Czy prezydent Andrzej Duda uhonoruje zmarłego mec. Stefana Hamburę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski?

Zastępca Naczelnego

Dziesięć dni temu zmarł mec. Stefan Hambura – znany działacz polonijny. W ostatnią środę o jego pośmiertne uhonorowanie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski. Wniosek dr. Rogalskiego publicznie poparli legendarni działacze opozycji, m.in.: Krzysztof Wyszkowski – członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej oraz Adam Słomka – więzień polityczny PRL i lider Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni. Wsparcia dla inicjatywy chadeków udzielił również m.in. inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa od 1970 do 1990 roku za „wrogi stosunek do PRL” oraz za „nawiązanie i utrzymywanie kontaktów korespondencyjnych z zagranicznymi rozgłośniami radiowymi, m.in. z RFN oraz z polską sekcją radia BBC”, inż. Sergiusz Wiktor Nolle, który jest dziś działaczem Federacji Polaków w Austrii.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Czy będzie pośmiertny awans na stopień generalski dla zmarłego w czwartek Mieczysława Stachiewicza – bohaterskiego pilota Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie?

W internecie trwa równolegle zbiórka podpisów pod podobnym uhonorowaniem śp. mec. Stefana Hambury.

Mec. Hambura specjalizuje się w obszarze roszczeń cywilnoprawnych. Wykładał w Szkole Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmował się w imieniu mieszkających w Niemczech polskich rodziców (z mieszanych polsko-niemieckich małżeństw) walką z urzędami ds. młodzieży (Jugendamt), które odebrały im dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.

W 2007 reprezentował Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, domagających się od niemieckiego ministerstwa finansów dodatku pielęgnacyjnego oraz zadośćuczynienia. Złożył m.in. zapytanie do Sądu Najwyższego, który sąd jest właściwy w tych sprawach. 

W 2007 był pełnomocnikiem Anny Walentynowicz w wygranej sprawie przeciwko twórcom filmu „Strajk” w reżyserii Volkera Schlöndorffa, którym sąd zakazał utożsamiania bohaterki Agnieszki z działaczką NSZZ „Solidarność”, gdyż historia przedstawiona w filmie znacząco i na niekorzyść jej wizerunku różni się od jej biografii.

W 2009 zwrócił się w imieniu najważniejszych organizacji polonijnych w Niemczech pisemnie do kanclerz Angeli Merkel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia w sprawie organizacji polskiej grupy narodowej, dyskryminującego polską mniejszość, odbierającego jej status mniejszości narodowej i konfiskującego mienie organizacji polskich. Apel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia stanowił pierwszą od lat wspólną inicjatywę organizacji polonijnych w Niemczech.

W kwietniu 2010 został pełnomocnikiem Andrzeja Melaka (brata Stefana Melaka) i Janusza Walentynowicza (syna Anny Walentynowicz) – rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. W lipcu 2010 złożył doniesienie do warszawskiej prokuratury, w związku z podejrzeniem działania przez Donalda Tuska i pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej poprzez rezygnację ze wspólnego polsko-rosyjskiego śledztwa w sprawie przyczyn smoleńskiej katastrofy. Jako pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku w 2019 roku doprowadził do skazania Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Arabski według sądu dopuścił do lotu rządowego tupolewa na nieczynne lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku”.

– opisywał sylwetkę mec. Hambury portal niezależna.pl.

Czy zatem prezydent Andrzej Duda pośmiertnie uhonoruje mec. Stefana Hamburę, który był też przewodniczącym okręgu katowickiego partii dr. Bogusława Rogalskiego?

Jak ustaliliśmy, pogrzeb mec. Hambury będzie miał charakter państwowy i odbędzie się pod koniec tego tygodnia. Za jego organizację odpowiada Kancelaria Prezesa Rady Ministrow RP.

Andrzej Nowak

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze są zamknięte