Prezydent Bielska – Białej Jacek Krywult ignoruje radnych wojewódzkich?

Zastępca Naczelnego

Monika Socha, fot. @MonikaSocha2 TT

Od kwietnia radna Sejmiku Województwa Śląskiego, kandydatka na prezydenta Bielska – Białej, Monika Socha ma problem z wręczeniem – w godnych warunkach – „Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, która została przyznana Januszowi Manterysowi.

W imieniu obecnych władz Bielska o odmowie udostępnienia sali w gmachu ratusza na placu Ratuszowym na uroczystość wręczenia tej odznaki poinformował pisemnie radną Sochę wiceprezydent miasta Przemysław Kamiński.

Głos w sprawie zabrał, na portalu Facebook, m.in. Marek T. Surmacz – były doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa, komendant główny Ochotniczych Hufców Pracy (2015–2018), od 2018 p.o. zastępcy głównego inspektora ochrony środowiska:

„Nie można nie zauważyć, że pan prezydent uznał za poniżające osobiście przedstawić swoją decyzję, bowiem wykorzystał swojego zastępcę jako posłańca złej wiadomości. Doradzam zorganizowanie tej uroczystości w plenerze, na Rynku Starego Miasta w Bielsku Białej i zaproszenie na nią mieszkańców z powiadomieniem ich o decyzji pana prezydenta”.

Pan minister Surmacz ma rację. Jednak plenerowe wręczenie odznaczenia jest ostatecznością. 27 sierpnia w tej sprawie interweniowałam na posiedzeniu Sejmiku Województwa Śląskiego. Upór pana Krywulta jest tu kompletnie żenujący. „Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego” to odznaczenie regionalne ustanowione w 2000 uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego. Jest przyznawane osobom fizycznym i innym podmiotom, które całokształtem działalności, względnie realizacją swoich zadań na terenie województwa śląskiego przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa. Odznaka posiada dwa stopnie: pierwszy – złota odznaka, drugi – srebrna odznaka. Czy zatem nie ma w bielskim ratuszu żadnej sali na wręczenie tej odznaki … jedynie dlatego, bo pan Janusz Manterys otrzymał to wyróżnienie z mojej inicjatywy? Chciałabym, żeby pan Krywult wyjaśnił takie poniżające traktowanie panu Manterysowi „w twarz” – mówi NGO Monika Socha.

Warto dodać, że obecny prezydent Bielska – Białej Jacek Krywult przedstawia się jako zatroskany gospodarz – doceniający inicjatywy obywatelskie. Można podejrzewać, że za zasługi obecny włodarz miasta chciałby w gmachu na pl. Ratuszowym odznaczać jedynie tych, którzy należą do grupy politycznej rządzącej dziś w mieście. Tyle, że starsi Polacy takie metody już znają … z PRL!

 

 

(słz), Niezależna Gazeta Obywatelska

Komentarze są zamknięte