Archiwum

Archiwum dla grudzień, 2025

Czy dałbym dziecku brzytwę do zabawy…?

Niezależna Gazeta Obywatelska

Emil Tańczak

Nie raz zastanawiam się, dlaczego wśród charakterów ludzkich są też maksymaliści — ludzie, którzy tym się cechują, że jak już co lubią (lub tylko pragną mieć), to chcą tego dużo, dużo, jak najwięcej… Przypatrzmy się naszym domom (a w nich rozdętym szafom), zagrodom czy garażom – ileż jest w nich nadmiernej, wszelakiej „dobroci”.  

  W młodości kolegowałem się z Kazikiem, który nie wypił herbaty, jeśli nie wsypał co najmniej czterech łyżeczek cukru do szklanki musztardówki, bo na inną, jak twierdził, nie było go stać, ale na cukier — tego „białego zabójcę” — jakoś znajdował pieniążki (zmarł przed 50-tką, na cukrzycę). 

Czytaj więcej…

„Czarne chmury” nad starostą z PSL? Poseł PiS Iwona Arent złożyła interpelację do szefa MSWiA

Zastępca Naczelnego

Jak ustaliliśmy, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Olsztyna Iwona Arent skierowała interpelację poselską adresowaną do szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego, w której przedstawia swoje zastrzeżenia w sprawie postawy starosty gołdapskiego Krzysztofa Kazanieckiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. "W dniu 25 września br. skierowałam do starosty gołdapskiego, Pana Krzysztofa Kazanieckiego, interwencję poselską dotyczącą niepokojących kontaktów przedstawicieli władz samorządowych powiatu gołdapskiego i miasta Gołdap z wiceprezesem niemieckiego, rewizjonistycznego Związku Wypędzonych – Stephanem Grigatem (...)" - pisze w swoim wystąpieniu do szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji parlamentarzystka PiS.

Czytaj więcej...

WARMIA I MAZURY: Radny Konfederacji proponuje odtworzenie linii kolejowej na trasie Gołdap – Reszel

Zastępca Naczelnego 1

Radny Rady Gminy Banie Mazurskie (pow. gołdapski) Maciej Fiedorowicz przedstawił publicznie petycję w sprawie reaktywacji linii kolejowej z Gołdapi przez Węgorzewo i Kętrzyn do Reszla. Argumentuje, że odtworzenie tej linii kolejowej skróci o godzinę przejazd z Gołdapi do Olsztyna w porównaniu z transportem autobusowym. Dodaje, że taka trasa kolejowa "posiada strategiczne znaczenie dla obronności państwa i logistyki wojskowej". - To bardzo dobra inicjatywa radnego z Konfederacji. Dlatego dzisiaj skierowałem do starosty gołdapskiego Krzysztofa Kazanieckiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego odpowiednią interpelację radnego, w celu wypracowania i przyjęcia na grudniowej sesji Rady Powiatu w Gołdapi odpowiedniego stanowiska w drodze uchwały intencjonalnej skierowanej do władz państwowych. To naturalna konsekwencja uchwały z 13 sierpnia ubiegłego roku, w której nasz samorząd wsparł wysiłki na rzecz reaktywacji linii kolejowej nr 41 Gołdap - Olecko. Dodam tylko, że przywrócenie ruchu kolejowego na tej trasie publicznie wsparł 8 lutego tego roku pan prezydent Karol Nawrocki. Inicjatywa radnego z Konfederacji jest tutaj bardzo trafiona i potrzebna. Bardzo za nią dziękuję - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, radny Rady Powiatu w Gołdapi ze Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...

Związek Polaków na Litwie w obronie TVP Polonia

Zastępca Naczelnego

Prezes Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski podpisał apel o powstrzymanie degradacji TVP Polonia i przywrócenie audycji polonijnych. Apel został skierowany do władz RP i kierownictwa Telewizji Polskiej. Jak czytamy w apelu, Związek Polaków na Litwie z głębokim niepokojem przyjął informacje o reorganizacji TVP Polonia, która przestała być samodzielną Anteną w strukturze Telewizji Polskiej i została pozbawiona dotychczasowego budżetu.

Czytaj więcej...

Wiceprezes ZChR Paweł Czyż: Polityczna pornopropaganda w krakowskim muzeum zalatuje ruskimi onucami

Zastępca Naczelnego

Dziennikarze Kanału ZERO pokazali w swoim materiale obraz przedstawiający… Kasztankę i nagiego Józefa Piłsudskiego. Gdzie? Otóż w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). - Polityczna pornopropaganda w krakowskim muzeum zalatuje ruskimi onucami. Skandal w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie jest niebotyczny. Marszałek Józef Piłsudski mieszkał przed 1918 rokiem w Krakowie. Między innymi przy ul. Szlak 31, Topolowej 14, czy dzisiejszej Marii Skłodowskiej – Curie (dawnej Pańskiej 5). Przy ul. Dunajewskiego 1 w 1914 r. mieszkał jeden z najbliższych współpracowników Piłsudskiego, Walery Sławek. To właśnie w tym miejscu w nocy z 5 na 6 sierpnia zapadłą decyzja o wymarszu I Kompanii Kadrowej i włączeniu się w działania bojowe I wojny światowej. Kompania wymaszerowała z Oleandrów niedaleko Błoń pod wodzą Tadeusza Kasprzyckiego. W tzw. Domu Piłsudskiego urządzono Muzeum Czynu Niepodległościowego. Później, już w czasie wojny, Józef Piłsudski wielokrotnie spotykał się z legionistami w znanej kawiarni – Jamie Michalika. Dyrektor MOCAK Adam Budak powinien podać się natychmiast do dymisji, a prezydent Krakowa Aleksander Misztalski z Koalicji Obywatelskiej przeprosić publicznie wszystkich Polaków za ten skandal - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...