Archiwum

Archiwum dla 21/05/2020

Sukces chadeków w Lublinie! Nieżyjący wybitny aktor Mieczysław Czechowicz będzie upamiętniony w tym mieście

Zastępca Naczelnego

Jarosław Pakuła /L/, Mieczysław Czechowicz /P/,YT

W tym roku mija 90. rocznica urodzin wybitnego polskiego aktora Mieczysława Czechowicza. Ten nieco dziś zapomniany aktor w 1945 roku był więziony jako 15-letnie dziecko przez Urząd Bezpieczeństwa w Lublinie. Szesnastego czerwca 1945 roku po trwającym trzy dni procesie Sąd Wojskowy Okręgu Lubelskiego wydał wyrok. W oparciu o sfingowane zarzuty kilkunastu młodych ludzi, jeszcze niedawno żołnierzy AK i harcerzy Szarych Szeregów, skazano na kary kilkuletniego więzienia za „działalność antypaństwową”. 10 lutego petycję do prezydenta tego miasta Krzysztofa Żuka i przewodniczącego Rady Miejskiej w Lublinie Jarosława Pakuły w sprawie uhonorowania w rodzinnym Lublinie Mieczysława Czechowicza nazwą ulicy, placu lub ronda złożyło Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin. Dzisiaj Rada Miasta Lublina uznała petycję za zasadną: 27 radnych była za i przy 2 głosach wstrzymujących się – zatem wybitny artysta będzie upamiętniony w przestrzeni publicznej tego miasta.

Czytaj więcej…

Koniec działalności muzeum-widma

Zastępca Naczelnego

Foto za YT

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zakazał dalszej działalności prowadzonego przez Związek Legionistów Polskich (nie mający – na mocy licznych wyroków sądowych – nic wspólnego z przedwojennym stowarzyszeniem o tej nazwie) Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Zdalny respirator

Zastępca Naczelnego

Foto ilustracyjne/pafere.org

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali prototyp respiratora z funkcją telemetrii, czyli z możliwością zdalnego sterowania nim przez internet – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Niby sojusznicy, faktycznie wrogowie

Zastępca Naczelnego

Pałac Prezydencki/YT

No to zaczęła się prawdziwa batalia prezydencka. Jej stawką jest jednak nie tyle końcowe zwycięstwo, ile wejście do drugiej tury wyborów (jeżeli będzie ona potrzebna) oraz umocnienie dzięki temu pozycji swojej partii względnie położenie podstaw pod budowę nowej.

Czytaj więcej…

Państwowa telewizja publiczna

Zastępca Naczelnego

Jerzy Bukowski/YT

Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Telewizja określana mianem publicznej zawsze będzie sprzyjać aktualnej władzy państwowej.

Mam oczywiście na myśli polskie realia, aczkolwiek wydaje mi się, że wiele (może nawet większość) utrzymywanych przed podatników stacji telewizyjnych na całym świecie ma podobny charakter.

Czytaj więcej…

Żywieccy radni „za ale przeciw”? Czy w tym mieście będzie wprowadzona Samorządowa Karta Praw Rodzin?

Zastępca Naczelnego

Wczoraj żywiecka rada miejska podjęła decyzję w sprawie petycji Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin oraz Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan w sprawie wprowadzenia w tym mieście tzw. Samorządowej Karty Praw Rodzin. Rada przyjęła jednogłośnie uchwałę, w której w sprawie tych projektów przyjmuje „stanowisko”.

Czytaj więcej…

Chadecy chcą powrotu w Łodzi ulicy upamiętniającej posła na Sejm Ustawodawczy II RP Aleksandra Napiórkowskiego. Zginął w walce z bolszewikami w 1920 roku

Zastępca Naczelnego

rzecznik ZChR Paweł Czyż

– Zwróciłem się do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej i przewodniczącego tamtejszej rady miasta Marcina Gołaszewskiego z petycją o zmianę ulicy Stanisława Przybyszewskiego na posła II RP Aleksandra Napiórkowskiego w 100. rocznicę jego śmierci. Ulica bohaterskiego posła na Sejm Ustawodawczy II RP, który zginął jako polityk PPS w walce z bolszewikami w dniu 18 sierpnia 1920 roku, istniała w tym mieście w latach 1920-1940 i 1945-1952. Obecnego patrona tej ulicy wymyślono w 1990 roku, aby dostosować nazwę do zmieniających się czasów, bo między 1952 a 1990 rokiem ulica upamiętniała komunistycznego działacza Stefana Przybyszewskiego. Trzy dekady prowizorki wystarczy i zamiast nadal upamiętniać przedwojennego skandalistę Stanisława Przybyszewskiego, który nie był z tym miastem związany – moim zdaniem – należy powrócić do przedwojennej nazwy – mówi NGO rzecznik prasowy Zarządu Głównego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, Paweł Czyż.

Czytaj więcej…

Czy Sejmik Województwa Śląskiego przyjmie Samorządową Kartę Praw Rodzin?

Zastępca Naczelnego 1

Monika Socha-Czyż/NGO

Wczoraj z petycją do marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego (PiS) oraz przewodniczącego sejmiku Jana Kawuloka (PiS) dotyczącą wprowadzenia na terenie województwa śląskiego tzw. Samorządowej Karty Praw Rodzin zwróciła się przewodnicząca okręgu bielskiego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, Monika Socha-Czyż.

Czytaj więcej…