Środowisko walczące o pamięć o Auschwitz oburzone atakiem dziennikarza Telewizji Polskiej na niedawno zmarłego mec. Stefana Hamburę

Zastępca Naczelnego

śp. mec. Stefan Hambura (L), Cezary Gmyz (P)/FB

W dniu pogrzebu mec. Stefana Hambury korespondent TVP S.A. w Niemczech red. Cezary Gmyz na portalu Twitter podał publicznie w wątpliwość „konkretne zasługi” zmarłego 2 maja w Aninie znanego polsko-niemieckiego prawnika oraz przewodniczacego katowickich struktur partii chadeckiej eurodeputowanego VI kadencji dr. Bogusława Rogalskiego. Z listem otwartym do p.o. prezesa TVP S.A. Macieja Łopińskiego w sprawie ataku na pamięć o Stefanie Hamburze zwróciła się radna Sejmiku Województwa Śląskiego poprzedniej kadencji z PiS, a dziś szefowa Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin na Śląsku Cieszyńskim, Monika Socha-Czyż. Chadecy uruchomili też internetową petycję popierającą ich wystąpienie do Macieja Łopińskiego.

Mec. Stefan Hambura był naszym nieformalnym członkiem i doradcą prawnym w kontaktach ze stroną niemiecką i dyrekcją KL Auschwitz w Oświęcimiu. Był również pełnomocnikiem prawnym Pani Barbary Wojnarowskiej – Gautier (nr oświęcimski 63836) o wypłatę odszkodowania za pobyt w KL Auschwitz. Nie mówiąc już o obronie wielu małżeństw polsko-niemieckich przed odbieraniem dzieci na mocy obowiązującej do dziś hitlerowskiej ustawy. A to maleńki wycinek aktywności i dokonań mec. St. Hambury. Panie Gmyz! Jest Pan niedokształconym i niedoinformowanym pismakiem, a nie dziennikarzem! Niech Pan przeprosi! I dokształci się, choćby słuchając oficjalnych wystąpień podczas pogrzebu na Powązkach Wojskowych w Warszawie”

– napisał pod wspomnianą petycją członek zarządu Stowarzyszenia Kontynuatorów Pamięci o Zagładzie Narodu Polskiego – Prawo do Prawdy, Jan Włodzimierz Kulczycki.

Afera z dziennikarzem TVP S.A. Cezarym Gmyzem zaczęła się w piątek. Wówczas przewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów, Paweł Zdun wyraził 15 maja na swoim profilu na Twitterze zdziwienie, że TVP S.A. nie poświęciła „paru sekund” w głównym programie informacyjnym na podanie 2 maja informacji o śmierci Stefana Hambury, ani nie podała też informacji z jego wczorajszej ceremonii pogrzebowej. Fundacja im. Janusza Kurtyki podała dalej na tym portalu społecznościowym wpis Pawła Zduna z krótkim komentarzem: „smutne”. Do dyskusji włączył się korespondent TVP w Niemczech. red. Cezary Gmyz, który napisał, cyt. „Z całym szacunkiem dla majestatu śmierci i modlitwą za zmarłego – ale jakie sukcesy konkretne sukcesy miał śp. mecenas? Ciszej nad tą trumną”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Jest list otwarty do p.o. prezesa TVP S.A. Macieja Łopińskiego. Czy Cezary Gmyz poniesie konsekwencje służbowe za atak na śp. Stefana Hamburę?

Cezary Gmyz kwestionuje zasługi śp. mec. Stefana Hambury?! Śląscy chadecy domagają się wyciągnięcia konsekwencji służbowych przez p.o. prezesa TVP S.A. Macieja Łopińskiego wobec tego dziennikarza

Czy prezydent Andrzej Duda uhonoruje zmarłego mec. Stefana Hamburę Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski?

POPRZYJ PETYCJĘ – KLIKNIJ NA BANER PONIŻEJ!

[Stefan Hambura – przyp. aut] Wykładał w Szkole Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmował się w imieniu mieszkających w Niemczech polskich rodziców (z mieszanych polsko-niemieckich małżeństw) walką z urzędami ds. młodzieży (Jugendamt), które odebrały im dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.

W 2007 reprezentował Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, domagających się od niemieckiego ministerstwa finansów dodatku pielęgnacyjnego oraz zadośćuczynienia. Złożył m.in. zapytanie do Sądu Najwyższego, który sąd jest właściwy w tych sprawach. 

W 2007 był pełnomocnikiem Anny Walentynowicz w wygranej sprawie przeciwko twórcom filmu „Strajk” w reżyserii Volkera Schlöndorffa, którym sąd zakazał utożsamiania bohaterki Agnieszki z działaczką NSZZ „Solidarność”, gdyż historia przedstawiona w filmie znacząco i na niekorzyść jej wizerunku różni się od jej biografii.

W 2009 zwrócił się w imieniu najważniejszych organizacji polonijnych w Niemczech pisemnie do kanclerz Angeli Merkel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia w sprawie organizacji polskiej grupy narodowej, dyskryminującego polską mniejszość, odbierającego jej status mniejszości narodowej i konfiskującego mienie organizacji polskich. Apel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia stanowił pierwszą od lat wspólną inicjatywę organizacji polonijnych w Niemczech.

W kwietniu 2010 został pełnomocnikiem Andrzeja Melaka (brata Stefana Melaka) i Janusza Walentynowicza (syna Anny Walentynowicz) – rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. W lipcu 2010 złożył doniesienie do warszawskiej prokuratury, w związku z podejrzeniem działania przez Donalda Tuska i pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej poprzez rezygnację ze wspólnego polsko-rosyjskiego śledztwa w sprawie przyczyn smoleńskiej katastrofy. Jako pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku w 2019 roku doprowadził do skazania Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Arabski według sądu dopuścił do lotu rządowego tupolewa na nieczynne lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku”.

– opisuje sylwetkę zmarłego działacza ZChR portal niezależna.pl.

Żegnamy dzisiaj naprawdę wybitnego i niezmiernie ciepłego, ale i człowieka, który poświęcił całe swoje życie Polsce, Stefana Hamburę. Żegnamy z żalem, ze smutkiem, ale też z taką głęboką świadomością, że on pozostaje z nami w tym wszystkim, co dla Polski zrobił. Zdawał sobie głęboko sprawę, że trzeba prowadzić do porozumienia polsko- niemieckiego, ale na równych prawach”

– powiedział w piątek w Polskim Radiu były szef MON i wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.

 

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte