Odra(ka) Opole – ROW Rybnik w Wielką Sobotę

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Po upadku Odry Opole w 2009 r. i reaktywacji klubu w IV lidze pod nazwą Oderka minęło już prawie dwa lata. Od tam tego momentu Odra zmuszona była rozpocząć rozgrywki od poziomu IV Ligi mozolnie pnąc się w górę.

Z powodu startów w niższych klasach rozgrywkowych –IV a teraz III liga, przy ul. Oleskiej brakowało atrakcyjnych rywali godnych mierzyć się z naszym klubem pod względem dokonań i liczby kibiców. Jednak jutro – w Wielką Sobotę – sytuacja trochę się odmieni, gdyż pierwszy raz od dwóch lat, przyjedzie do Opola atrakcyjny rywal jakim jest ROW Rybnik. Spotkanie oprócz znaczenia prestiżowego ma również wysoką stawkę sportową, gdyż jest to mecz na szczycie III ligi śląsko-opolskiej. ROW przyjeżdża do Opola jako lider rozgrywek, a goni go właśnie Odra stopniowo odrabiając stratę punktową, która w pewnym momencie wynosiła nawet 11 oczek. Obecnie strata ta wynosi 7 i wypadku zwycięstwa Odry zmniejszyła by się już tylko do 4. Do II ligi awansuje tylko zwycięzca całych rozgrywek, więc stawka jest bardzo wysoka.

Mecze z ekipami z Górnego Śląska mają zawsze dodatkowy „smaczek”, więc na spotkanie mobilizują się również kibice prowadząc od kilku dni intensywną kampanię promocyjną. Mimo, że ROW nie jest na Śląsku taką legendą jak np. Górnik, Ruch, GKS czy zaprzyjaźniona z Odrą Polonia Bytom, to jednak zespół z Rybnika też posiada jakąś markę – występował 7 sezonów w Ekstraklasie i był finalista Pucharu Polski w 1975 r. Jednak klub z Rybnika znany jest głównie z powodu sukcesów drużyny żużlowej – jest jednym z najbardziej utytułowanych w tej dyscyplinie w naszym kraju, mając na koncie 12 tytułów mistrza Polski.

 

Kibice Odry postarają się stawić na to spotkanie w sporej liczbie – szczególnie aktywne w nakłanianiu do przyjścia na stadion jest Stowarzyszenie Sympatyków Odry Opole „Jedna Odra”. Stowarzyszenie to ma bardzo duże znaczenie w ruchu kibicowskim Opola skupiając tych najbardziej zagorzałych i zaangażowanych. „Jedna Odra” organizuje wyjazdy, tworzy oprawy stadionowe a z działań pozasportowych angażuje się w szereg inicjatyw takich jak zbiórki pieniężne na szczytne cele – ostatnią z nich była pomoc Pogoni Lwów lub dostarczając paczki mikołajowe dla domów dziecka.

Kibice z „Jednej Odry” zadbali też o to, by w ostatni weekend podłączyć się do ogólnokrajowej akcji protestu wobec działań rządu Donalda Tuska wywieszając na meczu wyjazdowym w Psarach transparent: „NIESPEŁNIONE RZĄDU OBIETNICE = TEMAT ZASTĘPCZY KIBICE”. Oprócz tego celem stowarzyszenia jest krzewienie postaw patriotycznym – kibice Odry godnie uczcili np. „Święto Żołnierzy Wyklętych” będąc na uroczystościach w Opolu – 1 marca oraz oficjalnie poprą organizowany przez NGO „Opolski Marsz Niepodległości”, który odbędzie się 2 maja w Opolu.

Ostatnio miasto przydzieliło stowarzyszeniu lokal na działalność statutową, który jest remontowany we własnym zakresie i przy pomocy ludzi dobrej woli, którzy jako kibice Odry bezinteresownie pomagają w jego tworzeniu. Lokal ten mieści się przy ul. Ozimskiej 44 of. (naprzeciwko Opolanina) i z czasem ma się stać centrum działań opolskiego środowiska kibiców, gdzie każdy będzie mógł przyjść, otrzymać informacje o planowanych działaniach, zaproponować swoją pomoc lub kupić kibicowskie akcesoria takie jak szaliki, koszulki i wiele innych.

Filmy promujące mecz Odra – ROW

Odra Opole- ROW Rybnik – 23 kwietnia 2011  Stadion Odry – ul. Oleska 51. godz 16.00

Autor: Grzegorz Bieniarz

  1. | ID: 950c8a29 | #1

    Naprzód Odro.

Komentarze są zamknięte