Dwa tysiące osób na Marszu dla Życia i Rodziny w Opolu [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska10

Opole pokazało, że jest za obroną życia i rodziny! Około 2 tysiące osób wzięło dziś udział w pierwszym Marszu dla Życia i Rodziny pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys”! Było wiele rodzin z dziećmi, kobiety w ciąży, a także rodziny wielopokoleniowe z uśmiechniętymi babciami i dziadkami. Wszyscy razem dumnie i radośnie maszerowali głównymi ulicami Opola manifestując solidarność z fundamentalnymi wartościami chrześcijaństwa. Był to największy marsz w III RP jaki udało się zorganizować w Opolu.

W dzieło marszu zaangażowało się ponad 50 młodych wolontariuszy (ubranych w specjalne koszulki marszowe), którzy zajęli się porządkowym zabezpieczeniem marszu, dmuchali i rozdawali balony, nieśli transparenty. Wśród nich były osoby z Duszpasterstwa Akademickiego Xaverianum, Duszpasterstwa Akademickiego Resurrexit, z Opolskiej Brygady Obozu Narodowo-Radykalnego, Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Opolskiej oraz harcerze z Harcerskiego Kręgu Akademickiego „HAKI”, którzy również zapewniali opiekę medyczną.

Finał ich starań był widoczny na Palcu Kopernika już przed 12.00, gdy plac przed centrum handlowym zapełnił się rodzinami. Przeszliśmy ulicami Opola kawałkiem Oleskiej potem czoło marszu skręciło w prawo w ul. Żeromskiego a następnie Ozimską, Krakowską do Rynku. W czasie przemarszu grała orkiestra z Dobrzenia Wielkiego, puszczana była również muzyka, przeplatana wypowiedziami Jana Pawła II, występowały mażoretki z zespołu AXIS z Kadłuba koło Strzelec Opolskich.

Finał marszu miał miejsce na scenie na rynku. Zakończył się przeczytaniem Deklaracji Ideowej Marszu dla Życia. Następnie podziękowano patronom honorowym: Biskupowi Opolskiemu, Prezydentowi Miasta Opola, Diecezjalnej Fundacja Ochrony Życia, Fundacji Narodowego Dnia Życia. Wymieniono sponsora marszu Kasy Stefczyka, a także podziękowano partnerom marszu, wcześniej wymienionym wolontariuszom oraz wspólnocie Domowego Kościoła oraz posłom na Sejm RP Patrykowi Jakiemu i Sławomirowi Kłosowskiemu. Podziękowano patronom medialnym, a także prowadzącym Katarzynie Oborskiej-Marciniak, Dawidowi Rajwie. Organizatorami marszu byli: Ks. Jerzy Dzierżanowski, Jacek Sapa, Jan Chabraszewski, Paweł Matysiak, Tomasz Kwiatek i Łukasz Woźniak. Na koniec ks. Dzierżanowski podziękował wszystkim za udział w marszu, podobnie Jan Chabraszewski, który również zaprosił na piknik rodzinny na Placu Wolności i film „5 dni wojny”. Ja natomiast zaprosiłem na Marsz dla Życia organizowany 22 września br. w Brzegu oraz na Mszę św. w nadzwyczajnym rycie rzymskim w intencji nienarodzonych dzieci dziś o godz. 18.30 w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem pieśni „My chcemy Boga” zaintonowanej przez uczestników marszu.

Autor: Tomasz Kwiatek

Komentarze są zamknięte