Płk Kućmierzowi w odpowiedzi ws obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Pan pułkownik Andrzej Kućmierz Dowódca Garnizonu Opola nie wyraził zgody na udział Kompanii Honorowej Wojska Polskiego w opolskich uroczystościach I Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Pomimo argumentów wskazujących, iż podczas tej katastrofy zginęło bez mała całe dowództwo WP.

Dowódca Garnizonu Opole, płk Andrzej Kućmierz w nadesłanym do redakcji oświadczeniu stwierdza, że na wniosek lokalnych władz, czy też organizacji kombatanckich może podjąć decyzję o udziale asysty wojskowej, ale skoro w Opolu nie ma oficjalnych uroczystości, a o zgodę wystąpiła osoba prywatna, to nie można było jej udzielić.

Płk Kućmierz zauważa też, że najważniejszym powodem odmowy było to, że obchody organizuje partia polityczna. – A wojsko jest apolityczne. (artykuł tutaj)

Rozumiem doskonale pana pułkownika, że wszelkie uroczyste Msze odbywające się w opolskiej Katedrze bywają długawe i nudnawe… panowie pułkownicy nie przywykli do takich ”ludycznych” zabobonów i zabaw… Na przedstawiane przez Radnego Miasta Opole argumenty, że w katastrofie pod Smoleńskiem zginęli dowódcy Wojska Polskiego, pan pułkownik bardzo słusznie zresztą ,daje do zrozumienia, że ma to niewielkie znaczenie… Racja!

Wystarczy przyjrzeć się naszej współczesnej armii, aby wyciągnąć podobne wnioski. Pomijam tutaj rzeczy oczywiste, że Wojsko Polskie jest słabo uzbrojone, nie ma pieniędzy właściwie na nic. Poza oczywiście nowiutkimi, wypasionymi Landrowerami, które Armia zakupiła dla wożenia takich szlachetnych panów pułkowników (ale to szczegół).

Zastanawiam się również, po co nam dowódcy, skoro Wojska Polskiego w zasadzie nie mamy?! Tragedia smoleńska jak gdyby zmaterializowała ukryte marzenia i dążenia naszych „miłujących pokój” sąsiadów bliższych i dalszych. Ma rację pan pułkownik, że wojsko jest apolityczne! Na dowód tego przypomnieć należy, że Ministrem Obrony został nie jest jakiś generał, wyznaczony przez partię, ale rozumiejący dobrze, znawca wojska i kondycji żołnierzy (szczególnie tej psychicznej) pan Klich. Lekarz psychiatra… Takim to sposobem odpolityczniono wojsko! Wyspecjalizowano…

Ma rację pan pułkownik, że oszczędza opolanom przykrego widoku maszerujących czwórkami jeńców… Bo, jak historia i tradycja wskazuje atrybutem rycerza zawsze był PAS. Urządzano uroczyste pasowanie na rycerza.Podczas działań wojennych, jeńcom odbierano broń i pas. Zastanawiające, kto współczesnym żołnierzom polskim odebrał pasy!? Bieda w wojsku odebrała im broń. Stała się bezużyteczna

Podczas Apelu na werblach zagrają harcerze, albo inne dzieciaki. Wszak wojsko dawno pozbyło się własnej orkiestry. Mogliśmy poprosić naszych przyjaciół z Chóru Aleksandrowa, może by zaczekali i uświetnili nam uroczystości!? Zawsze to coś…

Zresztą jak wyglądały by nasze żałobne uroczystości w towarzystwie roztańczonych marżoretek? Jak miało to miejsce podczas Dnia Wojska Polskiego?! Może po tym oszałamiającym sukcesie pana pułkownika i zorganizowania apolitycznego i radosnego przemarszu ulicami miasta, jeńców pod egidą panienek, nie chce pan pułkownik zepsuć w sobie tej Potęgi Smaku?! Rozumiem pana doskonale! (wcześniej o tym tutaj)

Doceniam więc troskę pana pułkownika Andrzeja Kućmierza.

Serdeczne Bóg zapłać!

 Autor: Marianna

 1. Bóg,Honor ,Ojczyzna
  | ID: 4c92eeb8 | #1

  Czy ten pułk.zapomniał że tam zginęli jego koledzy jak i jego zwierzchnik.Teraz to tylko wstyd mieć takie wojsko.Przecież Komorowski też jest z politycznego ugrupowania i dlaczego jemu oddają honory ,bo jako prezydent nie zasługuje, po ujawnieniu wiad.gen.Petelickiego co ci panowie robili po katastrofie jest wielkim skandalem,i powinni stanąć przed T.S.

 2. Eleonora
  | ID: e684cc68 | #2

  . Dzień później, w poniedziałek, o godz. 9 w kaplicy na terenie 10. Opolskiej Brygady Logistycznej zostanie odprawiona msza święta w intencji zwierzchnika sił zbrojnych, żołnierzy oraz pozostałych osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. – Ponieważ w Opolu nie odbędą się oficjalne uroczystości państwowe dotyczące tragedii smoleńskiej, podjąłem decyzję o organizacji uroczystości w poniedziałek – poinformował płk Andrzej Kućmierz, dowódca Garnizonu Opole.( z GW)

  co za typ z tego pułkownika?! Nie potrafi taki przygłup zrozumieć że rocznica to rocznica?! Jak można ! Co na to kapelan wojska? Spokojnie sobie patrzy na dzielenie Naród sobie- wojsko- sobie?! Nawet komunistom sie to nie udało… Gnojki!

 3. OPOLANKA
  | ID: d0fecbdb | #3

  ZGINĘŁA ELITA PAŃSTWA POLSKIEGO ,A PLATFORMIANE WŁADZE MIASTA NIE CHCA W ROCZNICE ICH TRAGICZNEJ ŚMIERCI UCZCIĆ ICH PAMIECI !!!!!! CO TO ZA OBYWATELE POLSKI ????? CO TPO ZA DEMOKRACJA ????????????
  PRZECIEŻ NIKT IM NIE KAŻE CZCIĆ FASZYSTÓW, ZDRAJCÓW ITD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. lideczka
  | ID: bb19aee3 | #4

  Wstyd mi za władze Miasta, szczególnie Prezydenta Miasta – ci którzy na niego głosowali, całe szczęście, że nie byłam w ich gronie – powinni także się wstydzić!!!, mało, że bezwolny to jeszcze nie potrafi uszanować rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginął Prezydent RP. Nie ma znaczenia jak się nazywał. Był Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Panie Prezydencie Zembaczyński co się z Panem stało, wydawało mi się kiedyś, że jest Pan uczciwym człowiekiem ? Życzyłabym sobie, aby był Pan równie „odważny” jak w odmowie uszanowania tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, w sprawie swojej odpowiedzialności karnej z okresu prezesowania Bankowi Ochrony Środowiska? A co się w ogóle z tą spraw dzieje? Może Pan odpowie publicznie!!

Komentarze są zamknięte