Cezary Gmyz kwestionuje zasługi śp. mec. Stefana Hambury?! Śląscy chadecy domagają się wyciągnięcia konsekwencji służbowych przez p.o. prezesa TVP S.A. Macieja Łopińskiego wobec tego dziennikarza

Zastępca Naczelnego

Cezary Gmyz/YT

Wczoraj na Powązkach został pochowany przewodniczący okręgu katowickiego Zjednoczenia Chrzescijańskich Rodzin mec. Stefan Hambura. Przewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów, Paweł Zdun wyraził na swoim profilu na Twitterze zdziwienie, że TVP S.A. nie poświęciła „paru sekund” w głównym programie informacyjnym na podanie 2 maja informacji o śmierci Stefana Hambury, ani nie podała też informacji z jego wczorajszej ceremonii pogrzebowej. Fundacja im. Janusza Kurtyki podała dalej na tym portalu społecznościowym wpis Pawła Zduna z krótkim komentarzem: „smutne”. Do dyskusji włączył się korespondent TVP w Niemczech. red. Cezary Gmyz, który napisał, cyt. „Z całym szacunkiem dla majestatu śmierci i modlitwą za zmarłego – ale jakie sukcesy konkretne sukcesy miał śp. mecenas? Ciszej nad tą trumną”.

Taki wpis dziennikarza TVP S.A. jest wprost szokujący. Niedawno zmarła Krystyna Łybacka – polityk PZPR i SLD. Za jakie zatem „zasługi” otrzymała ona Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski? Przypomnę, że władze nie zdecydowały się na pośmiertne uhonorowanie śp. mec. Stefana Hambury żadnym odznaczeniem, pomimo złożonego wniosku. Na pogrzebie towarzyszki Łybackiej pojawił się w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy minister Andrzej Dera. Na pogrzebie działacza ZChR przedstawiciela prezydenta nie było. Redaktor Cezary Gmyz nie zauważa, że Andrzej Duda na tym samym portalu Twitter nobilitował Łybacką specjalnym twittem. O zmarłym znanym działaczu polonijnym zapomniał. Korespondent TVP S.A. w Niemczech powinien skorzystać z okazji i milczeć”

– mówi NGO więzień polityczny PRL i przewodniczący KPN-Niezłomni, Adam Słomka.

Screen TT

Jesteśmy oburzeni wpisem red. Cezarego Gmyza. Wydaje się, że obecny na pogrzebie mecenasa Stefana Hambury, marszałek senior Sejmu RP IX kadencji i wiceprezes PiS Antoni Macierewicz jasno przypomniał konkretne zasługi przewodniczącego okręgu katowickiego ZChR mec. Stefana Hambury. Cezary Gmyz powinien ponieść odpowiedzialność wewnętrzną w TVP i wewnątrz środowiska dziennikarskiego za swój wpis. Jako szefowa ZChR na Śląsku Cieszyńskim domagam się wyciągnięcia przez p.o. prezesa TVP S.A. Macieja Łopińskiego konsekwencji wobec tego dziennikarza. Uważam, że red. Gmyz nie powinien nadal być korespondentem TVP S.A. w Niemczech. Atakując pamięć śp. mec. Stefana Hambury w dniu jego pogrzebu – mając pełną wiedzę, że zmarły przez wiele lat dzielnie reprezentował Polaków w Niemczech, a także ofiary niemieckich obozów śmierci – red. Gmyz, moim zdaniem, całkowicie utracił swoją wiarygodność”

– powiedziała nam radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji z PiS, a dziś szefowa okręgu bielskiego ZChR, Monika Socha-Czyż.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte