Bus bez kierowcy

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne/curbed.com

Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się przetestować autonomicznego busa o napędzie elektrycznym – poinformowało Radio RMF FM.

Pojazd bez kierowcy będzie jeździł do końca września przez pięć godzin każdego dnia minimum dwa razy w ciągu godziny na zaprogramowanej trasie po jednej jezdni ulicy Karwieńskiej (zamknięto ją dla innych użytkowników) od przystanku początkowego przy ulicy Spacerowej, przez pośredni przy parkingu samochodowym, do końcowego przy ogrodzie zoologicznym i z powrotem, czyli niespełna kilometr w jedną stronę.

Przejazd będzie bezpłatny i potrwa około 15 minut w obie strony. W busie będzie operator, który zareaguje w razie konieczności, np. zatrzyma go lub w trybie manualnym ominie przeszkodę. Na wysoki poziom bezpieczeństwa wpływają niezwykle czułe czujniki oraz kamery.

Autonomiczny bus może zabrać do 12 osób. Jedno ładowanie pozwala na pokonanie do 60 kilometrów.

Gdańsk jest kolejnym miastem po norweskim Kongsbergu, Helsinkach i Tallinie, które w ramach projektu Sohjoa Baltic <Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego> ma możliwość testowania tej nowoczesnej technologii. Jeśli bus pozytywnie przejdzie testy, takie pojazdy będą w przyszłości dowozić pasażerów do węzłów przesiadkowych w Gdańsku”

– czytamy na stronie internetowej RMF.

Gdańsk zapłacił za testy busa niemieckiej firmie EasyMile 340 tysięcy złotych.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte