NIE DLA ACTA – druga manifestacja w czwartek w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska2

16 lutego br. o godzinie 17.00 w Opolu pod CH Solaris rozpocznie się druga manifestacja przeciwko ACTA. Pikieta zakończy się o godz. 19.00. Po krótkich przemówieniach nastąpi przemarsz pod gmach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Trasa przemarszu jest następująca: CS Solaris – Osmańczyka – Rynek – “okrążenie Ratusza” – Zamkowa – Urząd Marszałkowski. Organizatorami manifestacji są: Maciej Pisula i Jarosław Toporowski.

LINK DO WYDARZENIA: http://www.facebook.com/events/317210948314992/

W sobotę 11 lutego swoje niezadowolenie z Acta manifestowały: Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk, Szczecin. W Poznaniu protestowali nawet „zwolennicy” ACTA tzw. GestaPO. Grupa GestaPO zgromadziła się przed siedzibą poznańskiego PO. Odśpiewano hymn GestaPO, „rzucono” kilkoma wesołymi hasłami. Przewodniczący grupy wręczył posłowi PO Waldemu Dzikowskiemu kukiełkę szklarza który szybko zaszkli okno, jeśli zostanie wybita kolejna szyba. Filmik z wydarzenia dostępny jest na YOUTUBE.

W sobotę 11 lutego wiele państw Europy również protestowało przeciw ACTA:

 • Niemcy. W Monachium około 16 tys. ludzi demonstrowało przeciw ACTA.Berlin i Kolonia zgromadziły po 2 tys. Manifestujących. Protesty przeciw ACTA organizowane były w 60 miastach niemieckich.
 • W austriackim Salzburgu  demonstracja zgromadziła ponad 1000 młodych ludzi. Wiedeń-około 4,5 tys. demonstrowało swoje niezadowolenie.
 • Czechy. W Pradze demonstracja zgromadziła około 2 tys. ludzi.
 • Estonia. Tallin  ponad 1000 manifestujących.
 • Bułgaria. Protesty obejmowały 17 miast. W Sofii manifestowało ponad 5 tysięcy osób.
 • Demonstracje odbywały się również na Litwie, we Francji i w Rumunii.

Dlaczego manifestujemy po raz drugi ? Powodów jest wiele.

Premier próbuje POgrywać ze społeczeństwem. Może i czeka kiedy fala „zmięknie” i wtedy wróci do radykalnego POglądu o ratyfikacji. Ale może i nie? Może czeka cierpliwie na ciąg wydarzeń. Sondaże mimo że według wielu robione pod POtrzeby elit ewidentnie wykazują spadek notowań PO.

Tusk sam przyznaje że sondaże go martwią, ale nie załamują. Może i kłamie? Może sprawa ma drugie i dziesiąte dno tak jak często to w polityce bywa?

W przeciągu tygodnia kilkukrotnie zmieniał swoje zdanie wobec ratyfikacji ACTA. Od twardego POstanowienia ratyfikacji, przez łagodne próby tłumaczenia się ze swoich decyzji, rozpatrzenia konieczności swych decyzji, aż po zdanie w którym ACTA należy przeanalizować i POddać konsultacjom społecznym.Było to widoczne o dziwo w Faktach TVN.

Michał Boni przedstawił premierowi swoją gotowość do dymisji. Premier nie zgodził się na nią. To budzi wiele zastrzeżeń. Paweł Graś na antenie RMF FM mówi: „Komuś zabrakło dokładnie wyobraźni, żeby tą sprawę potraktować szczególnie, ktoś się zagapił”

Przeciwnicy ACTA mówią wyraźnie że zatrzymanie ratyfikacji nie oznacza, że jej nie będzie. Według Katarzyny Szymielewicz z fundacji „PANOPTYKON” nie da się zawiesić ratyfikacji, premier nie ma takiej kompetencji. Słów otuchy dodaje amerykański naukowiec Michael D. Kennedy. Pochwalił on gorące protesty w Polsce przeciwko POrozumieniu ACTA. Stwierdził też, że „Polacy pierwsi dostrzegli zagrożenia związane z ACTA”, gdyż „mają tradycję mobilizacji społecznej, czego przykładem był ruch „Solidarność” oraz „tradycję walki o waszą wolność i naszą”.

Fakt faktem, wspominany wyżej socjolog nie pomylił się. Jesteśmy silnym narodem. Demagogię POlityczną należy w tym momencie odstawić na bok i czas wziąć sprawy w swoje ręce. Tylko aktywne działanie daje rezultaty. Bierność nam nie służy, naszą bierność chcą widzieć elity. Nie możemy na to POzwolić, dlatego ZAPRASZAM wszystkich państwa do wzięcia udziału w manifestacji przeciwko ratyfikacji ACTA. Proszę się nie martwić o pogodę. Temperatura w czwartek 16 lutego będzie wynosiła 0 lub +1 stopień Celcjusza.

Autor: Jarosław Toporowski

 1. kuzyn_maupy
  | ID: ed23ae20 | #1

  tylko REFERENDUM i w pierwszej kolejności trzeba usunąć sprzeczność pseudo „własności intelektualnej” z prawem własności materialnej, bo tu chodzi o fundamenty prawa…, inaczej katastrofa murowana !

 2. Rafał
  | ID: 437d1d74 | #2

  NIE dla ACTA NIE dla rezimu TUSKA

Komentarze są zamknięte