Gowin: Porozumienie jest przygotowane na wariant przyspieszonych wyborów. Mam w zanadrzu alternatywne scenariusze

Zastępca Naczelnego1

Donald Tusk, Jaroslaw Gowin/YT

– Jeśli ktoś wypycha dziś Porozumienie z obozu rządowego, tym samym szkodzi Polsce – mówi w wywiadzie dla „Super Expressu” wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. – Oczekiwaliśmy od PiS dotrzymania niepisanego ustalenia, że w tym podejściu kandydata Zjednoczonej Prawicy na RPO wskazuje Porozumienie. Okazało się jednak, że nie możemy liczyć na poparcie PiS. W tej sytuacji prof. Konopczyński postąpił honorowo i się wycofał, a my zdecydowaliśmy się udzielić swojego poparcia prof. Wiąckowi. To znakomity specjalista w zakresie praw człowieka. Znany jest z zachowywania neutralności politycznej. Jest też znakomitym ekspertem, z którego kompetencji w przeszłości korzystaliśmy — mówił wicepremier.

Obie kandydatury, które przedstawił premier Gowin, są nie do zaakceptowania przez konstruktywną opozycję. Profesor Marek Konopczyński krytykował m.in. powstanie osiedla dla katolików czy działanie Kościoła Katolickiego, a profesor Marcin Wiącek zajmował negatywne stanowisko w czasie styczniowego posiedzenia senackich komisji – ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji, które rozpatrywały nowelizację ustaw sądowych, m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Prof. Marcin Wiącek powiedział wówczas, że ta nowelizacja „to wprowadzenie pewnej formy kolejnego uzależnienia sądownictwa administracyjnego od władzy wykonawczej”. Jego zdaniem, niektóre przepisy nowelizacji są na tyle nieprecyzyjne, że mogą zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu sądów administracyjnych. Widać, że premier Gowin ponownie wchodzi w buty ministra sprawiedliwości z czasów swojego udziału w drugim rządzie Donalda Tuska”

– powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, które jako chadecka pozaparlamentarna opozycja wspiera kandydaturę senator Lidii Staroń na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Kontrowersje wokół kandydata Porozumienia na RPO. Internauci znaleźli jego wpisy: Kościół skazuje się sam na niebyt społeczny!

W razie wyboru Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich chadecy z ZChR wystawią kandydata w uzupełniających wyborach do Senatu RP

Gowin pytany o możliwe wcześniejsze wybory parlamentarne, przyznał, że w polityce wszystko jest możliwe.

Ja mogę tylko zapewnić, że Porozumienie jest przygotowane także na wariant przyspieszonych wyborów. Mimo że nie dostaliśmy nigdy złotówki z budżetu, a rywalizujemy z partiami, które otrzymują dotacje idące w dziesiątki milionów, to w tej walce Dawida z wieloma Goliatami potrafimy być skuteczni. Jestem przekonany, że będziemy istotnym elementem układanki parlamentarnej w następnej kadencji”

— stwierdził w rozmowie z „Super Expressem” szef Porozumienia.

Na pytanie, czy pójdzie za nawoływaniem szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i wystartuje z PSL, gdy walka o interes Polski z PiS nie wyjdzie, Gowin odpowiada:

Najlepiej dla Polski by było, gdyby rządy Zjednoczonej Prawicy były kontynuowane. Jeśli jednak Prawo i Sprawiedliwość postanowi zakończyć tę koalicję, to oczywiście mam w zanadrzu alternatywne scenariusze.”

Prawicowe środowiska pozaparlamentarne będą wspierać dobre zmiany

Jesteśmy gotowi, aby w razie przedterminowych wyborów wywołanych postawą Porozumienia do wystawienia własnej listy wyborczej oraz wsparcia Zjednoczonej Prawicy w formule PiS-Solidarna Polska – partia Adama Bielana w uzyskaniu nowej większości sejmowej po ewentualnych przedterminowych wyborach. Chcemy reprezentować Polaków, dla których chrześcijański świat wartości jest podstawą aktywności życiowej. Najwyraźniej dla pana premiera Gowina władza staje się celem samym w sobie i wyobraża sobie rządy z postkomunistami. To przykre. Pan Gowin uwypukla wcześniejsze członkostwo senator Staroń w Platformie i zapomina, że sam odpowiada po części za stan wymiaru sprawiedliwości jako były nominat Donalda Tuska”

– mówi nam Paweł Czyż z ZChR.

Piotr Galicki

  1. Anonim
    | ID: 8d570a76 | #1

    Jeśli Gowin z Tuskiem się dogadują za plecami to jaka może być Polska przyszłość

Komentarze są zamknięte