„Solidarność” chce referendum w sprawie wieku emerytalnego

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W czwartek 16 lutego br. podpisy pod wnioskiem w sprawie referendum na temat utrzymania obecnego wieku emerytalnego trafią do Sejmu. Akcję “Solidarności” wsparło już ok. 1,4 mln osób.

 – „Zebranie w niecałe dwa miesiące tak dużej liczby podpisów to oczywiście spory sukces organizacyjny związku” – przyznaje szef “Solidarności” Piotr Duda. – „Takie masowe poparcie pokazuje jednak, jak duży opór społeczny budzą rządowe plany. Ludzie chcą uczestniczyć w dyskusji na ten temat. Referendum da im tę możliwość„.

Znacząca większość podpisów jest już w warszawskim oddziale Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”. W czwartek 16 lutego zostaną przewiezione do Sejmu specjalnym autobusem. Autobus ok. godz. 12.15 wyruszy spod siedziby Komisji Krajowej (ul. Jasna 7). Około godz. 12.35 dotrze do Sejmu. Tam przewodniczący Piotr Duda złoży je w biurze podawczym Sejmu. O godz. 13.00 szef “Solidarności” spotka się z marszałek Sejmu. Piotr Duda przekaże symbolicznie Ewie Kopacz jedną paczkę z podpisami.

Piotrowi Dudzie podczas przekazywania podpisów do Sejmu towarzyszyć będzie delegacja pracowników w strojach zawodowych, m. in. strażak, kolejarz i leśnik. – „W ten sposób pokazujemy, że sprzeciw wobec rządowych planów podwyższenia wieku emerytalnego nie jest wyłącznie domeną “Solidarności”. Z pomysłami rządu nie zgadza się większość środowisk zawodowych w naszym kraju. Oczekiwania dotyczące referndum w tej sprawie są powszechne. Dlatego nie przerywamy zbiórki podpisów pod wnioskiem”  – podkreśla Piotr Duda.

 Decyzję o rozpoczęciu zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie utrzymania obecnych rozwiązań emerytalnych jednogłośnie podjęła 15 grudnia Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” . W specjalnym stanowisku związkowcy sprzeciwili się rządowym propozycjom. – Tak kluczowych zmian nie wolno wprowadzać w trybie pilnym, bez wcześniejszych konsultacji społecznych. (…) Naszą intencją jest oddanie tej kluczowej dla przyszłości wszystkich Polaków sprawy pod ich bezpośredni osąd. Referendum jest najbliższe idei demokracji bezpośredniej. Chcemy pozwolić Polakom skorzystać z tej formy – podkreślono w stanowisku Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”.

Dział Informacji KK NZZS „Solidarność” za http://www.solidarnosc.org.pl/pl/aktualnosci/podpisy-jada-do-sejmu.html

 1. Jack
  | ID: 56117119 | #1

  Bardzo dobra inicjatywa SOLIDARNOŚCI – POPIERAM

  WARTO PRZYJŚĆ

  http://ngopole.pl/2012/02/13/nie-dla-acta-druga-manifestacja-w-czwartek/

  NIE DLA ACTA – Opole – Druga manifestacja

  http://www.facebook.com/events/317210948314992/

Komentarze są zamknięte