Najpierw szczepienie, potem żłobek

Zastępca Naczelnego

Urząd Miasta w Krakowie, fot. NGO 

Rada Miasta Krakowa zdecydowała, że do żłobków samorządowych w pierwszej kolejności mają być przyjmowane dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Projekt uchwały w tej sprawie złożyła grupa radnych z klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz z prezydenckiego Przyjaznego Krakowa.

Chcieli wprowadzić zasadę, że warunkiem przyjęcia dziecka do samorządowej placówki byłoby przedstawienie przez rodziców zaświadczenia lekarskiego o wykonaniu obowiązkowych szczepień lub o ich odroczeniu z powodu zdrowotnych. To rozwiązanie negatywnie zaopiniowali prezydent Krakowa i radcy prawni urzędu miasta wskazując, że gmina nie może różnicować dostępu do publicznych placówek ze względu na obowiązek szczepień i że optymalnym rozwiązaniem byłaby zmiana ustawy o opiece nad dziećmi do trzech lat oraz wprowadzenie jednolitych rozwiązań w całym kraju”

– czytamy w depeszy PAP.

W tej sytuacji projektodawcy wnieśli autopoprawkę: dzieci zaszczepione będą przyjmowane do samorządowych żłobków w pierwszej kolejności.

Chętnych jest zawsze więcej niż miejsc, dlatego w praktyce do samorządowych żłobków dostaną się wyłącznie zaszczepione dzieci”

– powiedział PAP radny Łukasz Wantuch z Przyjaznego Krakowa.

A Adam Kalita z klubu PiS dodał:

Nie zamykamy nikomu dostępu do samorządowego żłobka, ale zachęcamy w ten sposób do szczepienia dzieci”

„Ostatecznie za przyjęciem uchwały było 24 radnych, przeciw siedmiu i siedmiu wstrzymało się od głosu”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte