Czy wojewoda małopolski wyręczy prezydenta Krakowa?

Zastępca Naczelnego

Prezes ZKPN Krzysztof Bzdyl/Elżbieta Serafin

Związek Konfederatów Polski Niepodległej 1979-1989 wystąpił do wojewody małopolskiego Piotra Ćwika z postulatem, aby przejął on od władz samorządowych Krakowa sprawę budowy pomnika „Tym, co stawiali opór komunizmowi w latach 1944-1956” na placu Inwalidów, w pobliżu dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa.

Uchwałę o upamiętnieniu w ten sposób Żołnierzy Niezłomnych podjęła Rada Miasta Krakowa jeszcze w 1999 roku, a dwa lata później uroczyście wbudowano tam kamień węgielny.

Mimo upływu wielu lat pomnika ciągle jednak nie ma, chociaż o wypełnienie zobowiązań regularnie apelują do krakowskiego samorządu lokalne środowiska patriotyczne, a zwłaszcza organizacje kombatanckie skupiające weteranów walki zbrojnej z komunistycznym reżimem, o czym niejednokrotnie tutaj pisałem.

W tej sytuacji niezbędne jest zastąpienie samorządu Krakowa przez Państwo Polskie. W ostatnich latach mamy przynajmniej dwa precedensy, kiedy w obliczu antypolskich posunięć władz samorządowych władze państwowe musiały się posuwać do takich reakcji. Dzięki nim mogły postawić pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu Piłsudskiego w 2018 r. Podobnie władze państwowe przy pomocy ustawy sejmowej w 2019 r. przejęły część gruntów na półwyspie Westerplatte, aby wybudować tam Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Roku. A zrobiły to, bo samorząd Gdańska przez kilkadziesiąt lat całkowicie zaniedbał miejsce, gdzie ginęli żołnierze broniąc Polski przed niemieckim najeźdźcą”

– czytamy w liście ZKPN.

Zdaniem konfederatów podobne rozwiązanie można byłoby zastosować w Krakowie i wtedy monument na pewno szybko zostałby wybudowany. W ich opinii interwencja państwa jest w tej sytuacji konieczna.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte