OSPN domaga się pozbawienia prawa do wykonywania zawodu sędziego Jabłońskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej zwróci się 4 lipca br. do rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Apelacyjnego,  który nadzoruje pracę, ostatnio głośnego, sędziego Macieja Jabłońskiego. Powodem tego wystąpienia, jak możemy przeczytać w piśmie, jest skierowanie „lidera opozycji Jarosława Kaczyńskiego na badania psychiatryczne, wbrew dyspozycji przepisu i przewidzianym przez kodeks szczegółowym warunkom oraz okolicznościom pozwalającym sędziemu na takie czynności procesowe”.

Działacze z OSPN-u domagają się od rzecznika przede wszystkim: „przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego w celu pozbawienia prawa wykonywania zawodu sędziego Sądu Rejonowego miasta Warszawy Macieja Jabłońskiego, który naruszył godność sędziego łamiąc świadomie prawo i biorąc w ten sposób udział w przestępstwie sądowym”.

Liderzy OSPN na swojej stronie zamieszczają wniosek i zachęcają kolejne osoby lub organizacje do wystąpień w tej sprawie. Jak oświadczająnie będziemy rościć żadnych pretensji w stosunku do osób i grup nas naśladujących, a wręcz przeciwnie będzie nam bardzo miło”.

43-letni sędzia Jabłoński od siedmiu lat orzeka w Wydziale III Karnym Sądu Rejonowego m.st. Warszawy. Do niego to trafia sprawa wytoczona przez Janusza Kaczmarka, byłego szefa MSWiA i prokuratora krajowego, którego Jarosław Kaczyński nazwał „agentem śpiochem”. To nie jedyna kontrowersyjna decyzja sędziego Jabłońskiego. Było o nim  głośno jak czytamy na łamach Rzeczypospolitejcztery lata temu, kiedy wydał nakaz doprowadzenia przez policję na salę sądową redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” Tomasza Sakiewicza i Katarzyny Hejke, jego zastępczyni. Proces z prywatnego aktu oskarżenia o zniesławienie wytoczyła im telewizja TVN za artykuł „WSI na wizji””.

Opole, 4 lipca 2011 r.

Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej

Sędzia Sądu Apelacyjnego
Pan Rafał Kaniok
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego
Sąd Apelacyjny
Pl. Krasińskich 2/4/6,
00-207 Warszawa

Na mocy art. 107 Ustawy z dnia 27.07.2001 r. o ustroju sądów powszechnych Dz. U. z 2001 nr 98, poz. 1070 z późn. zm. domagamy się przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego w celu pozbawienia prawa wykonywania zawodu sędziego Sądu Rejonowego miasta Warszawy Macieja Jabłońskiego, który naruszył godność sędziego łamiąc świadomie prawo i biorąc w ten sposób udział w przestępstwie sądowym.

Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej skupiające środowisko byłych więźniów politycznych i osób represjonowanych przez reżim komunistyczny w czasach PRL protestuje przeciwko wykorzystywaniu Sądów do zwalczania przeciwników politycznych, a wykorzystywanie do tego celu badań psychiatrycznych budzi naszą szczególną odrazę.

Nadużycie przepisów kodeksu w przypadku sędziego – osoby pełniącej funkcję zaufania publicznego i w sposób szczególny zobowiązanej do przestrzegania i reprezentowania prawa, wyczerpuje znamiona przestępstwa sądowego. Dopuścił się go sędzia Sądu Rejonowego miasta Warszawy Maciej Jabłoński, kierując lidera opozycji Jarosława Kaczyńskiego na badania psychiatryczne, wbrew dyspozycji przepisu i przewidzianym przez kodeks szczegółowym warunkom oraz okolicznościom pozwalającym sędziemu na takie czynności procesowe.

Brak jakiegokolwiek związku decyzji sędziego Macieja Jabłońskiego ze sprawą rozpętaną przed trzema laty przez byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji Janusza Karczmarka stanowi czytelny dowód na udział sędziego w przedwyborczej grze politycznej mającej na celu skompromitowania Jarosława Kaczyńskiego w oczach opinii publicznej.

Działania sędziego Macieja Jabłońskiego stoją w sprzeczności z etyką zawodową. Są również zaprzeczeniem tezy o niezawisłości sądownictwa III RP i przypominają sowieckie metody zwalczania opozycji politycznej. Kompromitują one wymiar sprawiedliwości, odsłaniając jego antydemokratyczne oblicze. Takie postępowanie jest dla nas, osób walczących o wolną i demokratyczną Polskę, potwierdzeniem, że III RP nie była i nie jest demokratycznym państwem prawa, o czym zamierzamy powiadomić międzynarodową opinię publiczną oraz instytucje powołane do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem praworządności.

Członkowie Zarządu OSPN
Antoni Klusik, Jerzy Łysiak, Wiesław Ukleja

Oprac. Tomasz Kwiatek,  za www.ospn.opole.pl

 

  1. | ID: 25c5c3ec | #1

    Tragedia Smoleńska Rządu Tuska Klęska

  2. | ID: 25c5c3ec | #2

    Przyjdzie z lasu Smoleńskiego Duch ! I zmieni-na zawsze oblicze – tej ziemi.

Komentarze są zamknięte