Są już negatywne efekty atakowania polskiej partii na Litwie w czasie kampanii wyborczej! Minister finansów Litwy Vilius Šapoka zapowiedział, że nie będzie środków w budżecie Litwy na wprowadzenie 13. emerytury!

Zastępca Naczelnego1

Minister finansów Litwy Vilius Šapoka/ LTfinmin/YT

Sejm Republiki Litewskiej przyjął we wrześniu w pierwszym czytaniu projekt poprawki do ustawy, który zakłada wypłacanie emerytom tzw. trzynastej emerytury w wysokości 200 euro. Dodatek byłby wypłacany w grudniu każdego roku. Odpowiedni projekt poprawki do ustawy przedstawił w Sejmie Republiki Litewskiej kończącej się kadencji poseł Zbigniew Jedziński w imieniu sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Pomysł poparło 48 posłów, przeciwko głosowało 10, a od głosu wstrzymało się 6 parlamentarzystów.

W efekcie antypolskiej kampanii wyborczej w niedzielnych wyborach Polacy uzyskali 2 mandaty poselskie w wyborach w okręgach jednomandatowych i 4,82 proc. głosów w wyborach w okręgach w wielomandatowych. Do przekroczenia progu wyborczego zabrakło polskiej partii jedynie 2052 głosów. Za dwa tygodnie AWPL-ZChR będzie walczyła o kolejne mandaty poselskie w Seimasie. Tymczasem jak donosi agencja BNS, minister finansów Liwy Vilius Šapoka powiedział, że dodatkowe świadczenie dla seniorów nie znajdzie się w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok. Zaznaczył również, że władze powinny powstrzymać się od zbędnych wydatków. Warto dodać, że I turę wyborów w tym kraju wygrał nacjonalistyczny Związek Ojczyzny Gabrieliusa Landsbergisa.

Tymczasem Ramūnas Karbauskis z obecnie rządzącego Litewskiego Związku Rolników i Zielonych oznajmił, że decyzję w sprawie „trzynastej emerytury” powinien podjąć Sejm obecnej kadencji. Lider rządzących „chłopów” odnotował, że propozycja „trzynastki” nie była „kiełbasą wyborczą” dla emerytów. Karbauskis skrytykował również opinię ministra i oznajmił, że minister finansów nie może decydować za cały rząd i Sejm Republiki Litewskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Dr Bogusław Rogalski: AWPL-ZChR bezapelacyjnie wygrała wybory na Wileńszczyźnie. Partia cały czas będzie się rozwijać na Litwie, by stać się zaporą dla rewolucji światopoglądowej

Polacy będą nadal reprezentowani w Sejmie Republiki Litewskiej. Antypolska narracja niestety utorowała powrót do władzy na Litwie nacjonalistom i liberałom!

Sejm Republiki Litewskiej poparł inicjatywę Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin o trzynastej emeryturze

Sukcesy polskiej partii na Litwie są solą w oku tamtejszych nacjonalistów i liberałów

 

Jak podkreślił pod koniec września przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski, pora już na to, aby „nasi emeryci otrzymywali trzynastą emeryturę”.

Minister ds. Ubezpieczeń Społecznych i Pracy Linas Kukuraitis stwierdził, że konieczne jest rozważenie 13. emerytury, ale jego zdaniem ostateczną decyzję powinien podjąć kolejny Sejm”

– informuje litewski portal telewizji LRT.

AWPL-ZChR już od kilku lat wskazuje na potrzebę rozważnej polityki prorodzinnej i prospołecznej na Litwie i jest autorem wielu przyjętych przez Sejm ustaw, których celem jest poprawa dobrobytu rodzin i seniorów. Są to m.in. miesięczne świadczenie na dziecko, Karta Dużej Rodziny czy darmowe leki dla seniorów powyżej 75. roku życia. Partia zabiega też o dalsze obniżenie wieku, od którego należą się emerytom bezpłatne leki refundowane, a także o zwiększenie korzyści płynących z posiadania Karty Rodziny oraz zwiększenie środków wypłacanych na dziecko do 120 euro.

 

Źródło: BNS/www.l24.lt

  1. Mirosław Dynak
    | ID: eee7f39f | #1

    Wybrali oprawców…

Komentarze są zamknięte