Czy będzie pośmiertny awans na stopień generalski dla zmarłego w czwartek Mieczysława Stachiewicza – bohaterskiego pilota Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie?

Zastępca Naczelnego

Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski zaapelował dzisiaj na Twitterze – w Dniu Polonii i Polaków za Granicą – do prezydenta Andrzeja Dudy o uhonorowanie pośmiertnym awansem ganeralskim zmałego 30 kwietnia w Londynie pułkownika pilota Mieczysława Stachiewicza.

Pułkownik Stachiewicz, syn przedwojennego generała brygady Juliana Stachiewicza, dobrze zasłużył się Polsce i Wilkiej Brytanii walcząc m.in. w 301 Dywizjonie Bombowym Ziemi Pomorskiej. Był wychowany w tradycji patriotycznej przez ojca – oficera Legionów, był też chrześniakiem Józefa Piłsudskiego. Walczył od wojny obronnej w 1939 roku. Po wojnie pozostał w Anglii. Był aktywnym działaczem kombatanckim i społeczności polskiej. Warto, aby jeszcze dzisiaj lub w jutrzejsze Święto Narodowe Trzeciego Maja prezydent Duda publicznie zapowiedział upamiętnienie przez pośmiertny awans dla tego bohatera, którego uprzednio odznaczył Orderem Orła Białego. Pułkownik Stachiewicz zmarł na COVID-19, co jest smutnym efektem dzisiejszej epidemii. Niemniej, taka forma uhonorowania i ewentualna deklaracja w tej sprawie ze strony Prezydenta RP będzie bardzo ważna”

– mówi NGO Bogusław Rogalski.

O śmierci płk. Mieczysława Stachiewicza poinformował ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Dyplomata opublikował specjalny wpis w mediach społecznościowych.

„Jestem głęboko zasmucony wiadomością o śmierci pułkownika Mieczysława Stachiewicza. Był wielkim patriotą! Był pilotem Dywizjonu 301, wybitnym działaczem Polonii w Wielkiej Brytanii oraz honorowym prezesem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Moje myśli i modlitwy są z jego rodziną” – napisał na Twitterze Rzegocki.

Przyczyna śmierci Stachiewicza nie została podana. Instytut Józefa Piłsudskiego oświadczył, że dwa tygodnie temu podczas pobytu w szpitalu pułkownik zaraził się koronawirusem”

– podała Wirtualna Polska.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte