PiS bije na alarm, jest nas coraz mniej na Opolszczyźnie

Niezależna Gazeta Obywatelska14

Wczoraj (tj. 19.07 br.) w opolskiej siedzibie PiS odbyła się konferencja prasowa opolskiego lidera tej partii – posła Sławomira Kłosowskiego, która dotyczyła sytuacji demograficznej województwa opolskiego.

Poseł Kłosowski przedstawiając ten problem podparł swoje tezy kilkoma realnymi danymi statystycznymi oraz szczerymi wypowiedziami z forów internetowych, które tą całą społeczną atmosferę uwiarygodniają i  nie wystawiają Opolu i całemu naszemu regionowi najlepszej opinii.

Z danych przedstawionych przez posła (opartych na informacjach zaczerpniętych z Urzędu Statystycznego w Opolu, danych EURES i strony internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu) wynika, że liczba mieszkańców województwa opolskiego, z roku na rok, systematycznie maleje. Tendencja ta utrzymuje się już od 1996 r., a w ostatnich latach wyglądała następująco:

2009 r. – 1,031,706

2010 r. – 1,028,600

2011 r. – 998,370

Oprócz tego bardzo niepokojącym zjawiskiem jest ujemny przyrost naturalny, który wg danych na koniec I półrocza 2010 r. wynosił  -509, czyli w przeliczeniu na 1000 mieszkańców był równy  -1, przy średniej krajowej 1,1.

Kolejną niepokojącą sprawą jest zatrudnienie wśród absolwentów opolskich szkół wyższych. Na średnio, 6 tys. nowych absolwentów rocznie, tylko ok. 1000 z nich dostaje pracę, reszta jest zmuszona do egzystencji na bezrobociu albo opuszcza Opole.

Jeżeli ten negatywny trend utrzyma się nadal to według prognoz demograficznych w 2035 r. województwo opolskie będzie zamieszkiwać 897,100 mieszkańców!

Dane te poseł  Kłosowski podparł przykładami działań lokalnych władz, które nie dbają o właściwy rozwój Opola i regionu. Poseł mówił m.in. o polityce prorodzinnej władz Opola oraz o sytuacji w opolskiej strefie ekonomicznej. W obu tych przypadkach władze miasta wykazują się kompletną biernością – mamy najwyższe ceny żłóbków w Polsce, a na wybudowanie choćby jednego nowego szybko się nie zanosi. Natomiast sytuację  strefy ekonomicznej poseł skwitował dość obrazowo a jednocześnie celnie. Poseł stwierdził, że  strefa stoi pusta i „pasą się na niej krowy”.

Aby tym suchym danym nadać realny, ludzki wymiar poseł przedstawił kilka wypowiedzi z forów internetowych dotyczących realiów życia w Opolu (np. z forum NTO) . Wypowiedzi te pełne gorzkich przemyśleń przedstawiają niestety dość smutny i pozbawiony perspektyw obraz naszego miasta. Oto jedna z takich wypowiedzi internauty o pseudonimie „student” (pisownia oryginalna):

Jestem z poza województwa Opolskiego i patrzę na wszystko obiektywnie. W Opolu nie ma pracy!! Jest kilka zakładów które są obsadzone i bez znajomości nie ma szans na zatrudnienie. Budujecie tylko Centra Handlowe w których płaca nie przekracza 1500zł. Wynajem mieszkania to koszt w okolicach 1200zł, a wynajem pokoju to jakaś kpina. 300-500 zł za miejsce w „boksie” gdzie jest łóżko i na nic innego nie ma miejsca. Większość tych sklepów obsługują studenci którym również rzuca się kłody. Płatne parkingi na UO to jakaś przesada (semestr kosztuje 1600zł). Więc to co się u Was dzieje było do przewidzenia. Ja skończyłem studia i wyjeżdżam z tego „miasta. Za jakiś czas województwo Opolskie zniknie z mapy dla Waszego dobra przejmie Was albo Wrocław albo Katowice. Tam się coś dzieje przynajmniej. Teraz mnie pobluzgajcie ale to i tak nie zmienia faktu, że zamiast coś zmieniać cieszycie, że żyjecie w stolicy najmniejszego i jednego z najbiedniejszych regionów w Polsce.  

To nie tylko opozycja, to wypowiedzi zwykłych ludzi – podsumował te wypowiedzi poseł.

Autor: Grzegorz Bieniarz

 

 1. Anonim
  | ID: 1418ab81 | #1

  Brawo Poseł Kłosowski.

  Samorządowcy nic nie myślą o sprowadzaniu obcych inwestorów, o budowaniu fabryk w miastach.

  Nie ma pracy–>miasto sie wyludnia.

  Jak NIE DAJ BOŻE ! PO jeszcze POrządzi to na mapie Polski będą tzw. PLACKI. Owymi Plackami będą duże miasta ,a wokół placków będą pustynie i wioski emerytów.

  Jak mówi MĄŻ STANU DOKTOR JAROSŁAW KACZYŃSKI „Polsce potrzebny jest zrównoważony rozwój”

 2. silus
  | ID: 9d639e0a | #2

  To co PiS w tym kraju prezentuje nic dziwnego, o antyśląskości już nie wspomnę!

 3. Lex Rectum
  | ID: 9fa93d15 | #3

  Z tą biernością władz samorządowych to Kłosowski w sedno trafił… Zwłaszcza a propos młodych samorządowców PIS, co biernie pracują w nieistniejącym biurze europosła Legutki i aktywnie pobierają za to pieniądze… Strasznie tym samym wspierają rozwój opolskiej strefy ekonomicznej, wzrost liczby żłobków i walczą z ponurą demografią! Ehh…. Tak po prawdzie to u nas brakuje dobrych samorządowców – z prawa, lewa i w centrum leniuchy. Władza jak i opozycja nie ma pomysłów, chęci i zdolności by np. przyciągać poważnych inwestorów do Opola (chociaż nie jest pod tym względem tragicznie – liczba miejsc pracy rośnie….tyle że względem Wrocka czy Katowic jesteśmy rozwojowym żółwiem). Samorządowcy już tacy są – wolą pobierać pieniądze za darmo albo za mydlenie oczu mieszkańcom… Odwalić swoje, zając się błachostkami. Brak nam takiego opolskiego Dutkiewicza – niezależnego, charyzmatycznego fachowca. Brak infrastruktury – lotnisko otwiera się już od dekady… A nowa autostrada ma być horrendalnie droga. Tylko sklepów przybywa rokrocznie… a Kłosowski… Ehh… Gdyby ten kombinator nie stał w Opolu na czele PISu, to może owa partia miałaby większe poparcie. Przeczytajcie wystąpienia sejmowe tego człowieka – jedyne co potrafi to niekonstruktywnie krytykować innych. Nie fachowiec, nie naukowiec – polityk, odwieczny krytykant-opozycjonista wobec wszystkiego co nie wywodzi się z jego formacji… Gdyby żelazną ręką (i mamieniem wiernej rzeszy zauszników) nie przewodził partii od lat, to nie miałby co liczyć na „jedynkę” co wybory i wypadłby zasłużenie z jakiegokolwiek politykowania! OBY tak się stało, bo potrzeba nam w Opolu mądrej i władzy i opozycji…

 4. zażenowany
  | ID: bc2c5250 | #4

  Ale bełkot. Może trochę krytycznego spojrzenia na to co ten poseł mówi? Poza tym te błędy, że wymienię pierwsze z brzegu -„z poza”, „reszta – w odniesieniu do ludzi”, „żłóbków” etc. I to mają być te „realne dane”. Pewnie pan autor nie słucha Radia, to nie wie, że częstymi gośćmi są socjolodzy, przykładowo Szczygielski, którzy mówią o tych problemach od dawa.

 5. Anonim
  | ID: 22ff4c56 | #5

  @zażenowany

  Romualdzie i znów niepotrzebnie się udzielasz

 6. Grzegorz Bieniarz
  | ID: caf1ad3b | #6

  Ja też jestem zażenowany czytając tą wątpliwej jakości krytykę na temat moich domniemanych błędów stylistycznych i językowych. Jeżeli mam pan kompleks niespełnionego polonisty to bardzo mi przykro, ale krytykując moje teksty się pan z niego nie wyleczy. np. żłóbków to zwykła literówka, która, jak świat światem, zdarza się ludziom od początków istnienia słowa pisanego. A określenie „z poza” jest umieszczone w cytacie z wyraźnym zaznaczeniem, że jest to pisownia oryginalna. A poza tym pan też niezbyt dobrze posługuje się słowem pisanym, np. znakami interpunkcyjnymi, bo zamiast „reszta – w odniesieniu do ludzi” powinno być „reszta”- w odniesieniu do ludzi.
  A co do ekspertów z dziedziny socjologii, których powinniśmy się słuchać, to takich „tuzów” tej dziedziny naukowej mamy na pęczki w tak „wiarygodnych” mediach jak TVN, Polsat, Polityka, Wprost i GW i jakoś z ich paplaniny nic dobrego nie wynika.

 7. Mouse
  | ID: 92c522ec | #7

  @Lex Rectum

  Z całą pewnością w szeregach PiS nie wystąpi zawistny Romuald,którego fobia do Posła Kłosowskiego przechodzi już w stan zaawansowany o czym mieliśmy okazję się przekonać czytając bibułe (link poniżej). Takie insynuowanie typowe jest dla sfrustrowanych osób. Gdyby było tak jak pan opisuje to Pan Kłosowski nawet posłem by nie został. Wiem że boli pana ponad 20 głosów które dostał pan w wyborach samorządowych,ale CZAS LECZY RANY.
  Co do wystąpień i pracy Posła Kłosowskiego – jest on szanowanym oraz lubianym kolegą pozostałych parlamentarzystów. Jest to człowiek pracowity i otwarty na ludzi. Jest doświadczony w sprawach związanych z edukacją i szkolnictwem.Był Wiceminstrem Edukacji Narodowej. Nie będę się tutaj rozpisywał o osiągnięciach i dokonaniach Posła Kłosowskiego. Można o tym przeczytać w zamieszczonych poniżej linkach.

  http://www.bibula.com/?p=37979

  http://www.klosowski.pl/index.php

  http://orka2.sejm.gov.pl/Debata6.nsf/idWWW?OpenView&RestricttoCategory=161

  http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/www-ident?OpenView&Start=1&Count=999&Collapse=2&RestrictToCategory=161#2

  http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/poselk6?OpenAgent&161

  http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/poselz6?OpenAgent&161

 8. Mouse
 9. Lex Rectum
  | ID: 29316ba9 | #9

  Pana tekst, Panie Grzegorzu stylistycznie nie jest zły… Ale co do komentarza – wszystkie wymienione przez Pana media, jak TVN, Polsat, Polityka, Wprost i GW są jak najbardziej wiarygodne… Za niewiarygodne, a raczej politycznie ukierunkowane i nieobiektywne, uznać należy media, których redaktorzy spotykają się w biurze jednej partii politycznej;P Pewnie jeszcze w biurze posła Kłosowskiego, o którego tendencyjnej konferencji pisze się artykuły:D Rzecz jasna artykuły o charakterze pochwalnym;P! Portalowi dobrze by zrobiło, gdybyście zaczęli zamieszczać teksty o Niezależnym, nie tylko z nazwy charakterze…

 10. Anonim
  | ID: 0f527c49 | #10

  @Lex Rectum

  „TVN, Polsat, Polityka, Wprost i GW są jak najbardziej wiarygodne”

  POwiem tylko tyle – POlecam ci Wodociągową – tam ci POmogą – mówię POważnie

  p s POłkniesz parę „cukierków” i POczujesz się lepiej :)

 11. Anonim
  | ID: 0f527c49 | #11

  Wprost – red.naczelny POmasz Lis – nawet w swoim programie telewizyjnym wchodzi w zdanie Parlamentarzystom PiSu,nie POzwala im skończyć zdania, w swojej „obiektywności” staje zawsze po stronie POstkomunistów. Hańbą było pozytywne i godne poszanowanie Ścierwa Narodowego – jaruzelskiego w swoim programie. Jeszcze bardziej HANIEBNE i „obiektywne” było opowiadanie się po stronie „tego coś”

  jaruzelskim to dzisiaj małe dzieci się straszy-kiedyś straszyło się tzw. BOBO

  Kinga Rusin dobrze zrobiła rozwodząc się z lisem.Chyba była to jej najlepsza życiowa decyzja:). POmasz Lis odkąd stał się red.naczelnym „W tył” pisemko przestało się dobrze sprzedawać.Tutaj „sprytny” Lisek wpadł na POmysł jakby tu „sprzedać” swoje pisemko. POrozrzucał „w tył” na statki,promy,samoloty (w cenie biletu masz do wyboru „obiektywne” media,wyjątkiem jest tu RZECZPOSPOLITA).
  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wprost-zawyzyl-sprzedaz-skorygowal-ja-ale-sie-odwola

  Polsat News – Jarosław Gugała – wybitny PiSofob – niesiołowski w wersji mniej emocjonalnej -przekaz ten sam co u Stefana. Gdy Gugała mówi coś o PiSie to używa nawet słownych podkreśleń.Inaczej akcentuje – jest to widoczne (mimika twarzy) i słyszalne (wymawia pewne słowa w pewien określony sPOsób). Próbuje oddziaływać na POdświadomość telewidzów.

  GW – są nawet naklejki GóWno prawda .Tematu GW nie trzeba rozwijać. Rafał Ziemkiewicz ma w tym temacie może wiele POwiedzieć. Obok Rafała o „obiektywności” GW mogą oPOwiadać godzinami Jarosła Marek Rymkiewicz,Antoni Klusik etc.

  TVN 24 -Tusk Vision Network -ostatnimi miesiącami trochę złagodniało. POlsat News z Gugałą, w swojej PiSofobii na łeb na szyje bije TVN 24. Lecz Fakty w TVN nic a nic nie złagodniały. W końcu są to FUCKty :)

 12. Anonim
  | ID: 0f527c49 | #12

  „ma w tym temacie wiele do powiedzenia” – tak miało być

  Przepraszam za błąd

 13. Anonim
  | ID: 0f527c49 | #13

  Najlepie sprzedający się tygodnik UWAŻAM RZE

  Zazdrość „obiektywnej” gazety wyborczej

  http://wsieci.rp.pl/opinie/rekiny-i-plotki/Nadaciaga-czarna-kampania-PR-przeciw-Uwazam-Rze-

 14. | ID: 25430266 | #14

  Pis jest partią antypolską i antyeuropejską, jest zwykłą zorganizowaną grupą przestępczą, inspirowaną i popieraną przez kler, za pośrednictwem ojca Rydzyka „RADIO MARYJA”., które to jest siedliskiem agentów obcego mocarstwa, które to w sposób podstępny przejmuje terytorium Polski, w postaci rzekomo odzyskiwanej ziemi, oraz inne sprytnie wyłudzane od PAŃSTWA POLSKIEGO korzyści majątkowe, zawłaszczne za pośrednictwem PiSu i tym podobnym sprzedajnym zdrajcą polskiego narodu. Natomiast istniejąca w Polsce SEKTA RELIGIJNA – KOŚCIÓŁ KATOLICKI jest oczywistą placówką i przyczółkiem WATYKANU, który to jako OBCE MOCARSTWO za pomocą SEKTY RELIGIJNEJ korumpuje Polskie partie polityczne, za pomocą oferowanej kożyści w postaci głosów wyborczych. Co wymaga szczególnej uwagi, albowiem rodzi to przerażenie i budzi głęboki niepokój wobec bezkarności i przenikania się, interesów kleru i polityki, a w szczególności okazywanej nonszalancji państwu polskiemu, w kontaktach między PiSEM a KLEREM. Bowiem żadna grupa społeczna, nigdy nie zaszkodziła Polakom oraz wolności i demokracji, jak zwolennicy i członkowie MAFII PiSOWSKIEJ !!!, a w szczególności; Kaczyński, Ziobro, Święczkowski, Kamiński, Marek Wełna, Macierewicz, Rydzyk, i tym podobni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, o charakterze zbrojnym, która prezentuje się między innymi, w postaci działania zbrojnych band napadających na ludzi o szóstej rano, doknując wyrafinowanych zbrodni przeciw wolności i godności człowieka.

Komentarze są zamknięte