Urodziny 114-latki

Zastępca Naczelnego

Tekla Juniewicz/YT

Najstarsza Polka i ósma co do wieku osoba na świecie Tekla Juniewicz skończyła 114 lat – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Urodzona 10 czerwca 1906 roku w leżącym w ówczesnych Austro-Węgrzech, a obecnie na Ukrainie Krupsku sędziwa jubilatka mieszka obecnie w Gliwicach i dlatego z życzeniami pośpieszył do niej prezydent tego miasta Adam Neuman.

Została ochrzczona w obrządku grekokatolickim. Jej ojciec, Jan Dadak, pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagając w utrzymaniu stawów. W dzieciństwie pani Tekla wychowywała się w szkole sióstr szarytek w Przeworsku. Jej matka, Katarzyna, zmarła w czasie I wojny światowej. Mając 21 lat, poślubiła o 22 lata starszego Jana Juniewicza, z którym przeprowadziła się do Borysławia – ważnego ośrodka wydobycia ropy w czasach II RP. W 1928 i 1929 na świat przyszły jej dwie córki”

– czytamy w depeszy PAP.

W czasie II wojny światowej znalazła się na terytorium zajętym przez Sowietów, a w 1945 roku przeniosła do Polski i zamieszkałą z mężem w Gliwicach prowadząc dom. Małżonek zmarł w wieku lat. Do 103. roku życia radziła sobie sama.

Teraz babcia wymaga już pewnej opieki, ale jest w świetnej kondycji. Nie choruje, nie chodzi do lekarza, nie zażywa lekarstw, tylko witaminy. Otwiera okno nawet, gdy na zewnątrz jest minus 10 stopni Celsjusza. Atom jej nie ruszy. Jest harda”

– powiedział portalowi gliwice.eu jej wnuk Adam (cytat za PAP).

Na krótko przed swoją śmiercią w 2016 roku jej starsza córka Janina wspominała: < Mama była bardzo konkretną osobą. Nigdy nie dawała sobie w kaszę dmuchać. Do dzisiaj zawsze mówi to, co myśli>. Być może to jeden z sekretów długowieczności: szczerość i otwartość”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

Pani Tekli wypada życzyć przynajmniej 120 lat.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte