Żenujące dyskusje o krakowskim pomniku AK

Zastępca Naczelnego

303 formularze wypełnili krakowianie w ramach pierwszego etapu kolejnych konsultacji dotyczących formy i miejsca uczczenia w tym mieście pamięci żołnierzy Armii Krajowej – poinformował „Dziennik Polski”.

Teraz magistrat informuje, że raport podsumowujący zebrane opinie zostanie zaprezentowany podczas otwartego spotkania z mieszkańcami 30 września o godz. 17 w Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12). Poznamy też wtedy rekomendacje urzędu co do formy i miejsca uczczenia pamięci żołnierzy Armii Krajowej”

– czytamy w gazecie.

Opinie analizował Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. W około 120 ankietach zgłoszono postulat ustawienia pomnika w dotychczas przewidywanej lokalizacji i kształcie, czyli wzniesienia „Wstęgi Pamięci” autorstwa zespołu Alexandra Smagi na bulwarze Czerwieńskim między Wawelem a Skałką, czego od początku dyskusji na ten temat domagają się Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz konsekwentnie wspierające go Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Nieco mniejsza liczba – ok. 90 osób – opowiedziała się za umiejscowieniem monumentu przy ul. Armii Krajowej, ze szczególnym uwzględnieniem cokołu po zdemontowanym pomniku marszałka Koniewa. Kolejne ok. 20 osób chciałoby upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej w okolicy Muzeum AK. Pojawiło się kilkadziesiąt ankiet z propozycjami, by forma upamiętnienia miała bardziej <zieloną> formę – a więc aby był to np. park, gaj, skwer. Kilkanaście osób zasugerowało remont ulicy Cichociemnych AK. W kilku formularzach zaproponowano jako formę upamiętnienia AK pomoc dla kombatantów, konkurs wiedzy o AK itp. Kilka osób wręcz uznało, że Armia Krajowa jest już wystarczająco upamiętniona w Krakowie”

– napisał „DP”.

Gazeta przypomina, że w marcu Rada Miasta Krakowa anulowała wcześniejsze uchwały w sprawie budowy pomnika AK w wybranej wcześniej w społecznych konsultacjach i zatwierdzonej przez radnych lokalizacji obok Wawelu i zaproponowała panel obywatelski, którego uczestnikami miałaby być losowo wybrana grupa ok. 100 mieszkańców miasta mających wypracować końcowe stanowisko.

Ponieważ niemożliwe okazało się wyłonienie realizatora tej formy konsultacji w ramach zapytania ofertowego, prezydent profesor Jacek Majchrowski wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia i przeprowadzenia otwartego konkursu ofert na realizację w tym roku zadania pod nazwą „Panel obywatelski na temat formy i miejsca uczczenia pamięci Żołnierzy Armii Krajowej”. Miasto przeznacza na to zadanie 150 tysięcy złotych.

Po wyłonieniu najkorzystniejszej oferty na realizację panelu zostaną podjęte kolejne kroki w tej sprawie”

– powiedział gazecie Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu.

„Dziennik Polski” zapytał, do kiedy miasto chce zakończyć konsultacje, zdecydować o formie upamiętnienia Armii Krajowej i terminie realizacji tego zadania. UMK odpowiedział:

Trudno podać w tym momencie ostateczne terminy – wiele zależy od tego, czy w ogóle uda się wybrać ofertę na realizację przedmiotowego panelu obywatelskiego”.

A weterani AK odchodzą na Wieczną Wartę…

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte