Stop Korupcji za finansowaniem partii z budżetu państwa

Niezależna Gazeta Obywatelska2

logo_Stop_KorupcjiW całej Europie partie polityczne finansowane są budżetu państwa. Dzięki temu ludzie zamożni oraz biznes mają utrudnioną możliwość przekupywania polityków. Polska jest jednym spośród wielu krajów członkowskich Rady Europy mających takie rozwiązanie prawne. W związku ze zbliżającym się referendum 6 września br., zachęcamy wszyskich do głosowania za utrzymaniem budżetowego sposobu finansowania partii politycznych. Uzależnienie polityki od biznesu byłoby krokiem wstecz, otwarciem się na korupcyjnej propozycje tak dobrze znane z licznych afer III RP.

Mamy świadomość, że niektóre partie polityczne sprzeniewierzyły część dotacji i subwencji z budżetu państwa RP. Takim wydatkom jak zakup cygar, alkoholu czy opłacanie rachunków w night clubach mówimy „stanowcze nie”! Powinno to być zagrożone surową karą, a osoby odpowiedzialne powinny zacząć szukać pracy poza działalnością publiczną.

Jako pozarządowa organizacja od 2003 r. nieustannie patrzymy władzy na ręce. Nigdy nie zabiegaliśmy ani nie otrzymaliśmy ani złotówki z budżetu państwa czy samorządu. Stąd czujemy się uprawnieni aby bezstronnie patrzeć władzy i partiom na ręce. Chcilibyśmy aby dostęp do informacji na co idą partyjne pieniądze był znacznie ułatwiony. Sprawozdania roczne partii oraz wydatki na kampanię wyborcze powinny być publikowane na stronach partyjnych oraz być objęte ustawowym prowadzeniem Biuletynu Informacji Publicznej. Funkcjonowanie demokracja jest kosztowne, a najlepszą kontrolą niech będzie powszechny dostęp do tych informacji.

Tomasz Kwiatek

prezes Stowarzyszenia „Stop Korupcji”

  1. Piotr
    | ID: 72379e30 | #1

    Wg mnie finansowanie partii to kompletna bzdura do ktorej namawia Pan Kwiatek. Czy finansowanie partii w jakikolwiek sposob uchroniło obywateli przed korupcja władzy obecnie ? Skąd wiec kolacyjki i spotkania w hotelach „bogatych” i nagrane taśmy z Kulczykami czy Solożami ? To jest dojenie dwóch krów i nie ma nic wspólnego z poprawą sytuacji. Przy JOW kampania odbywa się w małych okręgach i jest niedroga wiec pieniądze partiom potrzebne jest do wystawnego życia na koszt podatników. A łapówki biorą a finansowanie partii nie ma Nic wspólnego z finansowaniem partii

  2. | ID: a40a8114 | #2

    Panie Piotrze celem Stop Korupcji jest jego likwidacja. Jak zjawisko korupcji zaniknie my też. Póki co to się nie zanosi. To zjawisko można tylko ograniczyć i zmniejszyć pokusy. Finansowanie partii daje taką możliwość. TK

Komentarze są zamknięte