Bohaterowie bajek zagoszczą na Grzegórzkach

Zastępca Naczelnego

Jerzy Bukowski, fot. YT

Do tej pory na krakowskich ławkach przy Plantach, w parku Ratuszowym oraz na Kazimierzu honorowano tabliczkami z ich nazwiskami wielkich twórców rodzimej i światowej literatury.

Teraz przyszedł czas na upamiętnienie w ten sam sposób najbardziej popularnych postaci z polskich bajek na mającej – podobnie jak Planty – charakter deptaku miejskiego grzegórzeckiej alei Ignacego Daszyńskiego.

Jak poinformował portal LoveKraków, na specjalnych tabliczkach, na których obok imienia i nazwiska literackiego bohatera znajduje się również kod QR, wkrótce zagoszczą Baltazar Gąbka, Ferdynand Wspaniały, Smok Wawelski.

Dzięki temu, za pomocą telefonu z aplikacją do odczytywania kodów QR można zeskanować ukryty szyfr. Następnie trafiamy na stronę internetową, gdzie można znaleźć biografię danej literackiej postaci i fragment książki – w wersji tekstowej i audio. Oprócz tego, na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można odnaleźć inne, literackie ławki”

– czytamy na stronie www.lovekrakow.pl.

– Tabliczki na ławkach to zarówno forma upamiętnienia twórców i tytułów literatury związanej z Krakowem, jak i swoista dziurka do klucza, przez którą można wejść w świat wirtualnych tekstów, biografii, nagrań czy słuchowisk – powiedział portalowi odpowiedzialny za kulturę wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Pierwsze tabliczki pojawią się 6 września na ławkach wokół placu zabaw przy al. Daszyńskiego, a jedna z nich pod rzeźbą Smoka Wawelskiego. Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji dla najmłodszych mieszkańców miasta.

O godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie z Barbarą Gawryluk, w trakcie którego najmłodsi uczestnicy spotkania będą mogli usłyszeć niezwykłą historię psa Dżoka. Godzinę później rozpoczną się warsztaty literackie, podczas których dzieci będą wspólnie wymyślały związaną z naszym miastem historię”

– napisano na stronie www.lovekrakow.pl.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte