Archiwum

Archiwum dla lipiec, 2011

Filmowe lato z kinem rosyjskim

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

W ramach cyklu „Lato filmów”, organizowanych przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu, w najbliższy poniedziałek – 1 sierpnia, odbędzie się projekcja rosyjskiego filmu w reżyserii Nikity Michałkowa „Spaleni słońcem”.

Reżyser Nikita Michałkow, którego dziś nazywa się „rosyjskim Spielbergiem”, urodził się w Moskwie. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 92. rocznica ratyfikowania przez Polskę traktatu wersalskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Traktat z Niemcami po zakończeniu I wojny światowej podpisano 28 czerwca 1919 r. w Wersalu, po kilkumiesięcznych obradach Kongresu Pokojowego. Sejm polski ratyfikował traktat wersalski 31 lipca 1919 r., a postanowienia weszły w życie 10 stycznia 1920 r. Na jego mocy Polska otrzymała Pomorze Wschodnie bez Gdańska i znaczną część Wielkopolski (zdobytą już przez powstańców), a na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku zapowiedziano plebiscyty. Gdańsk stał się Wolnym Miastem pod ochroną Ligi Narodów, które włączono w polski system Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 158. rocznica zastosowania lampy Łukasiewicza w szpitalu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Polska ma wielu wspaniałych synów, o których każdy z nas powinien pamiętać. Jednym z nich jest Ignacy Łukasiewicz, który urodził się w 1822 r. w Zadusznikach na Podkarpaciu. Łukasiewicz był polskim patriotą ormiańskiego pochodzenia. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Łada. Należy do najwybitniejszych polskich pionierów techniki. Był chemikiem, farmaceutą, przedsiębiorcą, a przede wszystkim twórcą polskiego górnictwa i przemysłu naftowego. Czytaj więcej…

1 sierpnia ks. Pieronek będzie wskazywał autorytety w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska 8

W poniedziałek 1 sierpnia 2011 r. ks. bp. prof. Tadeusz Pieronek przyjedzie do Opola z wykładem „Autorytet dzisiaj”. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w sali odczytowej Muzeum Śląska Opolskiego. Bp. Pieronek przyjedzie na zaproszenie Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebesty (PO) oraz Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Urszuli Zajączkowskiej. Czytaj więcej…

ks. Krzyżanowski o książce opisującej ofiary Kościoła na Śląsku Opolskim podczas II wojny światowej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Omówienie książki: HANICH Andrzej, Martyrologium duchowieństwa Śląska Opolskiego w latach II wojny światowej, Opole: Wydaw. i Druk. Świętego Krzyża, Muzeum Śląska Opolskiego 2009, 158 [1] s., il., bibliogr., indeksy, streszcz. niem., ISBN 978-83-89798-80-0 (WiDŚK), 978-83-7342-185-1 (MŚO).

Morze krwi nie zachęca, aby przypatrywać mu się dłużej. Bolesne obszary dziejów, zwłaszcza najnowszych, nie stanowią zasobu wdzięcznych pisarskich tematów, chociaż mogą Czytaj więcej…

Odpowiedź PiS na raport Millera – zobacz i przemyśl

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

Zapraszam do obejrzenia krótkiego, dwuminutowego filmu pt. Oni czekają na prawdę. Film ten przedstawia zdjęcia zmarłej tragicznie pary prezydenckiej, które wcześniej nie miały prawa bytu w telewizji i mainstreamowych mediach. Często są to zdjęcia z postaciami najbardziej liczącymi się przywódcami świata z ostatnich lat, jak Georg W. Bush, Tony Blair czy Angela Merkel, lub z przyjaciółmi pary prezydenckiej, jak Wiktor Juszczenko czy Michael Saakaszwili. Czytaj więcej…

Nawet te kilka letnich zdań o współodpowiedzialności Rosjan to dla Moskwy zdecydowanie za dużo

Niezależna Gazeta Obywatelska 11

„Katastrofę spowodowali piloci, którzy zeszli we mgle poniżej 100 metrów. Do ustalenia pozostaje, kto ich do tego skłonił” – tej treści SMS-a, według gen. Sławomira Petelickiego, otrzymali – jako instrukcję do występów medialnych – politycy PO tuż po katastrofie.

Raport komisji Millera, piętnaście miesięcy po katastrofie, właściwie stwierdza to samo. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 355. rocznica bitwy warszawskiej ze Szwedami

Niezależna Gazeta Obywatelska

Bitwę pod Warszawą stoczono w dniach 28-30 lipca 1656 r. podczas II wojny północnej. Była to największa bitwa w dziejach wojen polsko-szwedzkich w czasie tzw. Potopu szwedzkiego. Wojska polsko-litewskie posiadające 18 armat, liczące ok. 25 tys. żołnierzy regularnych, w tym 20 tys. jazdy (ponad 1000 husarii) i ok. 4 tys. piechoty (ugrupowanej w 2 roty i 4 pułki) oraz 10 tys. pospolitego ruszenia i 2 tys. Tatarów zmierzyły się z armią szwedzko-brandenburską posiadającą aż 47 armat, liczącą około Czytaj więcej…

Kaczyński nie widział Polski zakompleksionej i nadał ton polityce wschodniej, która nie miała polotu przez ostatnie kilkanaście lat

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

Żeby zrozumieć postępowanie Lecha Kaczyńskiego na arenie międzynarodowej trzeba najpierw wspomnieć o jego ulubionej postaci historycznej. Taką niewątpliwie był Józef Piłsudski ze swoją teorią dwóch stołków, którą inspirował się tragicznie zmarły prezydent. Zresztą paradoksalnie złączyło ich wspólne miejsce ostatniego spoczynku. Czytaj więcej…

Adamski: masowy morderca bin Laden tak bardzo zresocjalizowałby się dzięki więzieniu w Europie, że stałby się gejem i jednocześnie lesbijką oraz popierałby aborcję i eutanazję?

Niezależna Gazeta Obywatelska

Po tragedii w Norwegii, gdzie psychopata nazywany przez jednych ignorantów fundamentalistą chrześcijańskim (jakby fundamentalne przywiązanie do nauki Jezusa miało coś wspólnego z przemocą) zaś przez innych prożydowskim syjonistą powstało wiele niemądrych tekstów, które tłumaczą zbrodniczy czyn Andrew Breivika. Jednak jeden „rozwalił” mnie zupełnie. Oczywiście pojawił się w Gazecie Wyborczej. Czytaj więcej…

Pilnujmy uczciwych wyborów

Niezależna Gazeta Obywatelska

W kawiarni Literatka, na wrocławskim rynku w zeszłym tygodniu odbyła się konferencja prasowa dot. rozpoczęcia akcji „Uczciwe wybory”. W konferencji uczestniczyli Ewa Stankiewicz z ramienia fundacji „Cegiełka dla wolności słowa” i stowarzyszenia Solidarni 2010 oraz Jacek Świat i Radosław Rozpędowski z Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na początku spotkania Jacek Świat podkreślił iż idea monitorowania komisji wyborczych była obecna w różnych środowiskach, powstała równolegle Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 69. rocznica śmierci malarza Wojciecha Kossaka

Niezależna Gazeta Obywatelska

Wojciech Kossak urodził się 31 grudnia 1856 r. w Paryżu jako syn Juliusza Kossaka i brat bliźniak Tadeusza Był polskim malarzem, przedstawicielem nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej, autorem wielu obrazów przedstawiających wydarzenia z okresu wojen napoleońskich i powstania listopadowego, scenki rodzajowe, portrety i konie. Wraz z Janem Styką jest współautorem Panoramy Racławickiej.

Po powrocie Kossaków do Polski, Wojciech był uczniem gimnazjum na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Czytaj więcej…

„Ponad 70 procent mieszkańców Ukrainy nie korzysta z Internetu” – z Oksaną Tupalską, niezależną dziennikarką telewizyjną z Kijowa rozmawia Łukasz Żygadło

Niezależna Gazeta Obywatelska

Oksano, jesteś mieszkanką Kijowa na Ukrainie, jak się tam żyje?
Zaczęliśmy rozmowę od pytania jak się żyje na Ukrainie. Na początku – uwaga – Ukraina to nie tylko Kijów, jak to często mówimy w prasie. Z jednej strony, Ukraina jest romantycznym lustrem Unii Europejskiej, która jeszcze nie potrafi zrozumieć wszystkich błędów tej organizacji. W kraju popularne w kraju jest mówić o wolności słowa, wysokiej jakości edukacji i wygodnym życiu. Ale prawda jest taka, że dużo ponad 70 procent mieszkańców Ukrainy Czytaj więcej…

Od 1 stycznia 2012 r. zmiany w becikowym

Niezależna Gazeta Obywatelska

Od 1 stycznia 2012 r., prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, ponownie uzależnione będzie od przedstawienia przez osobę ubiegającą się zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (przepisy ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców Czytaj więcej…

Stary Grodków: „Marszałku nie rób jaj – obwodnicę szybko daj”

Niezależna Gazeta Obywatelska

Podczas ubiegłotygodniowego otwarcia obwodnicy Grodkowa swoje pięć minut mieli także mieszkańcy Starego Grodkowa (gmina Skoroszyce), którzy od kilku lat domagają się budowy obwodnicy ich wsi. Podczas otwarcia obwodnicy Grodkowa starogrodkowianie zjawili się z transparentami.

Przypomnijmy, że mieszkańcy wsi nie zgadzają się na modernizację drogi prowadzącej przez ich wieś. Czytaj więcej…

Bezpłatna mamografia w Strzelcach Opolskich

Niezależna Gazeta Obywatelska

Fundacja „Twoje Zdrowie” zaprasza na bezpłatną mammografię dla kobiet od 50 do 69 roku życia w Strzelcach Opolskich, które odbędą się  na Placu Targowym, od 30 lipca do 1 sierpnia 2011 r.w godzinach: 8.00 – 20.00. Projekt jest realizowany wspólne z NZOZ „Luks Med” w Katowicach w ramach programu badań profilaktycznych w ramach umowy z NFZ. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 13. rocznica śmierci wybitnego polskiego poety Zbigniewa Herberta

Niezależna Gazeta Obywatelska

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 r. we Lwowie w rodzinie o brytyjskich korzeniach. Jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów, eseistów i dramatopisarzy. Przed wybuchem wojny Herbert uczęszczał do VIII Państwowego Gimnazjum, a potem Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego. Po 1 września 1939 r. kształcił się dalej na tajnych kompletach i zdał na nich maturę. W czasie wojny był żołnierzem AK. Podczas okupacji zarabiał jako karmiciel wszy w instytucie produkującym szczepionki anty-tyfusowe oraz jako sprzedawca w sklepie z artykułami metalowymi. Czytaj więcej…

Czekając na raport NIK

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Przed prezentacją Białej Księgi komisji Antoniego Macierewicza nie było wątpliwości, że zawarte w nim tezy będą obalane na wszelkie sposoby z wyjątkiem tych, w których trzeba używać argumentów. Odnoszono się do stanu psychicznego Macierewicza, Kaczyńskiego i w ogóle całej tej „pisowskiej” gromady, która nie ma zamiaru kupować rządowej propagandy. Zarzuty polityków PO były o tyle bez sensu, że Biała Księga zawiera fotokopie dokumentów prokuratorskich, na których w teorii powinien być oparty także raport komisji Millera. Czytaj więcej…

Maksymilian Kolbe: „Im większa Ofiara, tym większe Błogosławieństwo”

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

W niedzielę, 14 sierpnia, mija 70. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Na Placu Apelowym w Auschwitz, miejscu jego męczeństwa, Mszy św. z udziałem biskupów Polski i Niemiec będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Obchody odbędą się także w Harmężach i Niepokalanowie.

Spoglądając na św. Maksymiliana, którego życie zwieńczył heroiczny gest oddania życia za drugiego człowieka, trzeba być uważnym, by nie zapomnieć o Maksymilianie Czytaj więcej…

Rozszyfrowanie PO bez enigmy

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

Rok wyborczy to rok cudów. Każdy obywatel naszego kraju doskonale o tym wie. Obietnice, inicjatywy, wypowiedzi polityków są całkowicie inne, od tych obserwowanych rok, czy dwa lata po wyborach.

Kilkadziesiąt godzin po tragedii, która wydarzyła się w Norwegii, nasz Premier Donald Tusk wykorzystał tę tragedię do własnych celów. Czytaj więcej…

3 sierpnia Paweł Kowal w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

Kampania wyborcza coraz bliżej. W środę 3 sierpnia br. do Opola przyjedzie dr Paweł Kowal, szef  partii „Polska Jest Najważniejsza i jeden z aktywniejszych polskich Posłów w Parlamencie Europejskim. Organizatorem spotkania, które rozpocznie się o godz. 17.00 w restauracji „Napoli” nt. „Pakt na rzecz gospodarki i rodziny”  jest opolski PJN.

Oprac. TK

W kogo uderzy raport, na tego bęc!

Niezależna Gazeta Obywatelska

Wierzyć dziś w zapewnienia rządu, że raport komisji Millera jest przetrzymywany ze względu na wydłużający się czas tłumaczenia kilku pojęć, to jak za namową głupszego kolegi chodzić zimą w sandałach, bo przecież tak cieplej. Nie trzeba być wybitnym analitykiem katastrof lotniczych, aby dojrzeć kilka podstawowych faktów w obecnym postępowaniu rządu i samego premiera, które świadczą o tym, że znaleźli się w ślepej uliczce i jakoś trzeba z niej wyjść. Czytaj więcej…

„Swoich zawsze chowano, natomiast ciała wrogów zostawiono”

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

25 lipca br. w opolskiej restauracji „Napoli” odbyła się promocja książki pt. „W hołdzie Narodowym Siłom Zbrojnym” wydanej przez Obóz Narodowo-Radykalny. Prowadzącymi spotkanie – w kameralnym gronie – byli Adam T. Witczak i Tomasz Greniuch. Jak się dowiedzieliśmy, pomysł napisania książki upamiętniającej żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych narodził się w głowach młodych narodowców w 2006 r. w Brzegu. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 70. rocznica śmierci profesora Kazimierza Bartela

Niezależna Gazeta Obywatelska

Kazimierz Władysław Bartel urodził się 13 marca 1882 r. we Lwowie. Był polskim politykiem, profesorem, matematykiem (jego prace dotyczyły głównie geometrii), rektorem Politechniki Lwowskiej, a także posłem na Sejm, pierwszym premierem Polski po przewrocie majowym oraz premierem pięciu rządów Rzeczypospolitej, senatorem, kierownikiem Ministerstwa Kolei Żelaznych, wicepremierem oraz ministrem wyznań i oświecenia publicznego w pierwszym rządzie Józefa Piłsudskiego. Czytaj więcej…

Polecam nowe wydanie „Portretów pań wytwornych” Stanisława Wasylewskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Książka ukazała się w 2011 r. nakładem Wydawnictwa „Inicjał”. Tekst został „uwspółcześniony” na podstawie wydania z 1932 r. (redakcja i wstęp Andrzej Palacz). Dzięki temu zabiegowi książka ma szansę trafić do młodzieży. O czym jest? O sławnych kobietach z epoki rokoka, epoki stanisławowskiej. Mamy tu barwne portrety Izabeli Czartoryskiej, Heleny Radziwiłłowej, Amelii Mniszech, Teresy Tyszkiewiczowej, Rozalii Lubomirskiej, Barbary Kossowskiej, Elżbiety Grabowskiej, Julii Potockiej, Walerii Tarnowskiej i Krystyny Radziwiłłówny. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 58. Rocznica śmierci Stanisława Wasylewskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Stanisław Wasylewski urodził się 18 grudnia 1885 r. w Stanisławowie. Był polskim dziennikarzem, eseistą, krytykiem literackim, tłumaczem, autorem opracowań pamiętników. Uczył się w gimnazjach w Stryju i Lwowie wraz z Kornelem Makuszyńskim, Juliuszem Kleinerem i Rudolfem Weiglem. W 1904 r. podjął studia historyczne i polonistyczne na Uniwersytecie Lwowskim. W latach 1905-1910 był kolejno: wolontariuszem, stypendystą i asystentem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Czytaj więcej…