Kristoffersen ostrzega NATO. Europa ma „2 może 3 lata”

Zastępca Naczelnego

Eirik Kristoffersen/YouTube.com

Szef Norweskich Sił Zbrojnych ostrzega inne kraje NATO przed inwazją Rosji. W wypowiedzi dla lokalnych mediów stwierdził, że Europa ma „dwa, może trzy” lata, aby przygotować się na atak.

Eirik Kristoffersen stwierdził, że Rosja bardzo szybko pozyskuje sprzęt wojskowy, podczas gdy pozostałe kraje stopniowo wyczerpują swoje zapasy. Szef Norweskich Sił Zbrojnych dodał, że państwa NATO udzieliły zbyt dużej pomocy Ukrainie, nie zważając przy tym na swoją siłę militarną.

Rosja zaatakuje państwa NATO?

Jest teraz okres, który być może potrwa rok, dwa, może trzy lata, w którym musimy zainwestować jeszcze więcej w obronę. Nie wiemy, co stanie się z Rosją za trzy lata. Ważne jest dla nas, aby stawić czoła niepewnemu i nieprzewidywalnemu światu, mając silną obronę narodową
– powiedział w niedzielę dla norweskiej agencji prasowej NTB.
Kristoffersen zauważył, że Rosja szybko przeszła na „gospodarkę wojenną” i jest wzmacniana przez sojuszników w Iranie i Korei Północnej. Jego zdaniem, Władimir Putin może zdecydować się na atak na inne państwa, nawet jeśli nie wygra w Ukrainie. Generał zachęcił Norwegów do robienia zapasów z żywności i przygotowania się na ewentualne walki.

Norweska ludność powinna pomyśleć o własnej gotowości
– powiedział.

Wcześniej podobne słowa wypowiedział szwedzki odpowiednik Kristoffersena – Mikael Bydén i szef komitetu wojskowego NATO, admirała Rob Bauer. Obaj panowie stwierdzili, że w pozostałe państwa Europy powinny być gotowe na ewentualny atak Rosji, który może doprowadzić do III wojny światowej.

Jak wynika z dokumentów uzyskanych od niemieckiego Ministerstwa Obrony, do lipca siły rosyjskie przeprowadzą serię ataków w krajach bałtyckich, a do 2025 r. wybuchnie wojna totalna z NATO. Niemiecki wywiad ostrzega także, że Kreml rozpocznie kampanię propagandową na temat konfliktów wzdłuż granicy rosyjskiej, aby usprawiedliwić swoje ataki na Europę Wschodnią.

Źródło: ABA, o2.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *