Prof. Sławomir Cenckiewicz pozwał Lecha Wałęsę. To nie jest dobry dzień dla noblisty

Zastępca Naczelnego2

Monika Socha-Czyż/Sławomir Cenckiewicz/TT

Profesor Sławomir Cenckiewicz pozwał o ochronę dóbr osobistych Lecha Wałęsę. W pozwie zarzucił byłemu prezydentowi publiczne kłamstwa o tym, że badacz sfałszował dokumenty dotyczące współpracy Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. W maju tego roku wniosek o złożenie „skargi nadzwyczajnej” w sprawie postępowania lustracyjnego Lecha Wałęsy złożyła nasza redakcyjna koleżanka, prezes Towarzysztwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego Monika Socha-Czyż. – Chodzi o elementarne zasady demokratycznego państwa. Nie można uprawiać farsy i utrzymywać orzeczenia lustracyjnego Lecha Wałęsy za obowiązujące w obrocie prawnym skoro z szafy szefa MSW PRL wysypały się dokumenty, które nie były znane w czasie orzeczenia sądu lustracyjnego w 2000 roku. Niech Sąd Najwyższy rozstrzygnie czy Lech Wałęsa był czy nie był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa – powiedziała w maju NGO Monika Socha – Czyż.

 

Jak informuje Niezależna.pl:

 

W pozwie cywilnym Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i członek Kolegium IPN, który od wielu lat bada przeszłość byłego przywódcy Solidarności – żąda, by Wałęsa zaprzestał nieprawdziwych wypowiedzi, że historyk sfałszował dokumenty dotyczące tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Bolek”. Lech Wałęsa, który wciąż zaprzecza swojej współpracy z SB, zarzuty takie formułował wielokrotnie m.in. w mediach społecznościowych.

Lech Wałęsa w latach siedemdziesiątych XX w. był tajnym współpracownikiem cywilnych organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego (PRL) o pseudonimie „Bolek”

czytamy w pozwie, z którym zapoznała się Polska Agencja Prasowa. Poza żądaniem zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w tej sprawie Cenckiewicz zażądał również przeprosin ze strony Lecha Wałęsy „za nieprawdziwe zarzuty o sfałszowanie dokumentów TW +Bolek+” oraz wpłaty 30 tys. zł na rzecz Fundacji im. O. Damiana de Veuster”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Jest wniosek o złożenie „skargi nadzwyczajnej” w sprawie oświadczenia lustracyjnego Lecha Wałęsy!

 

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał w poniedziałek wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. B. prezydent ma przeprosić prezesa PiS za twierdzenie, że jest on odpowiedzialny za katastrofę smoleńską – poinformował portal wPolityce.pl. To nie jest dobry dzień dla laureata Pokojowej Nagrody Nobla …

 

Niezależna.pl/wPolityce.pl/Piotr Galicki

 

 

 

 1. Nbp
  | ID: e6cbe6a1 | #1

  No no. Wnuk ubeka walczy

 2. | ID: e059a755 | #2

  PLAN NAPRAWY POLSKI
  Wstęp
  I. POZYCJA MIĘDZYNARODOWA
  II. SYSTEM POLITYCZNY
  III. SYSTEM PRAWNY
  IV. BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
  V. OCHRONA ŻYCIA I ZDROWIA
  VI. GOSPODARKA
  VII. KOŚCIÓŁ
  Gorszyciele
  System oświaty
  Zakończenie
  https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/bl/pnp.html

Komentarze są zamknięte