23 stycznia 1919 roku wojska czechosłowackie, łamiąc obowiązujące porozumienia, wkroczyły na obszar polskiej części Śląska Cieszyńskiego. W czasie konfliktu granicznego wojska czeskie dopuściły się zbrodni wojennych, mordując jeńców.
Śląsk Cieszyński został przyznany Polsce na mocy umowy z listopada 1918 roku. Zbrojna akcja, którą podjęli Czesi stała się bezpośrednią przyczyną walk polsko-czechosłowackich o przyszłość tego obszaru.

Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za najlepszy artykuł