Sukcesy polskiej partii na Litwie są solą w oku tamtejszych nacjonalistów i liberałów

Zastępca Naczelnego

Waldemar Tomaszewski(P)/ L24.lt (Marlena Paszkowska)

– Tak jak przy każdych wyborach, również teraz, tylko w bardziej podstępny sposób, Polacy na Wileńszczyźnie zostali zaatakowani przez Andriusa Tapinasa. To ultraliberalny dziennikarz, który w sprawach polskiej mniejszości mówi językiem Vytautasa Landbergisa – lidera konserwatystów od dziesięcioleci, który w 2006/07 r. roku wzywał do „historycznego zwycięstwa nad Polakami”. To jest dalszy ciąg polskiej polityki na Litwie prowadzonej przez konserwatystów i liberałów litewskich – mówił dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. międzynarodowych i prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W październiku br. odbędą się wybory parlamentarne na Litwie. Już teraz panuje tam gorąca atmosfera, która dotyka mieszkających na Wileńszczyźnie Polaków.

Obecnie polska partia Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) współrządzi Litwą mając dwóch ministrów w dwóch bardzo ważnych ministerstwach i 8-osobowy klub w Seimasie. Jestem przekonany, że po tych wyborach również odniesie sukces i będzie mieć taki sam – a może i lepszy – wpływ na litewską scenę polityczną. Sukcesy polskiej partii i dobre prowadzenie polskiego ugrupowania przez jej lidera europosła Waldemara Tomaszewskiego jest solą w oku, zwłaszcza dla nacjonalistów i liberałów litewskich. Tak jak przy każdych wyborach, również teraz, tylko w bardziej podstępny sposób, Polacy na Wileńszczyźnie zostali zaatakowani przez Andriusa Tapinasa.  To ultraliberalny dziennikarz, który w sprawach polskiej mniejszości mówi językiem Vytautasa Landbergisa – lidera konserwatystów od dziesięcioleci, który w 2006/07 r. roku wzywał do „historycznego zwycięstwa nad Polakami”. To jest dalszy ciąg antypolskiej polityki na Litwie prowadzonej przez konserwatystów i liberałów litewskich. Jednak tym razem pan Tapinas mówi, że nie robi tego przeciwko Polakom, a przeciwko polskiej partii, aby ta nie znalazła się w Sejmie” 

– zaznaczył dr Bogusław Rogalski.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin to jedyna organizacja, która w 100 proc. skutecznie reprezentuje interesy Polaków z Wileńszczyzny.

Dzięki AWPL-ZChR doszło do ocieplenia relacji Litwy z Polską. To właśnie jest zarzewiem ataku na polską partię, a w konsekwencji ataku na polską wspólnotę na Litwie. Jestem przekonany, że te ataki – jak zawsze – spełzną na niczym i że Polacy odniosą kolejny wyborczy sukces”

– podkreślił gość Radia Maryja.

POSŁUCHAJ FRAGMENTU ROZMOWY

Źródło: www.radiomaryja.pl

 

Komentarze są zamknięte