Śląscy separatyści rozpoczęli nową kampanię propagandową. 3 maja chcą wywieszać flagi… śląskie. Bo to… nie ich święto

Niezależna Gazeta Obywatelska11

Smutnej zabawy z lekceważeniem i pomniejszaniem znaczenia polskości i polskiej historii przez śląskich separatystów ciąg dalszy. Oto jak poinformowali nas Czytelnicy (za informację serdecznie dziękujemy!), na Śląsku trwa akcja propagandowa mająca na celu namówienie mieszkańców regionu do wywieszania flag śląskich. W wersji miękkiej – obok polskich. W wersji twardej – zamiast. Dlaczego? Bo jak przekonują organizatorzy tej bulwersującej inicjatywy, „Ślązacy nie mają czego świętować!”.

Na stronie przedstawiającej się jako Mysłowicki Portal Mieszkańców czytamy:

„Obchodzone co roku w maju Święto Konstytucji 3 Maja, jest obok Święta Niepodległości największym polskim świętem państwowym. Oba są uroczyście obchodzone w całym kraju, są powodem do okazywania narodowej dumy i radości z historycznych wydarzeń, których te święta są pamiątką. Oba święta nie mają jednak bezpośredniego związku ze Śląskiem. Uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja, druga w świecie po amerykańskiej, pierwsza w Europie, jest wielkim wydarzeniem dla Polski i Litwy, może też Białorusi i Ukrainy. Dla Śląska jednak, leżącego wówczas poza granicami Polski, nie. Co więc świętować mają Ślązacy?”.

Pada propozycja – wejście Śląska do Unii Europejskiej. Tak tak Śląska a nie Polski:

– Jo wywjeszőm dycki fana na 1 maja, bo je to roczńica wlyźćo Ślőnska do Uńije – mówi Peter Langer z Mysłowic, który angażuje się w promowanie śląskości. Zachęca wszystkich Ślązaków do wywieszania w święta państwowe flag narodowych… śląskich.

I dalej:

– Jo co roku wywjeszőm ślőnské fany a robi to coroz wjyncy ludźi – mówi Peter. W Mysłowicach można faktycznie spotkać coraz więcej wywieszonych flag i to nie tylko w święta państwowe i w dni związane ze śląską historią. Flagi wywieszane są nie tylko w oknach, ale wciągane też na maszty postawione w przydomowych ogródkach. Cieszy, że Ślązacy stają się coraz bardziej dumni ze swojego regionu.

Problem w  tym, że ta duma idzie w parze z negacją polskości Śląska, za którą zginęło i walczyło tak wielu polskich patriotów. Co więcej, jak świadczą wypowiedzi szefa separatystycznego Ruchu Autonomii  Śląska Jerzego Gorzelika, towarzyszy temu pogarda dla Polski, poniżanie jej dorobku. Przeczytaj: o czym media milczą w sprawie RAŚ.

Propagandowa akcja wieszania śląskich flag prowadzona jest na wielu portalach związanych separatystami śląskimi.

Tymczasem RAŚ informuje o dziwacznej akcji:

Ponad 300 osób wzięło wczoraj popołudniu (17 kwietnia) udział w zorganizowanym przez Ruch Autonomii Śląska happeningu polegającym na uformowaniu wielkiego serca w barwach górnośląskich.

Wydarzenie to jest pogodną i pełną humoru reakcją na stosowany przez niektórych ogólnopolskich polityków i publicystów agresywny język debaty dotyczącej Górnego Śląska i wyborów tożsamościowych jego mieszkańców.

Szczerze mówiąc lepsze wrażenie zrobiłby zapewne na zaniepokojonych śląskim agresywnym negowaniem polskości inny gest – wywieszenie narodowych barw w narodowe święto.

Ale na to chyba nie ma co liczyć, podobnie jak na jakąkolwiek, choćby słowną, reakcję obecnych władz państwa polskiego.

Autor: wu-ka dla  www.wpolityce.pl

 1. Ślązak
  | ID: 5fcdd2f9 | #1

  Od kilku lat wywieszam na Święto Flagi flagę Śląską. I robię to nie na wezwanie RAŚu, ale w odpowiedzi na fanatyzm takich ludzi jak redakcja tego bloga oraz panów Kaczyńskich.

  1. Góral
   | ID: 2510c86a | #2

   Po Pierwsze jak ci się nie POdoba to wypad z tego bloga ,jak ci się nie podoba to po jakiego czorta tutaj wchodzisz ?

   Odwiedzaj strony takich samych obłąkańców jak ty !

   Odwiedzaj strony RAŚ czyli Ruch Abstrakcyjnych Świrów

   Po Drugie ty Twój Bambrok Gorzelik i reszta RAŚu razem wzięta do pięt nie dorastacie Doktorwi Jarosławowi Kaczyńskiemu.

   Fanatyzm separatystów RAŚ-FANATYCY z RAŚu zapewne nie wiedzą że reszta Polski(województwa -małopolskie,świętokrzyskie,lubuskie,wielkopolskie,mazowieckie,lubelskie,podkarpackie,warmińsko-mazurskie,podlaskie,łódzkie,pomorskie,zach-pomorskie) ma o nich złe zdanie.

   Mało tego złe zdanie -wyśmiewają was,szydzą z was bo jesteście Świrami.

  2. erwin
   | ID: 094135ea | #3

   I widzisz Górala? dla niego i jemu podobnych każdy kto nie myśli tak jak oni jest zdrajcą, folksfdojczem itp. nawet jak nie jest za RAŚ czy Gorzelikiem.

   tacy to pseudopatrioci

 2. | ID: 3b13d0eb | #4

  Polski patriota nie wyrzekałby się polskiej flagi tylko dlatego, że nie podobają mu się rządzący. Jeśli ktoś wywiesza regionalną flagę zamiast narodowej – musi za tym kryć się coś więcej w jego intencjach.

  Problem groźby rozbicia dzielnicowego jest poważny:
  http://mocniejszy.wordpress.com/2011/04/04/ruch-autonomii-slaska-piata-kolumna/

  Wyraźnie obywatele Polski są skłócani i napuszczani wedlae ogólnego schematu „dziel i rządź”:
  http://mocniejszy.wordpress.com/2011/04/21/jak-zwykli-ludzie-zostaja-zbrodniarzami/

  Dlatego należy podchodzić do separatyzmu jednocześnie stanowczo i spokojnie, a nawet z poczuciem humoru:
  http://mocniejszy.wordpress.com/2011/04/04/wszyscy-polacy-sa-slazakami/

  Bądźmy stanowczo za polskością Śląska, ale nie dajmy nakręcić się nienawiścią, tak jak to miało miejsce w Jugosławii.

 3. Tomasz
  | ID: be4f1631 | #5

  To jest Pańska narodowa dialektyka? Być Ślązakowcem na przekór innym?

 4. Fred
  | ID: c118d8cd | #6

  Jeżeli Polskę, polskie barwy uważasz za fanatyzm, tzn., że kwalifikujesz się do leczenia, albo za kraty. Jeżeli sądzisz,ze Polska zniknie, jak ją skojarzysz z nazwiskiem Kaczyńskiego i w ten sposób zniechęcisz do niej Ślazaków, to się mylisz buraku z V kolumny. Wy, zdegenerowany pomiot na śląskiej ziemi i GW-niana gazeta chcielibyście, żeby dla mieszkańców tej ziemi nazwisko Kaczyńskiego brzmiało jak obelga. W ten sposób stawiacie się w roli wrogów Polski i dopraszacie się, by Polska wam za to odpowiednio zapłaciła. Jestem pewien zaprzańcy, że Polska wam za to zapłaci.

 5. Ksenia
  | ID: ee784e2c | #7

  Ślązacy, mieszkacie w Polsce i jesteście przede wszystkim Polakami, a w następnej kolejności Ślązakami. Jak można wypierać się przynależności do Narodu?

 6. | ID: 3b13d0eb | #8

  Uwaga! Większość Ślązaków to normalni Polacy. Natomiast RAŚiści, inni autonomiści i tworzyciele nowej narodowości śląskiej są marginesem. Proszę dokładnie dobierać słowa, żeby nie mylić Polaków-Ślązaków z ludźmi, których działalność prowadzi do waśni na Śląsku. Właśnie takie mylenie RAŚistów ze Ślązakami jest RAŚistom na rękę. Oni się podają za śląskie przywództwo, a na tej podstawie tworzą iluzję konfliktu śląsko-polskiego i mają w tym taki cel, by iluzja ta zamieniła się w konflikt realny. Te wszystkie chamskie antypolskie i antyśląskie teksty w dyskusjach internetowych to jest wykorzystywanie zasady – dziel, napuszczaj na siebie i rządź. Podejrzewam, że ci sami ludzie opluwają raz polskość, a raz śląskość, żeby wywołać podział.

 7. | ID: f910fb93 | #9

  A 4 lipca 1776 roku Texas nie był częścią USA a jednak co roku 4 lipca i w Texasie świętują Dzień Niepodległości USA. CBDO ślązakowcy.

  Poza tym w 1791 na Śląsku żyło wielu polskich Ślązaków, którzy podtrzymywali w sobie tę polskość.

 8. silus
  | ID: 1a004bc1 | #10

  Typowe wypowiedzi ONRowskiego fanatyzmu….macie chłpcy o wiele mniejsze poparcie w Polsce jak RAŚ na Śląsku i to was nacjonaliści bardzo i to bardzo boli.
  VIVAT SILESIA!!!

 9. karol
  | ID: 16722c7a | #11

  Tak!mieszkamy w Polsce.Wcześniej nasi przodkowie mieszkali w Niemczech a przez 7 wieków w Czechach.W Polsce najmniej.Jesteśmy ŚlĄZAKAMI.Szanuję polskie barwy narodowe,ale jako ślązak najważniejsze są dla mnie barwy Ślaskie!!!!

Komentarze są zamknięte