Szpitalne długi

Zastępca Naczelnego

Zdjęcie ilustracyjne/YT

Nieubezpieczeni obcokrajowcy okazują się być kosztownym problemem dla małopolskich placówek medycznych – poinformowało Radio Kraków.

Zazwyczaj wygląda to tak, że pacjent trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy i jest mu udzielana pomoc. Ale w formularzu informacyjnym, na podstawie którego ma zostać wystawiony rachunek, wpisuje fałszywe dane. Problem jest spory. Tylko w ubiegłym roku długi obcokrajowców naliczone w małopolskich szpitalach wyniosły 3 miliony 170 tysięcy złotych. Znaczna część tej kwoty została spłacona. Ale wciąż niewyegzekwowany dług to około 750 tysięcy złotych. Dla porównania: nowoczesny ambulans dostosowany do przewożenia wcześniaków i noworodków, który w ubiegłym roku otrzymał Szpital Dziecięcy w Prokocimiu, razem z pełnym wyposażeniem, kosztował mniej”

– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

W Małopolsce najwięcej niezapłaconych przez pacjentów rachunków wystawiły szpitale Uniwersytecki, Wojskowy, im. Dietla i im. Rydygiera w Krakowie. Spośród nich w najtrudniejszej sytuacji jest placówka przy ulicy Kopernika.

To prawie pół miliona złotych! Nie pomagają monity, należność jest nieuregulowana”

– powiedział w rozmowie z RK dyrektor szpitala klinicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Marcin Jędrychowski.

Kwoty od jednego pacjenta nie są duże. Jeśli w grę nie wchodzą drogie procedury chirurgiczne, to rachunek jest wystawiany na kwotę kilkuset, czasami kilku tysięcy złotych.

Wbrew obiegowej opinii, największym problemem nie są obywatele Ukrainy, których w Polsce jest coraz więcej, ale w przypadku naszego szpitala najwięcej pacjentów, którzy nie zapłacili za leczenie, to obywatele Stanów Zjednoczonych. Zobowiązania dwóch rekordzistów to 300 tysięcy złotych, Bezskuteczne okazało się nawet zaangażowanie w proces windykacji amerykańskiej ambasady”

– dodał Jędrychowski.

Ministerstwo Zdrowia poprosiło urzędy wojewódzkie, aby zebrały dane ze szpitali dotyczące tego rodzaju długów.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte