Maksymilian Kolbe: „Im większa Ofiara, tym większe Błogosławieństwo”

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W niedzielę, 14 sierpnia, mija 70. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Na Placu Apelowym w Auschwitz, miejscu jego męczeństwa, Mszy św. z udziałem biskupów Polski i Niemiec będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Obchody odbędą się także w Harmężach i Niepokalanowie.

Spoglądając na św. Maksymiliana, którego życie zwieńczył heroiczny gest oddania życia za drugiego człowieka, trzeba być uważnym, by nie zapomnieć o Maksymilianie – człowieku żywym, zmagającym się z codziennością, by we wszystkim pozostawać wiernym Bogu i szerzyć Jego królestwo

– zwracają na to uwagę przełożeni zakonów męskich. Z okazji 70. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina konwentualnego, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce przygotowała list, który będzie odczytywany w niedzielę, 14 sierpnia, w kościołach i kaplicach zakonnych. Jest on zatytułowany „Święty Maksymilian – świadek wiary i współdziałania z Bogiem”. Ks. Tomasz Sielicki TChr, przewodniczący Konferencji, zaznacza w imieniu zakonników, że „św. Maksymilian był święty nie tylko w chwili śmierci, ale był taki przez całe swoje życie, uwieńczone, ukoronowane heroicznym czynem”.

Obchody 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana rozpoczną się w sobotę, 13 sierpnia. W Oświęcimskim Centrum Kultury franciszkanie zorganizowali międzynarodowe sympozjum naukowe zatytułowane „Ocalić człowieczeństwo. Św. Maksymilian i jemu podobni”. Wezmą w nim udział m.in. generał franciszkanów o. Marco Tasca OFMConv z Rzymu, prowincjał prowincji św. Antoniego z USA James Mc Curry OFMConv i prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosław Zachariasz OFMConv. Wystawę poprzedzającą sympozjum otworzy biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.

Główne uroczystości ku czci Świętego rozpoczną się w niedzielę, 14 sierpnia, o godz. 8.00 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Śmierć o. Kolbego i jego narodziny dla nieba upamiętni nabożeństwo „Transitus”. Z kościołów parafialnych w Oświęcimiu i Harmężach wyruszą piesze pielgrzymki do byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Obie pielgrzymki spotkają się przy Bloku Śmierci, a delegacje odwiedzą celę śmierci św. Maksymiliana i złożą tam kwiaty. O godz. 10.30 na Placu Apelowym rozpocznie się Msza św. polowa pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. W uroczystościach weźmie udział m.in. abp Ludwig Schick z Niemiec, arcybiskup Bambergu. Wśród polskich biskupów będą: kard. Franciszek Macharski z Krakowa, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy i biskup tarnowski Wiktor Skworc. Obecni będą też prowincjałowie i biskupi franciszkańscy z różnych krajów, m.in. Boliwii, Brazylii, Słowenii. Zwieńczeniem uroczystości 70. rocznicy śmierci o. Kolbego będzie apel o pokój dla świata.

W klasztorze franciszkanów w Niepokalanowie zostanie wystawiona teatralna opowieść o życiu i śmierci św. Maksymiliana Kolbego „Rycerz Niezłomny” według scenariusza i reżyserii Anny Osławskiej. W poniedziałek, 15 sierpnia, będzie można dodatkowo zwiedzać klasztor-wydawnictwo zbudowane przez o. Maksymiliana. O godz. 13.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za życie i dzieło o. Maksymiliana. Koncelebrować ją będą także biskupi z Polski i Niemiec oraz generał franciszkanów i prowincjałowie trzech polskich prowincji franciszkańskich.

W Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce od 14 sierpnia 2010 r. do 15 sierpnia 2011 r. trwa Rok Kolbiański. Wydarzenia rocznicowe zostały jednak rozciągnięte w czasie ze względu na to, że senatorowie RP zdecydowali w październiku 2010 r. o ogłoszeniu roku 2011 Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego.

źródło: Konferencja Episkopatu Polski, wpolityce.pl

Maksymilian Kolbe: „Im większa Ofiara, tym większe Błogosławieństwo”

14 sierpnia 2011 roku przypada 70 rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Opola, czytelników NGO pragnących uczcić  ten dzień Modlitwą i uczestnictwem we Mszy świętej, odprawianej na miejscu kaźni.

Dnia 14 sierpnia zapraszamy na Pielgrzymkę do Harmęży

Wyjazd w dniu 14.08 ( niedziela) o godzinie 5.00

Cena 40 złotych dorośli

Młodzież i dzieci 30 złotych

Zapisy pod numerami telefonu: 77/ 454-07-07 lub 725-25-30-25

Organizator: Centrum św. Maksymiliana w Harmężach

Program wyjazdu

8.00 – Transitus – nabożeństwo upamiętniające śmierć św. Maksymiliana

8.45 – piesza pielgrzymka do byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz

Parafia św. Maksymiliana w Oświęcimiu

8.30 – modlitwa

8.45 – piesza pielgrzymka diecezjalna do byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz

Były niemiecki obóz KL Auschwitz

10.30 – Msza św. przy Bloku Śmierci pod przewodnictwem JEm Kard. Stanisława Dziwisza

Zapraszamy wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej i wszystkich czcicieli św. Maksymiliana

Oprac. Marianna

Komentarze są zamknięte