Czy Paweł Kukiz popiera RAŚ?

Niezależna Gazeta Obywatelska5

Na stronie internetowej opolskiej komórki RAŚ jest zamieszczona wypowiedź Pawła Kukiza, w której rzekomo, jak się chwalą działacze RAŚ, popiera on autonomię Śląska (tutaj wywiad). Czy aby na pewno? Czy wykorzystanie tej wypowiedzi nie jest nadużyciem lub wyrwaniem z kontekstu? Kiedy Paweł Kukiz gościł z wizytą w Opolu – 22 marca br. zadaliśmy mu to pytanie, wyraźnie zaznaczając, aby ustosunkował się do swojej wypowiedzi z 2006 r. umieszczonej na stronie RAŚ. Oto fragmenty jego wypowiedzi, które definitywnie rozwiązują tę zagadkę:

W pewnym momencie, kiedy zostałem postawiony w tym samym szeregu co zomowcy (chodzi o wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego nt. PO – dop.GB) i nie byłem jakimś jeszcze naprawdę szczególnym orędownikiem platformy (…) zostałem zapytany, to była chyba „trybuna opolska” (…), czy jestem za autonomią? Ja powiedziałem wtedy – tak, będąc zniesmaczony sytuacją polityczną powiedziałem – jak najbardziej, żeby jak najdalej być od tego całego zamieszania politycznego u szczytów władzy – była to wypowiedź ironiczna. Oni to zacytowali jako afirmację tego ruchu i tyle”.

I dalej…

Wielokrotnie miałem do czynienia z sytuacjami takimi, gdzie – po pierwsze, są mi wkładane w usta jakieś słowa, których ja w życiu nawet nie powiedziałem lub jest zmieniany kontekst (…).

Z sali padło też pytanie, czy Paweł Kukiz jest za delegalizacją RAŚ. Tak oto odpowiedział:

„Ja jestem zwolennikiem wykształcenia takiej świadomości wśród naszych obywateli, by nie trzeba było ani nakazywać patriotyzmu, ani go zabraniać, ani legalizować cokolwiek, czy delegalizować. Chodzi o to byśmy mieli poczucie swojej wartości, poczucie dumy – wewnętrzne (…) nie jestem zwolennikiem legalizacji, delegalizacji, myślę, że to wszystko powinno wynikać z serca”.

(…) Większość tych wszystkich emigracji Ślązaków do Niemiec miało podłoże stricte ekonomiczne – to nie były sprawy narodowościowe, tylko po prostu ekonomia, więc zapewnijmy taką ekonomię by nikomu przez myśl nie przeszło by jakąś autonomię wymyślać”.

Tym, którzy wpadli na pomysł by wykorzystać wypowiedź Pawła Kukiza w celu propagowania śląskich dążeń autonomicznych muszę uświadomić jedną przykrą dla nich rzecz, której jak widać chyba nie są świadomi. Otóż Paweł Kukiz bardzo często w swoich utworach wykorzystuje jako środek wyrazu ironię i tzw. czytanie między wierszami, stosując do tego celu genialny język podtekstów i niedomówień i w ten sposób nawiązuje niewidzialną nić porozumienia z inteligentnym słuchaczem. Tej ironii i domyślności brakuje, jak widać, działaczom RAŚ skoro zdecydowali się umieścić wypowiedź Pawła Kukiza na swojej stronie biorąc jego słowa wprost i nie odgadując ich prawdziwych intencji. Mam więc propozycje dla działaczy RAŚ – skoro według was Kukiz popiera autonomię, to po wysłuchaniu tej pieśni:
równie dobrze możecie na swojej stronie napisać, że Kukiz uważa Adama Małysza za zdrajcę i oszusta.

Pełna wypowiedź Pawła Kukiza na ten temat tutaj :

[vimeo http://vimeo.com/21565043]

Fragment od minuty 46.45 do 48.30

[vimeo http://vimeo.com/21569151]

Fragment od minuty 1.50 do 3.45

Autor: Grzegorz Bieniarz

 1. | ID: 13142f82 | #1

  Propaganda raś oparta jest na kłamstwie. To oczywistość.

 2. svatopluk
  | ID: 1b23ebca | #2

  oczywista oczywistosc:)

 3. slezan84
  | ID: 677b2b8b | #3

  Gdyby powiedział, że utożsamia się z ideą autonomii regionalnej i Polski regionów, dostałby po pysku. zasłaniania się teraz ironią jest naiwne.

  Pod tym linkiem jest cały artykuł. Niech Czytelnicy sami ocenią co autor miał na myśli: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20061226/WYWIAD/61223010

 4. abc
  | ID: 85dfaae5 | #4

  Chlapnął, będąc w tamtym momencie sfrustrowany, ale ważne, że zrozumiał swój błąd i się wycofał. Szacun. STOP ŚLĄZAKOWCOM, NIECH ŻYJĄ ŚLĄZACY!

 5. erwin
  | ID: 774f32fa | #5

  slezan84 :
  Gdyby powiedział, że utożsamia się z ideą autonomii regionalnej i Polski regionów, dostałby po pysku. zasłaniania się teraz ironią jest naiwne.
  Pod tym linkiem jest cały artykuł. Niech Czytelnicy sami ocenią co autor miał na myśli: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20061226/WYWIAD/61223010

  dobre :) cały artykuł Bieniarza padł jak to przeczytałem :)

Komentarze są zamknięte