Otwieranie krakowskich muzeów

Zastępca Naczelnego

Po zniesieniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa najpierw udostępniono zwiedzającym Kraków część wzgórza wawelskiego, następnie kolej przyszła na Sukiennice, Barbakan i mury floriańskie.

W Sukiennicach czynny jest ponownie najstarszy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, w której można podziwiać obrazy m.in. Jana Matejki, Henryka Rodakowskiego, Józefa Chełmońskiego, Piotra Michałowskiego, Władysława Podkowińskiego.

Ten oddział jest bardzo dobrze przystosowany do przyjmowania zwiedzających. To są duże przestrzenie, można łatwo zadbać o odpowiedni dystans między zwiedzającymi, jest odpowiednia klimatyzacja i stąd taki wybór. Uzyskaliśmy już odpowiednie zezwolenia”

– powiedział Radiu Kraków dyrektor MN profesor Andrzej Szczerski.

Galeria będzie czynna od poniedziałku do piątku między godziną 10.00 a 17.00, w niedzielę o godzinę krócej (do 16.00). Od 13.00 do 14.00 będzie przerwa na dezynfekcję.

Wkrótce będzie można wejść na podlegającą Muzeum Krakowa – podobnie jak Barbakan i średniowieczne mury obronne – wieżę Ratuszową w Rynku Głównym.

Otwarta została także strzelnica Pasternik, gdzie odbył się już pierwszy trening zawodników w konkurencji skeet i trap.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.