Już piąty raz w historii NGO mamy okazję złożyć Wam, drodzy Czytelnicy najserdeczniejsze życzenia noworoczne. Z naszej strony w 2015 r. możecie liczyć na codzienną porcję informacji, felietonów, ciekawych wywiadów oraz niespodzianek. Czytaj więcej…
Firma windykacyjna: Wielkie odliczanie do Sylwestrowej północy już wkrótce, zachęcamy do spłaty długu, aby uniknąć nerwów
Nasz czytelnik otrzymał pismo z firmy windykacyjnej ULTIMO Portfolio Investment S.A. z Luxemburga, która na odwrocie podaje adres we Wrocławiu. Treść pisma z grudnia br. ma charakter życzeń i postanowień noworocznych, a kończy się żądaniem wpłaty długu w kwocie ponad pięć tysięcy do połowy stycznia 2015 r. – Nigdzie nie podano przedmiotu długu, brak także sposobu wyliczenia zadłużenia, na odwrocie jest tylko informacja, że chodzi o Telekomunikację Polska (Orange S.A) i podany jest jakiś numer umowy, z którego nic nie wynika – mówi wyraźnie zaskoczony czytelnik. Pismo nie było nawet wysłane listem poleconym. Czytaj więcej…
Czy Polską rządzą mordercy? [wideo]
3Wojciech Sumliński twierdzi, że Polską rządzi grupa kilkuset morderców, która ma wpływ na tych, którzy są oficjalnie na najwyższych stanowiskach państwowych, traktując te osoby jak marionetki. To nie jest grupa jakichś 20-30 gangsterów, ale powiązany nieprawdopodobnie ścisłymi zależnościami i dyscypliną układ mafijnej symbiozy. Z jednej strony działają olbrzymie pieniądze, a z drugiej straszaki. Czytaj więcej…
Rafał Zgorzelski: Sam konkurs to niewątpliwie doskonała okazja do dokonania faktycznej demonopolizacji rynku pocztowego wzorem rynku telekomunikacyjnego
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na operatora wyznaczonego do świadczenia pocztowych usług powszechnych w latach 2016 – 2025. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Rafała Zgorzelskiego, prezesa Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych, zrzeszającego największych prywatnych operatorów pocztowych w Polsce takich jak InPost Sp. z o. o. czy Polska Grupa Pocztowa S.A. Czytaj więcej…
Kilka refleksji po lekturze książki „Polska moja miłość” Jana Polkowskiego
Przepraszam, że w tak płytki sposób zacznę, ale przypomniała mi się rola Radosława Pazury jako młodego, dobrze się zapowiadającego pisarza w serialu „Tygrysy Europy”. Postać ta miała tłumaczyć zgromadzonym na czwartkowym obiedzie stowarzyszenia „Być” czym różni się poezja od prozy. Wytłumaczenie było proste. Otóż w poezji jest na kartach książki równo z lewej i poszarpanej z prawej, natomiast w prozie jest równo z lewej i prawej. Czytaj więcej…
Kursy MZK w noc sylwestrową
Podczas zbliżającej się Nocy Sylwestrowej 2014/2015 autobusy komunikacji miejskiej na liniach nocnych będą kursowały z taką samą częstotliwością, jak każdej nocy, a ponadto uruchomione zostaną dodatkowe wcześniejsze kursy. Dzięki temu wszyscy chętni mieszkańcy Opola będą mogli dotrzeć na imprezy sylwestrowe nocną komunikacją miejską. Dodatkowe kursy linii N1 i N2 uruchomione zostaną również z myślą o zabawie sylwestrowej na Opolskim Rynku. Czytaj więcej…
Dzielnica Zakrzów poszukuje wspomnień autochtonów i repatriantów
Zarząd Dzielnicy Zakrzów i ks. infułat Edmund Podzielny proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego zapraszają na spotkanie najstarszych mieszkańców Zakrzowa autochtonów i repatriantów. W trakcie spotkania chcemy wspomnieć czas sprzed 70 lat i wspólne życia ludzi, których historia uczyniła bliższymi i dalszymi sąsiadami. Czytaj więcej…
Nowy numer dwumiesięcznika – Któż jak Bóg – już w sprzedaży, a w nim teksty o satanizmie, aniołach, i życiu zgodnym z katolicyzmem
Nowy, pierwszy numer z 2015 roku, dwumiesięcznika „Któż jak Bóg” jest już w sprzedaży. Na jego łamach czytelnicy znajdą przystępnie napisane artykuły o Bogu, Szatanie, kulcie świętego Michała Archanioła, wierze jako wsparciu w trudnościach, cherubinach i spirytyzmie na kartach Starego Testamentu, filmach i książkach katolickich godnych polecenia, mistykach, teologach początków chrześcijaństwa, cudach, pracy księży michalitów, cnocie oszczędności, patriotyzmie gospodarczym. Czytaj więcej…
Wiedźmin. Krew elfów. Tom III – Andrzeja Sapkowskiego
Główną bohaterką tego tomu sagi o wiedźminie jest Ciri (Cirilla) księżniczką zniszczonej i okupowanej Cintry, cudem uratowana z pacyfikacji królestwa dokonanej przez agresorów z Nilfgaardu. Jej matką była królewna Pavetty, a ojcem Jeż z Erlenwaldu – których losy związane były z wiedźminem. Babką królowa Calanthe. Wśród swoich potomków Ciri miała elfy. Czytaj więcej…
Małgorzata Todd: W trosce o głowę
1Czy ktoś spotkał się z przypadkiem, żeby zamiast świadek fatygować się do sądu, to Wysoki Sąd fatygował się do świadka? W krajach mniej nawet demokratycznych od naszego, jeśli głowa państwa była sądzona, to nawet w przypadku obłożnej choroby była przywożona przed oblicze sądu. Jak więc trzeba być chorym, żeby to sąd się pofatygował do świadka? Niespotykane jest też, żeby świadek zeznawał na siedząco. Czytaj więcej…
Wspólne kolędowanie w Opolu-Szczepanowicach [wideorelacja]
1Kilka tysięcy (26.12) osób wzięło udział tegorocznym opolskim kolędowaniu. Tradycyjnie w Opolu-Szczepanowicach obok kościoła świętego Józefa powstała żywa szopka. To właśnie tutaj po raz szesnasty obyło się nabożeństwo, któremu w tym roku przewodniczył opolski biskup pomocniczy Rudolf Pierskała. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 96. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego
1Powstanie zwane wielkopolskim wybuchło 27 grudnia 1918 r. w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego J. Paderewskiego. Czytaj więcej…
Wiocha! Czas wyjeżdżać z Polski!
2Posiedzenie Rządu. Wielogodzinne obrady nad sprawami wagi państwowej i międzynarodowej. Zapadają uchwały dotyczące życia, zdrowia i bezpieczeństwa. Na stole obrad rządu cały, obfity bufet, który w migawkach tv z posiedzeń rzuca się wprost w oczy.
Przed każdym z ministrów i przed premierem – o zgrozo – talerzyki z owocami, ciasteczkami, kanapkami, kawa i herbata Czytaj więcej…
NGO Gierałtowice: Pasterka 2014 u Matki Bożej Szkaplerznej
Dla gierałtowickiego chóru ,,Skowronek”, była Pasterką szczególną, wraz z nią kończy się bowiem ważny dla Towarzystwa Śpiewaczego czas. Mijający rok był w Gminie Gierałtowice rokiem jubileuszowym. ,,Skowronek” jak wiemy właśnie w tym roku obchodził 100 lecie swojego istnienia. Czytaj więcej…
Polecamy „100 polskich wierszy” patriotycznych
Nakładem wydawnictwa 2 kolory, specjalizującego się w wydawaniu książek patriotycznych z dziedziny historii i literatury, ukazał się przygotowany przez Jana Tomkowskiego zbiór ponad „100 polskich wierszy” stu polskich autorów. Wiersze drukowane są w całości, a nie we fragmentach jak to bywa w innych publikacjach. Każdy wiersz opatrzony został krótkim komentarzem. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 98. rocznica śmierci św. Adama Chmielowskiego, powstańca styczniowego znanego jako Brat Albert
2Adam Hilary Bernard Chmielowski herbu Jastrzębiec urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii koło Miechowa, jako najstarszy syn Józefy Borzysławskiej i Wojciecha Chmielowskiego, później naczelnika carskiej komory celnej w Szczypiornie pod Kaliszem. W 1853 r. utracił ojca. W 1855 r. otrzymał stypendium rządowe i wyjechał do szkoły w Sankt Petersburgu, gdzie rozpoczął edukację w Korpusie Kadetów. Czytaj więcej…
Życzenia Świąteczne dla Was!
3Świąt Bożego Narodzenia pełnych rodzinnego ciepła, spokoju i miłości. Dużo zdrowia, szczęścia, życzliwości, wszelkiej pomyślności i wielu łask Bożych. Czytaj więcej…
„Jakiś w Wigilię, takiś cały rok”
4Boże Narodzenie, to od kilkunastu wieków w powszechnej świadomości chrześcijan najbardziej uroczyście obchodzone święto. W Polsce wprowadzono je do kalendarza kościelnego w X w. Cały cykl świąteczny obejmuje Boże Narodzenie, poprzedzone Wigilią Czytaj więcej…
Jakubowska winna, Jerzy Szteliga póki co niewinny. Wyrok ze smutnym morałem [zdjęcia]
Na karę 2 lat pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 3 lata została skazana była lewicowa posłanka i wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska, wyrok w zawieszeniu usłyszał również jej mąż. Natomiast na dwa lata więzienia, w zawieszeniu na pięć lat skazany został były prezes elektrowni Henryk Sz. Jerzy Szteliga został uniewinniony z zarzutu przyjęcia 90 tysięcy złotych łapówki na konto Stowarzyszenia „Dla Przyszłości”. Czytaj więcej…
Prezydent Opola powołał Wydział Sportu i Biuro Architekta Miejskiego. Drobne porządki przedświąteczne?
1Dziś (23.12) zarządzeniem prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego powołano Wydział Sportu. Nie ma za to już wydziału promocji Urzędu Miasta Opola. Został on włączony do wydziału kultury. Powodem zmian jest negatywna ocena pracy biura promocji i jego szefowej Ewy Dudy. Czytaj więcej…
Jak śledczy natrafili na korupcję w ubezpieczeniu Elektrowni Opole?
– Gdyby nie śledztwo w sprawie afery ratuszowej i ujawnienie wątku związanego z Estradą Opolską, to pewnie sprawa nie wyszłaby tak szybko na światło dzienne – mówił dziś (23.12) szef Stop Korupcji o aferze związanej z ubezpieczaniem Elektrowni Opole na antenie Radia Opole. Akt oskarżenia obejmuje sto zarzutów, w większości dotyczących właśnie korupcji przy ubezpieczeniu majątku elektrowni Czytaj więcej…
Kultura to nie Pendolino, to ona odróżnia nas od innych krajów i buduje naszą tożsamość
Dziś przyjechał do Opola przewodniczący zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich Andrzej Kosendiak. – Myślę, że bardzo wiele można uzyskać poprzez rozmowy – powiedział Kosendiak na konferencji poświęconej redukcji prawie o 30% dotacji w stosunku do 2014 na działalność Filharmonii Opolskiej, co w praktyce paraliżuje działalność tej instytucji. Czytaj więcej…
Zaproszenie: Sylwester w Teatrze Ekostudio
Dnia 31 grudnia 2014 r. w Teatrze Ekostudio w Opolu odbędzie się impreza inaugurująca Nowy 2015 Rok. Świętowanie rozpocznie się o godz. 22.02 przezabawną komedią kryminalną „Morderczy pokój” wg. Rona Clarka i Sama Bobricka w mistrzowskim wykonaniu. Czytaj więcej…
Tomasz Kwiatek gościem porannym Radia Opole
1Gościem wtorkowej (23.12) rozmowy „W cztery oczy” po 8:00 będzie Tomasz Kwiatek – prezes Stowarzyszenia Stop Korupcji oraz redaktor naczelny Niezależnej Gazety Obywatelskiej w Opolu. Sąd Okręgowy w Opolu po 6-letnim procesie wyda we wtorek wyrok w sprawie nieprawidłowości przy ubezpieczaniu Elektrowni Opole. Czytaj więcej…
Premier Ewa Kopacz psuje państwo
Zgodnie z Konstytucją RP „Rada Ministrów kieruje administracją rządową”. RM składa się z Prezesa Rady Ministrów i ministrów. W jej skład mogą być powoływani też wiceprezesi Rady Ministrów i przewodniczący określonych w ustawach komitetów.
Ministrowie „kierują określonymi działami administracji rządowej, lub wypełniają zadania wyznaczone im przez Prezesa Rady Ministrów”. Czytaj więcej…
Małgorzata Todd: Obywatele i niewolnicy
Jakie są najbardziej oczywiste różnice między obywatelem a niewolnikiem? Obywatel jest świadomy swej przynależności do społeczeństwa i zgadza się płacić cenę za swój udział w kształtowaniu państwa przyjaznego wszystkim z wyjątkiem przestępców. Niewolnik poddaje się władzy bez osądzania jej. Kiedy dzieje się zło, niesprawiedliwość – obywatel protestuje, a niewolnik idzie na każde ustępstwo, jakiego się od niego zażąda.
Lex Nostra: jak sędziowie na przekór ministrom kolegę obronili
Uwagę mediów i społeczeństwa rozpaliła niedawno „afera madrycka”, która nie tyle okazała się być skandalicznym „wybrykiem” kilku posłów, ile pozwoliła, by światło dzienne ujrzały kolejne niedopuszczalne w państwie prawa praktyki. Praktyki, dzięki którym politycy beztrosko mogli marnotrawić nasze pieniądze. Jednak ta sprawa, to tylko wierzchołek góry lodowej.