Archiwum

Archiwum dla styczeń, 2025

Kard. Müller o Trumpie: Lepiej być dobrym protestantem niż złym katolikiem

Zastępca Naczelnego

Kard. Gerhard Müller uważa, że większość biskupów popiera Donalda Trumpa, ale boi się do tego przyznać. Niemiecki kardynał Gerhard Müller w rozmowie z włoską gazetą Corriere della Sera mówił o wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Hierarcha jest zdania, że większość biskupów katolickich popiera Donalda Trumpa, ale nie mówi o tym publicznie. Sam przyznał, że "osobiście woli Donalda Trumpa od Joe Bidena".

Czytaj więcej...

Trump realizuje obietnice. 25 proc. cła na import z Kanady i Meksyku

Zastępca Naczelnego

Zgodnie z zapowiedziami przedwyborczymi Donalda Trumpa, od soboty USA nałożą 25 proc. cła na import z Kanady i Meksyku. Prezydent Donald Trump powiedział, że 25 proc. cła na Kanadę i Meksyk zostaną nałożone w sobotę, ale nadal rozważa, czy nałożyć daninę również na ropę z tych krajów. – Może to zrobimy, a może nie – przekazał Trump reporterom w czwartek podczas briefingu w Gabinecie Owalnym. – Prawdopodobnie podejmiemy tę decyzję dziś wieczorem – dodał.

Czytaj więcej...

Emil Tańczak: Żar dla oziębłych serc…

Niezależna Gazeta Obywatelska

Mój ulubiony dziennikarz, prozaik i poeta Witold Gadowski, którego felietony (publikowane w różnych czasopismach) uważnie śledzę przez wiele lat i namiętnie czytam, ma „ząb i charakter”; takich ludzi uwielbiam!

W niedawno opublikowanym w Tygodniku Katolickim NIEDZIELA artykule zatytułowanym: Zawód: ksiądz? W. Gadowski m. in. napisał: Czytaj więcej…

Wiceprezes ZChR Paweł Czyż: W Waszyngtonie Polskę musi reprezentować ktoś, kto rozumie specyfikę myślenia Donalda J. Trumpa

Zastępca Naczelnego

Donald J. Trump przejdzie do historii jako jeden z najważniejszych prezydentów Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. To już jest całkowicie pewnym. Czy możemy jednak ze strony tego amerykańskiego męża stanu liczyć na taką sympatię, jaką obdarzył Polaków nieco zapomniany w Polsce prezydent USA w latach 1929-1933 Herbert Hoover? "31. prezydent Stanów Zjednoczonych był przykładem amerykańskiej kariery od pucybuta do milionera. Po I wojnie światowej organizował pomoc humanitarną dla Polski, dzięki czemu był jednym z najbardziej popularnych polityków w II Rzeczpospolitej." - przypomina na swojej stronie internetowej Polskie Radio.

Czytaj więcej...

Burza po słowach znanego aktora o Trumpie. „Ojciec wraca do domu i zdejmuje pas”

Zastępca Naczelnego

Mel Gibson użył osobliwego porównania, mówiąc o Trumpie powracającym na fotel prezydenta USA. Wywołał burzę.

20 stycznia Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta USA. Jeszcze w czasie kampanii wyborczej w USA aktor i reżyser Mel Gibson zadeklarował swoje poparcie w wyborach prezydenckich dla Donalda Trumpa. – Nie sądzę, żeby kogokolwiek zaskoczyło, na kogo zagłosuję – powiedział gwiazdor amerykańskiego kina. – Zgaduję, że Trump. Czy to zły strzał? – zapytał reporter. – Myślę, że to całkiem dobry strzał – odpowiedział reżyser m.in. "Pasji". – Wiem, jak to będzie, jeśli pozwoli jej wygrać. A to nie jest dobre. Nędzna historia. Nie ma o czym mówić. Ma IQ słupka ogrodzeniowego – podsumował Gibson.

Czytaj więcej...

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski: Trump przywraca normalność, teraz czas na Europę

Zastępca Naczelnego

Prezydent USA Donald Trump tuż po zaprzysiężeniu podpisał pierwsze dokumenty i rozporządzenia przywracające w Ameryce normalność w sferze społecznej i gospodarczej. Zatwierdził odejście od lewackiego, niszczącego rodzinę światopoglądu, kończąc tym samym erę szkodliwej ideologii gender oraz podpisał dekrety likwidujące szaleństwo klimatyczne tzw. Zielonego Ładu, który był promowany przez jego poprzednika. To właśnie fatalna zielona polityka klimatyczna była przyczyną wzrostu cen energii i paliw w Ameryce wywołując bezrobocie i zapaść gospodarczą. Niestety polityka Zielonego Ładu nadal obowiązuje w Unii Europejskiej, która jeśli chce uratować europejską gospodarkę powinna brać przykład z Donalda Trumpa.

Czytaj więcej...

Dr Marian Apostoł: Czy wypełniamy zobowiązania międzynarodowe?

Zastępca Naczelnego 1

Od dnia 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. Polska sprawuje tzw. prezydencję w Unii Europejskiej. Krótko mówiąc, kieruje pracami Rady Unii w sposób ogólny z uwzględnieniem własnych narodowych priorytetów. Dla Polski są nimi: bezpieczeństwo i zdolność do obrony granic; ochrona ludzi i bezpieczeństwo zdrowotne; bezpieczeństwo i swoboda w działalności gospodarczej; transformacja energetyczna i konkurencyjne rolnictwo.

Czytaj więcej...

CIA zmienia stanowisko ws. COVID-19. Jest oficjalne oświadczenie

Zastępca Naczelnego

Bardziej prawdopodobne jest, że pandemię COVID-19 wywołał wyciek z laboratorium, niż że wirus został przeniesiony na ludzi przez zakażone zwierzę – podała Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA).

Agencja przekazała tę informację dwa dni po tym, jak były republikański członek Kongresu John Ratcliffe został zaprzysiężony na nowego dyrektora CIA.

Czytaj więcej...

Plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Gołdapi zastąpi nazwę kojarzoną ze zdemontowanym komunistycznym pomnikiem?

Zastępca Naczelnego

9 grudnia ubiegłego roku, Paweł Czyż - radny Rady Powiatu w Gołdapi i wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin - złożył do władz samorządowych petycję, aby dotychczasowy Plac Zwycięstwa został nazwany na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, bohatera wymienionego w Hymnie Polski. „Plac Zwycięstwa dla wielu z nas kojarzy się z Pomnikiem Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni.” – charakteryzował przestrzeń w centrum Gołdapi we wrześniu 2009 roku lokalny portal goldap.info. Istotnie nie istnieje – na szczęście – ruski obelisk w centrum Gołdapi, ale w dalszym ciągu w przestrzeni publicznej funkcjonuje nazwa placu, której skorelowana w okresie PRL z obiektem chwały Armii Czerwonej. Przez dekady trwania III RP władze Gołdapi chroniły przed zniesieniem monument sławiący polskich okupantów." - czytamy w petycji radnego Pawła Czyża.

Czytaj więcej...

Mosbacher dyscyplinuje Europę. „Nie możecie ciągle zwracać się do Amerykanów”

Zastępca Naczelnego

- Amerykańscy podatnicy mówią, że jeżeli europejskie państwa nie są chętne, żeby inwestować we własne bezpieczeństwo, to dlaczego oni mają to robić – podkreśla była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher pytana o przyszłość transatlantyckich relacji po inauguracji Donalda Trumpa. Dyplomatka twierdzi też, że pomysł europejskiej armii jest śmieszny.

Czytaj więcej...

Zmarł były poseł KPN i działacz „Solidarności” śp. Michał Janiszewski

Zastępca Naczelnego 1

We wtorek zmarł śp. Michał Janiszewski. Poseł na Sejm RP I i III kadencji (1991-1993, 1997-2001). "Utracić przyjaciela to w tym przypadku jakby nic nie napisać. Zmarł Michał Janiszewski, nagle, nieoczekiwanie, za szybko. Towarzyszył mi w działalności publicznej przez ponad 40 ostatnich lat. Był moim dobrym duchem, doradcą, guru, Był gdy go potrzebowałem. Czuwał nade mną. Wiele wspólnie przeszliśmy i dokonaliśmy. Podziemie antykomunistycznej, Sejm RP, działalność rządowa i samorządowa." - tak skomentował smutną informację Marek Michalik, były wiceminister w Ministerstwie Środowiska w rządzie Jerzego Buzka, były wiceprezydent Łodzi, a dziś łódzki radny. "Do zobaczenia Michale" - tak odejście Michała Janiszewskiego krótko skomentował w mediach społecznościowych Adam Słomka, więzień polityczny PRL, poseł KPN I,II,III kadencji (1991-2001).

Czytaj więcej...

ZChR: „Z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne Polski, „Złoże Dębieńsko” musi pozostać pod pełną kontrolą państwa”. Czy rząd Tuska odda złoża Niemcom?

Zastępca Naczelnego 1

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpatruje wniosek niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies o przyznanie koncesji na złoża węgla koksującego w Dębieńsku. Jastrzębska Spółka Węglowa musi więc liczyć się z tym, że to Niemcy przejmą prawa do złoża. - podaje portal money.pl. - Z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne Polski, "Złoże Dębieńsko" musi pozostać pod pełną kontrolą państwa. Premier Tusk wpisuje TVN na listę firm strategicznych i jednocześnie milczy na temat polskich bogactw naturalnych. Tymczasem, to kontrola nad nimi ma znaczenie strategiczne - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...

Chciałbyś mieć 104 lat? Poznaj Panią Władysławę z Kasinki Małej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Władysława Nawara z Kasinki Małej, najstarsza Zagórzanka,  mieszkanka Gminy Mszana Dolna i Powiatu Limanowskiego, 16 grudnia 2024 r. świętowała swoje 104. urodziny. Tradycyjnie już, po odwiedzinach rodziny i znajomych, po zakończeniu okresu świątecznego, z naręczem życzeń pospieszył do niej Wójt Gminy Mszana Dolna, Mirosław Cichorz. Jubilatka czekała na niego i szczerze ucieszyła się z tej wizyty. Czytaj więcej...

Realizacja propozycji prezesa ZChR dr Bogusława Rogalskiego przynosi pozyskanie taniej energii i miliony złotych oszczędności!

Zastępca Naczelnego

Od połowy czerwca ub.r. już 1 proc. prądu w Polsce powstaje z wykorzystaniem gazu uzyskanego z węgla. Przedtem ten gaz się marnował lub stanowił zagrożenie w kopalniach, teraz jest wykorzystywany do produkcji ciepła i prądu. Od firm, które wydały pieniądze na takie instalacje, uzyskaliśmy informacje, jak to wszystko "spina się" finansowo. Zwrot inwestycji może nastąpić nawet już w dwa lata. - podaje Business Insider. Już w marcu 2021 roku z apelem o szerokie stosowanie metody zgazowania węgla w Polsce na antenie TV Trwam wystąpił dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, europoseł VI kadencji. - Tania energia jest możliwa do pozyskania. Poprzez zgazowanie polskiego węgla. My nie musimy pozyskiwać energii w sposób tradycyjny. Możemy wybudować na gaz pozyskiwany właśnie z zgazowanego węgla. Technologia jest wykorzystywana w Stanach Zjednoczonych, ta technologia jest z powodzeniem wykorzystywana w Chinach i innych państwach. Powinniśmy w tę stronę zmierzać. Nie likwidować polskich kopalń - mówił blisko cztery lata temu na antenie TV Trwam prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. "Między 13 a 15 lipca ub.r. instalacje produkujące prąd z wykorzystaniem gazu pozyskanego z węgla dawały ponad 5 GWh energii elektrycznej dziennie — wynika z danych ENTSOE. 14 lipca stanowiło to 1,5 proc. prądu wygenerowanego przez polską energetykę. Później już tak dobrze nie było, ale nadal są to ilości zauważalne w systemie." - podaje BI.

Czytaj więcej...

WARMIŃSKO-MAZURSKIE: ZChR przeciwko okrojeniu terytorialnemu gminy Purda!

Zastępca Naczelnego

Po raz pierwszy od 37 lat Olsztyn ma zamiar rozszerzyć swoje granice. Wykonał już pierwszy, bardzo zdecydowany ruch, czym rozgniewał radnych z sąsiedniej gminy Purda, kosztem której to rozszerzenie ma się odbyć. - informuje Wirtualna Polska. Niedługo wniosek o przyłączenie 235 hektarów do Olsztyna ma trafić do MSWiA. Ostateczny głos należy zatem do rządu. Warto wspomnieć, że prezydentem Olsztyna jest Robert Szewczyk z Platformy Obywatelskiej. - Zdecydowanie opowiadamy się przeciwko rozwojowi Olsztyna kosztem sąsiednich gmin. W sprawie okrojenia gminy Purda musi się odbyć referendum lokalne. Platforma Obywatelska chce nas w cudzysłowie uszczęśliwić odgórnie, a także pozbawić części wpływów do budżetu tej gminy. Wystarczającym ciosem dla wielu samorządów jest zmiana finansowania jednostek samorządu. Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin zdecydowanie opowiada się przeciwko planom ekipy prezydenta Szewczyka - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Waldemar Jakubiak, szef powiatowych struktur ZChR i mieszkaniec gminy Purda.

Czytaj więcej...

Dr Marian Apostoł: Jak działa prawo międzynarodowe w Strefie Gazy?

Zastępca Naczelnego

Pod koniec grudnia 2024 r. spotkałem się w Paryżu z lekarzem, który był współzałożycielem humanitarnej organizacji ,,Pal Med’’ i przez kilka lat przewodniczącym ,,Pal Med France’’. ,,Pal Med’’ to międzynarodowa organizacja powołana do pomocy medycznej mieszkańcom palestyńskiej Gazy. Dr Nizar Badran, bo o nim mówię, ceniony lekarz francuski pochodzenia palestyńskiego, powiedział mi, że w Gazie doszło do katastrofy humanitarnej na dużą skalę. Potrzebna jest natychmiastowa pomoc humanitarna, głównie medyczna, i presja na Izrael, aby tej pomocy nie blokował. ,,Pal Med’’ wysyła misje medyczne do Gazy, ale potrzeby są ogromne i brak jest  specjalistycznego sprzętu, wody, żywności, lekarstw etc. Na 36 istniejących w Gazie szpitali 34 jest zniszczonych.

Czytaj więcej...