Zbliża się kulminacja popytu na rynku najmu mieszkań

Niezależna Gazeta Obywatelska

najemSierpień to, jak co roku, ostatni dzwonek dla studentów poszukujących atrakcyjnej oferty najmu mieszkania – lokalu w przyzwoitym standardzie, w dobrej lokalizacji i w dobrej cenie. Z każdym dniem rośnie bowiem liczba zainteresowanych najmem klientów, podczas gdy nowych ofert przybywa stosunkowo niewiele. Z analizy serwisu Morizon.pl wynika, że zdecydowana większość mieszkań, które zwolniły się wraz z końcem roku akademickiego, jest na rynku od czerwca. I coraz szybciej z niego znikają.

Cykl koniunktury na polskim rynku najmu mieszkań jest ściśle związany z kalendarzem akademickim; największy wysyp ofert przypada na czerwiec. Cechą wynajmów studenckich jest bowiem to, że umowy często zawierane są nie na rok, a jedynie na 10 miesięcy -€“ dobiegają końca w czerwcu. Właściciele zwalnianych wówczas mieszkań natychmiast wprowadzają je na rynek z nadzieją, że szybko znajdą nowych najemców i nie stracą przychodów za dwa letnie miesiące.

Kulminacja popytu na rynku najmu przypada natomiast na przełom sierpnia i września -€“ czas studenckich powrotów z wakacji. Oznacza to, że myśląc o wynajęciu atrakcyjnego mieszkania za rozsądną cenę, najlepiej podjąć poszukiwania i zakończyć je podpisaniem umowy najdalej do końca sierpnia.

Z początkiem września zacznie się tzw. gorączka na rynku najmu. Wysypu nowych ofert nie będzie, a już wystawione będą szybko znikać – „upolowanie” okazji, choć nadal możliwe, stanie się znacznie trudniejsze. Spóźnieni klienci będą zwracać mniejszą uwagę na lokalizację i standard, a większą na cenę i swoje (lub rodziców) możliwości finansowe. Telefony właścicieli najciekawszych, tj. najatrakcyjniejszych cenowo, lokali zaraz po opublikowaniu ogłoszenia rozgrzewać się będą do czerwoności. Zapoznani już z realiami rynku klienci, którzy doświadczyli znaczenia przysłowia „kto pierwszy, ten lepszy”, będą się ścigać o to, kto szybciej obejrzy mieszkanie i zadeklaruje właścicielowi chęć zamieszkania w nim. Dlatego, aby uniknąć takiej rywalizacji, lepiej już teraz, mimo upałów, poświęcić czas na spokojne znalezienie odpowiednego dachu nad głową.

A jaki to ma być dach? Z analizy przeprowadzonej przez serwis Morizon.pl wynika, że największym zainteresowaniem najemców cieszą się obecnie mieszkania 2-pokojowe. Takich lokali poszukuje ponad 45% klientów.
Dużo mniejszy jest popyt na kawalerki i mieszkania 3-pokojowe – szuka ich odpowiednio 25,6% i 23% klientów.
Niewielką popularnością wśród najemców cieszą się mieszkania duże – 4 pokoi szuka średnio co dwudziesty klient, a 5 lub więcej – zaledwie co setny.

Z danych serwisu Morizon.pl wynika, że na krajowym rynku dostępnych jest obecnie ponad 50 000 ofert mieszkań na wynajem długoterminowy. Największa podaż jest w Warszawie; w stolicy na klientów czeka łącznie ponad 25 000 ofert, a średnia stawka za najem wynosi 51 zł/m2/mies.

W Krakowie na najemców czeka blisko 7000 mieszkań (średnia cena 37 zł/m2/mies.), we Wrocławiu (40 zł/m2/mies.) i Poznaniu (31 zł/m2/mies.) po przeszło 2000, a w Gdańsku (38 zł/m2/mies.) ponad 1000 mieszkań.

Marcin Drogomirecki | Morizon.pl

Komentarze są zamknięte