Walka o polskie szkoły na Litwie. „Chciałbym usłyszeć, dlaczego te działania są podejmowane wobec polskiej mniejszości”

Zastępca Naczelnego1

Tomasz Rzymkowski, Michał Rachoń/YouTube.com

Musimy interweniować głównie w rejonie trockim, gdzie strona litewska chce zlikwidować dwie ostatnie klasy w szkole. Nie chcemy, aby kwestie szkół kładły się cieniem na relacje polsko-litewskie – powiedział w programie Michała Rachonia „#Jedziemy” wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski.

Michał Rachoń zapytał wiceministra, na jakim etapie jesteśmy w rozmowach ze stroną litewską w kwestii polskich szkół na Litwie i jakie są możliwości porozumienia z partnerami litewskimi.

Musimy interweniować głównie w rejonie trockim, gdzie strona litewska, niestety, ale chce dwie ostatnie klasy szkoły zlikwidować. Ten spór chcemy jakoś rozwiązać, tym bardziej że jest to szkoła imienia Longina Komołowskiego, która była wybudowana przez działaczy Solidarności zachodniopomorskiej”

– powiedział Rzymkowski.

Jego zdaniem stronę litewską należy zapytać, jak można pomóc w kwestii szkół.

Nie chcemy, aby kwestie szkół kładły się cieniem na relacje polsko-litewskie, a ta sprawa wywołuje, mam wrażenie, więcej złych emocji u nas w Polsce niż na Litwie”

– podkreślił.

Też chciałbym usłyszeć, dlaczego tego typu działania są podejmowane wobec polskiej mniejszości na Litwie, lojalnych obywateli państwa litewskiego narodowości polskiej”

– podsumował.

Źródło: PAP/niezalezna.pl

  1. Dynak Mirosław
    | ID: af527e44 | #1

    Tak oto jest pytanie

Zasybskrybuj źródło komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *