Wschód słońca na Babiej Górze

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT

Dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego apeluje do coraz liczniejszych turystów, którzy wychodzą w nocy na tę górę zwaną też Diablakiem (1725 m.n.p.m.) w celu podziwiania z niej wschodu słońca, aby nie śmiecili i nie hałasowali na szlaku.

Ta wycieczka jest ostatnio bardzo popularna i zdarza się, że jednorazowo przebywa na Babiej Górze we wczesnych godzinach porannych nawet kilkaset osób.

Czy nie łamią w ten sposób przepisów obowiązujących na terenach parków narodowych?

Nie ma rzeczywiście zakazu wyjścia na szczyt w nocy, jednak wtedy powinny tam królować zwierzęta, a nie ludzie. Zdecydowaliśmy się pozostawić Babią Górę otwartą nocą. Większość turystów decyduje się na wyjście jednym szlakiem. Nie powinno to stanowić więc zagrożenia dla zwierząt. Apelujemy jednak do turystów o poszanowanie praw podstawowych mieszkańców naszego Parku” 

– powiedział Radiu Kraków dyrektor BPN Tomasz Pasierbek.

Babiogórski Park Narodowy odwiedza rocznie około 150 tysięcy osób.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte