W trosce o bezpieczeństwo w pojazdach krakowskiej komunikacji

Zastępca Naczelnego

W Krakowie podpisano porozumienie, dzięki któremu powinno wzrosnąć bezpieczeństwo pasażerów tramwajów i autobusów miejskich oraz aglomeracyjnych. Jego sygnatariuszami są Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne i Komenda Wojewódzka Policji – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Duży nacisk położono w nim na współpracę na terenie gmin ościennych, do których docierają kursują autobusy krakowskiego przewoźnika.

Policjanci mogą wejść bez uprzedniej zapowiedzi do każdego pojazdu i skontrolować, czy nie są w nim łamane przepisy.

Możemy zwrócić uwagę na to, czy ktoś spożywa alkohol, przeklina i na inne przestępstwa. Chodzi przede wszystkim o pasażerów, choć skontrolowany może być także kierowca”

– powiedział PAP rzecznik prasowy małopolskiej policji młodszy inspektor Sebastian Gleń.

Dzięki porozumieniu policjanci będą mieć ułatwiony dostęp do monitoringu MPK; w przypadku podejrzenia przestępstwa mają taki monitoring otrzymać bez zbędnych formalności, mogą go też przejrzeć na urządzeniach MPK”

– czytamy w depeszy PAP.

Współpraca ta w znaczący sposób poprawi przepływ informacji pomiędzy instytucjami, co jest nie do przecenienia w efektywnym i szybkim zwalczaniu przestępczości, a także wszelkich zjawisk o charakterze chuligańskim”

– powiedział PAP Komendant Wojewódzki Policji inspektor Roman Kuster.

Obecne porozumienie jest kontynuacją poprzedniego, podpisanego w 2015 roku przez MPK z Komendą Miejskiej Policji. Przez 5 lat funkcjonariusze podjęli prawie 3,5 tysiąca interwencji, wystawili 2440 mandatów, udzielili 915 pouczeń i skierowali 45 wniosków do sądu. Tylko w ciągu ostatniego roku z KMP wpłynęło do MPK 920 wniosków o zabezpieczanie monitoringu w 1640 pojazdach.

Prezes zarządu MPK Rafał Świerczyński zwrócił uwagę przede wszystkim na kwestię bezpieczeństwa.

Porozumienie zakłada organizację różnego rodzaju działań służących poprawie bezpieczeństwa, w tym m.in. profilaktyczne kontrole w pojazdach”

– podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte