rzeczywiście istniejące obiekty. Fotografie są najczęściej wykorzystywane bez wiedzy i zgody ich właścicieli. Osoby, które oszukano w Zakopanem najpierw wpłaciły zaliczkę. Zaraz po tym, kontakt z wynajmującym się urwał. Szansa na to, że odzyskają swoje pieniądze jest niewielka. Wykrywalność tego typu oszustów jest utrudniona, ponieważ informacje są na zagranicznych serwerach, a konta założone na tak zwanych słupów, czyli osoby w trudnej sytuacji, które użyczają przestępcom swojej tożsamości”

– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

Policja radzi, żeby zachować całą dokumentację związaną z transakcją, a przed wpłaceniem pieniędzy warto poprosić o wystawienie faktury lub potwierdzenie zaliczki.

Każdy działający legalnie obiekt turystyczny jest zarejestrowany w Urzędzie Miasta. Na stronie internetowej www.zakopane.pl w zakładce <Dla turysty> znaleźć można pełną bazę noclegową”

– napisano na stronie Radia Kraków.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte